Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Słownik fotograficzny

Człowiek wchodzący w świat fotografii, często styka się z nowym słownictwem i terminologią, która w żaden sposób nie jest zrozumiała. Stworzyliśmy słownik fotograficzny i zawarliśmy w nim wiele pojęć mocno związanych z pracą w studiu fotograficznym. Poznanie ich, nie tylko ułatwi twoją pracę, ale również pozwoli zrozumieć wiele poradników dostępnych na blogu.

I. Słownik fotograficzny

Autofokus – jest systemem automatycznego ustawiania ostrości. Może być „pojedynczy”, czyli nie dostosuje on ponownie ostrości na obiekt, w przypadku zmiany kierunku aparatu. Istnieje również autofokus „śledzący”, wówczas aparat będzie utrzymywał obiekt ostrym, mimo zmian kierunku aparatu.

Balans bieli – to wyrównanie barw obrazu w celu poprawnego ich rejestrowania.

Czas otwarcia migawki – to czas naświetlania, w którym migawka pozostaje otwarta. Najczęściej mierzony w częściach sekundy.

Czułość ISO – określa wrażliwość na światło. Wyrażana za pomocą liczby oraz skrótu ISO.

Ekspozycja – jest to ilość światła padającego na matrycę. Poprawną ekspozycję można uzyskać za pomocą trzech parametrów: czasu naświetlania, otwarcia przysłony oraz czułości ISO.

Głębia ostrości – to zakres odległości w jakiej fotografowany obiekt jest ostry. O dużej głębi ostrości mówi się, gdy wszystkie obiekty mieszczące się w kadrze pozostają ostre. O małej głębi ostrości mówi się, gdzie tylko wybrany obszar jest ostry.

Ogniskowa – jest to odległość pomiędzy ogniskiem układu optycznego a punktem głównym układu optycznego. Wartość ogniskowej jest podawana w mm.

Przysłona – jest elementem należącym do obiektywu, odpowiadającym za wielkość otworu obiektywu oraz regulującym dopływ światła.

II. Słownik studia fotograficznego

Beauty dish – to modyfikator oświetlenia, najczęściej stosowany przy sesjach modowych i portretowych. Jego zadaniem jest połączenie ostrego światła wraz z delikatnie zarysowanymi cieniami.

Blenda – jest panelem odblaskowym, służącym do odbicia światła i zmianą jego kierunku.

Boom fotograficzny – statyw oświetleniowy, który dzięki wysięgnikowi umożliwia umieszczenie lampy nawet nad fotografowanym obiektem.

Cyklorama – zakrzywiona ściana, gdzie podłoga i ściana są połączone łagodnym łukiem.

Dyfuzor – jest to element, który rozprasza światło i zmniejsza ilość padających cieni. Stosuje się go do lamp studyjnych.

Garnek – czasza reflektora, którą nakłada się na lampę studyjną. Za pomocą tego modyfikatora, można ukierunkować światło w pożądanym kierunku.

Grid – kraciasta nakładka, stworzona z taśmy. Mocuje się ją wraz z softboxami dla ukierunkowania światła.

Octa – jest to softbox w kształcie ośmiokąta, najczęściej wykorzystywany w fotografii portretowej. Światło, które emituje jest delikatne oraz ukierunkowane.

Piesek – bardzo niski statyw. Stosuje się go przede wszystkim jako dodatkowe oświetlenie tła, bądź do fotografii produktowej.

Plaster miodu – jest to odmiana grida, zadaniem tej nakładki jest zwężenie padającego światła.

Snoot – to modyfikator o kształcie stożka, dający zawężony oraz punktowy strumień światła i uwydatniający krawędź cienia. Inaczej zwany też jako strumienica.

Softbox – jest modyfikatorem światła. Dostępne są w wielu rodzajach i kształtach, które można dopasować do potrzeb sesji zdjęciowej.

Liczymy, że poznałeś/aś znaczenie słów, które najbardziej Cię interesowały. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o podstawach fotografii i pracy w studio – zapraszamy Cię na nasz Kurs fotografii od podstaw!

Dowiedz się więcej o fotografii!

Zapraszamy do śledzenia naszego bloga fotograficznego!

Skontaktuj się z nami i umów się na sesję!

Zadzwoń do nas

Napisz do nas

Napisz do nas na Facebooku