Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak przygotować zdjęcia na stronę internetową?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Odpowiednie przygotowanie zdjęć jest bardzo istotnym etapem, jeśli chcesz udostępniać je na stronie WWW. Optymalizacja działa korzystnie na czas ładowania się strony oraz wpływa na lepszą widoczność. Z tego artykułu dowiesz się, jak dopracować zdjęcia na stronę internetową.

1. Rozmiar zdjęcia

Warto sobie uświadomić na sam początek, że duże zdjęcie wcale nie oznacza dobre. W Internecie jest dokładnie na odwrót. Najczęściej stosuje się zdjęcia o szerokości 1920 px i wysokości 1080 px. Optymalizacja zdjęcia jest bardzo istotne pod kątem ładowania strony.

Pamiętaj, aby dostosowywać zdjęcia do miejsca, w którym będę one umieszczona. To znaczy do jego szerokości oraz wysokości. Mimo tego, że dostępne miejsce posiada szerokość np. 1000 px, to strona i tak je automatycznie przeskaluje. Ale nawet wtedy nie zmieni ono rozmiaru i nie wpłynie na czas ładowania się strony. Dlatego najlepiej zrobić to samemu. Strona skaluje zdjęcia, ale użytkownicy, którzy będą pobierać Twoje zdjęcia i tak uzyskają zdjęcie w pełnym rozmiarze.

Zmiany rozmiaru zdjęcia możesz dokonać za pomocą programów graficznych np. Photshopa lub Lightrooma.

2. Waga i rozdzielczość zdjęcia

Zmniejszenie rozmiaru zdjęcia automatycznie ma korzystny wpływ na jego wagę. Jednak nie oznacza to, że nadal nie będzie ono wymagało zmniejszenia wagi oraz rozdzielczości.

Duża rozdzielczość jest potrzebna do druku, na stronie internetowej nie musisz przykładać do niej dużej wagi. Optymalna rozdzielczość zdjęć dla stron WWW to 72 dpi. Wagę zdjęć warto utrzymywać na poziomie ok. 400 KB. Nie zawsze będzie to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli początkowo zdjęcie posiadało bardzo duży rozmiar. Z tego względu, najlepiej kierować się tym, aby zdjęcie nie przekraczało 1 MB.

Do zmniejszenia wagi zdjęcia można korzystać z internetowych narzędzi np. TinyPNG. Równoważy ono wagę zdjęcia oraz jego rozdzielczość, aby osiągnąć jak najlepszy wynik.

3. Tytuł i Tekst Alt

Dodając zdjęcia na stronę internetową możemy przypisać do każdego z nich konkretny tytuł. Kiedy użytkownik najedzie kursorem na obraz, ukaże mu się dana fraza. Wypełnienie Tekstu Alt jest bardzo ważne dla wyszukiwarek, na podaną frazę Twoje zdjęcie będzie pokazywać się w wynikach wyszukiwania. Jednocześnie, podczas gdy zdjęcia bardzo długo się ładują lub nie może zostać wyświetlone, będzie wyświetlał się podany przez Ciebie tekst.

I to wszystko! Udało się nam przygotować zdjęcie na stronę internetową, które będzie się szybko ładować, nie straci na jakości oraz będzie się wyświetlać w wyszukiwarce na daną frazę. Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu zdjęć – zapraszamy do kontaktu z naszym studio fotograficznym!

Zapisz się na Kurs fotografii od podstaw!

Zarezerwuj termin 😄

Powiązane wpisy