Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Fotografia architektury – 7 wskazówek, jak robić zdjęcia


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Fotografia architektury w głównej mierze polega na wykorzystaniu światła i perspektywy do przedstawienia charakteru budowli lub przestrzeni.

Fotografowanie budynków dostarcza wielu utrudnień, z którymi fotograf musi się mierzyć. Od ukośnych linii, które na zdjęciu powinny być proste, do uchwycenia odpowiedniego świata. Aby zacząć tworzyć poprawne zdjęcia, musisz dokonać wstępnego planowania, przemyślenia i stosowania kilku wskazówek, z którymi profesjonaliści pracują na co dzień.

1. Perspektywa

Architektura posiada wiele kształtów i rozmiarów, ale najważniejsze są linie. Tworzenie przyciągających zdjęć polega na zabawie z tymi liniami i kreowaniu perspektywy tak, aby zwrócić uwagę na strukturę oraz detale.

Nie trać czasu na szukanie idealnej pozycji do zrobienia zdjęcia, fotografuj pod wieloma kątami – najszybszy sposób, żeby wyróżnić swoje fotografie i nie robić tego tak, jak inni, z poziomu ludzkiego wzroku.

2. Sprzęt

Statyw pomoże Ci w odpowiednim wypoziomowaniu aparatu, równolegle do linii horyzontu. Będzie również pomocnym narzędziem do stabilizacji, aby uniknąć szumów i poruszeń na zdjęciu. Do fotografii architektonicznej wybieraj obiektywy szerokokątne, zwłaszcza jeżeli będziesz pracować z wysokimi budynkami.

3. Światło

Zaplanuj odpowiednią porę dnia na robienie zdjęć. Światło jest niezbędne do każdego zdjęciaw dowolnej kategorii fotografii. Do Ciebie należy decyzja jaki efekt chcesz uzyskać, nocną ekspozycję czy budynek na tle jasnego nieba? Musisz wiedzieć, gdzie Słońce będzie się znajdować w trakcie robienia zdjęć.

Zwróć uwagę także, na wszelkie okna czy lustra, wszystkie powierzchnie, które mogą odbijać światło w stronę aparatu – możesz ich nie zauważyć podczas fotografowania i zorientujesz się dopiero po sesji.

4. Kolory

W fotografii budynków, głównym celem zdjęć jest zachowanie wierności i charakteru budowli. Używając filtrów polaryzacyjnych, kontroluj czy uzyskane kolory zbytnio nie odbiegają od tych w rzeczywistości. Podobnie będzie z późniejszą obróbką, ważne jest wierne odwzorowanie kolorów, dlatego też skup się raczej na podbiciu kontrastu i dostosowaniu jasności.

5. Kompozycja

Linie oraz kształty są dla Ciebie podstawowym wyznacznikiem kompozycji w zdjęciach architektonicznych. Wykorzystuj je, by kierować wzrokiem odbiorców. Fotografując pionowo, ściany ustawiaj równolegle do aparatu. Fotografując poziomo, pamiętaj o regule trójpodziału.

6. Czysty kadr

Staraj się obejmować tylko fotografowany budynek. Im mniej dodatkowych elementów na zdjęciu, które mogłyby odwracać uwagę, tym lepiej, ich brak wpłynie na końcowy efekt. Szukaj i myśl o lepszych perspektywach lub miejscach do robienie zdjęć, żeby nic nie wkradało się w Twój kadr.

7. Wnętrze

Nie zapominaj, że wnętrze budynku również może Ci zaoferować wiele ciekawych kadrów, wobec tego nie zamykaj się tylko na zewnętrzną fotografię. W budynku także będą obowiązywać powyższe wskazówki, ale tam już przyda się dodatkowe oświetlenie.

Na koniec pamiętaj, że praktyka oka fotograficznego wymaga czasu, szczególnie w architekturze. Jak w każdej specjalistycznej dziedzinie, głównie chodzi o analizowanie i cierpliwość do nauki poprzez doświadczenie. Fotografia architektury kryje w sobie ogromny potencjał, który można wykrzesać po zdobyciu odpowiedniej wiedzy.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂