Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak zacząć montaż filmów wideo?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Wideo zajmuje wysoką pozycję w Internecie, do tej pory większość miejsca przypadała na formaty tekstowe. Szczególnie ten rok pokazał, że nawet social media zaczynają promować materiały wideo. Aktualnie treści wideo są najchętniej konsumowanymi treściami. Dlatego jest to najlepszy czas, aby rozpocząć przygodę z tworzeniem wideo, a także dowiedzieć się, jak zacząć montaż filmów wideo?

Na czym polega montaż filmów wideo?

Montaż filmu należy do etapu postprodukcji. To właśnie od niego zależy, jak finalnie będzie wyglądać skończony film. Nauka montażu jest stosunkowo prostym zajęciem, choć profesjonalny montaż jest już zadaniem trudnym. Nawet w przypadku krótkich filmów umiejętność montażu może okazać się przydatna, choćby z prostego powodu – jedno ujęcie bez cięć w żaden sposób nie zainteresuje Twoich odbiorców.

Sprzęt do montażu filmów

Podczas montażu filmów to sprzęt w dużej mierze odpowiada za to, jakie efekty uda Ci się uzyskać. Oczywiście na samym początku nie potrzebujesz programu i komputera z najwyższej półki, niemniej jednak – dobry sprzęt ułatwi Ci pracę. Mimo wszystko, gdy nabierzesz wyższych umiejętności, zacznij inwestować w lepsze narzędzia do montażu.

Podzespoły komputera, na którym pracujemy przekładają się na szybkość pracy, jak również krótszy czas renderowania filmu. Większy monitor to z kolei wyższy komfort pracy, choć nie jest to niezbędny element pracy. Jednak warto wziąć pod uwagę, że wielkość monitora przekłada się na wielkość przestrzeni roboczej. Obecnie niezbędnym minimum jest monitor Full HD (1920×1080), niższa rozdzielczość na dłuższą metę będzie po prostu męcząca. Możesz również rozważyć zakup monitora 4K.

Wybierając monitor warto również zwrócić uwagę na głębię koloru, która jest wyrażana w bitach. Optymalnym wyborem jest monitor 8-bitowy. Jeżeli chodzi o matrycę monitora, najlepiej brać pod uwagę matryce IPS, czyli o szerokim kącie widzenia.

Programy do montowania filmów mogą oferować różnorodne funkcje. Wybór zależy od Twoich wymagań, jak również odczuć co do obsługi danego programu. Jednym z popularniejszych, ale niestety płatnych programów, jest Adobe Premiere Pro. Montażyści chętnie wybierają również Sony Vegas. Wśród darmowych propozycji możemy wyróżnić DaVinci Resolve, Lightworks czy iMovie dla użytkowników Maca.

Jak zacząć montaż filmów wideo?

Kiedy posiadamy już odpowiedni sprzęt i program do montażu, nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć montaż filmów. Na sam początek musisz wypróbować podstawowe funkcje, to w jaki sposób wykorzystasz swoje umiejętności zależy już od Twojej kreatywności i wizji.

  • Cięcie – selekcja nagranych materiałów to pierwszy krok, który trzeba wykonać podczas montażu. Pozbądź się fragmentów, które są Twoim zdaniem nieudane lub niepotrzebne. Takim sposobem do właściwego montażu przystąpisz już z ujęciami, które chcesz wykorzystać w filmie.
  • Łączenie kadrów – tę umiejętność wykorzystasz w każdym filmie, nie tylko w przypadku, gdy posiadasz ujęcia z różnych kamer, ale również wtedy, gdy podczas nagrań pojawiły się duble. Możesz również połączyć w całość ujęcia z kilku realizacji, najważniejsze jest zdobycie tej umiejętności.
  • Dodanie audio – możesz podłożyć zarówno dźwięk z mikrofonów, jak i muzykę jako podkład. W tym przypadku istnieje duże pole do popisu, jeśli chodzi o regulację dźwięku – głośność, zanikanie i wzmacnianie.
  • Wykończenie filmu – czyli wszystkie elementy dodatkowe, takie jak: przejścia, animacje i napisy. Możliwości jest naprawdę wiele, na samym początku postaraj się wypróbować je wszystkie, nawet jeżeli film ma być nimi przesycony. W następnej kolejności wykreujesz swój własny styl montażu, ale dokonasz tego tylko i wyłącznie poznając wszystkie funkcje, które oferuje Ci program.

Jeżeli przejdziesz wszystkie etapy, a film uznasz za gotowy, możesz przystąpić do eksportu na format MP4. Musisz wybrać również rozdzielczość i miejsce docelowe, w którym film ma być zapisany. Po tym kroku program rozpocznie renderowanie Twojego filmu.

Bez chwili zawahania trzeba powiedzieć, że jeżeli chcesz się nauczyć montować filmy, to właśnie teraz jest na to dobry moment. Dlatego też liczymy, że powyższy poradnik Ci pomoże i wiesz, jak zacząć montaż filmów wideo.

Potrzebujesz wsparcia w montażu filmów?

Możemy Ci pomóc 😊

Powiązane wpisy