Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Najczęstsze błędy w fotografii


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Mówi się, że człowiek uczy się na błędach, a najlepiej uczyć się na cudzych. Dowiedz się, jakie są podstawowe błędy w fotografii, i jakich nie popełniać. Na szczęście tych złych nawyków można się szybko pozbyć, ale skoro się tu znalazłeś/aś, te problemy już nigdy więcej nie będą Ciebie dotyczyć – jesteś na dobrej drodze, by wykonywać swoim aparatem małe i wielkie dzieła.

Zły dobór ogniskowej

Nie zapominaj o przeznaczeniu konkretnej ogniskowej, niska wartość będzie obraz zniekształcać (zdjęcie jest rozciągnięte w środku za to zwężone u szczytu i spodu). Jest to duży problem w przypadku fotografowania portretów, do tego typu zdjęć najlepiej wybrać obiektyw z ogniskową o wartości 50mm i wzwyż. Efekt jaki ukazuje, jest tym najbardziej zbliżonym do ludzkiego oka.

Nieestetyczne tło

Zdjęcie to całość, składa się na niego zarówno obiekt na pierwszym planie, jak i tło. Dlatego też fotografując, upewnij się co znajduje się w obrębie kadru. Warto o tym pamiętać, ponieważ chwila nieuwagi może sprawić, że zdjęcie będzie nieudane. Niejednokrotnie „mniej znaczy więcej”, dlatego jasna i jednolita ściana może uchronić Cię przed zepsutym kadrem.

Nadmiar obróbki

Nie ma nic gorszego niż przejaskrawione i rażące zdjęcie. Wielu fotografów na początkującym etapie obróbki lubi podciągać efekt na suwaku nasycenia, oczywiście zdjęcie zyskuje na wyrazistości, ale w tym przypadku czas będzie działać na korzyść. Zrób sobie przerwę i chłodnym okiem spójrz na fotografię, na pewno przejdzie Ci ochota na dalszą obróbkę. Błędem nie tylko jest nadmiar obróbki, ale również jej brak.

Amputacja kończyn modela

Na pewno zdarzyło się to nie raz, zdjęcie mogłoby być idealne, gdyby nie… ucięty fragment dłoni, nóg w kolanie czy stóp. Każdy popełnia ten błąd, ale najlepsze co możesz dla siebie zrobić, to wyłapać to podczas sesji i ponowić ujęcia. Ta kwestia nie dotyczy tylko zdjęć portretowych, ale też architektonicznych. Czasem jedyne co musisz zrobić to zwiększenie odległości od fotografowanego obiektu – twoje zdjęcie na niczym nie straci, a zdecydowanie zyska.

Tylko automat

Nie zapominaj, że dobre zdjęcia nie zależą tylko od sprzętu, ale przede wszystkim od Ciebie. Udane ujęcie w trybie automatycznym to najczęściej szczęśliwy traf, aparat uwiecznia nasze spojrzenie, ale o pomysł i ustawienie parametrów powinniśmy zadbać sami. Poznanie jak Twój aparat pracuje w trybie manualnym to tylko krok do przodu.

Brak kreatywności i lenistwo

Fotografowanie wszystkiego na chybił-trafił w jednej pozycji, żadnych korzyści, tylko zbędna eksploatacja sprzętu. A wystarczyłaby tylko zmiana perspektywy, tylko tyle, a może aż tyle i fotografowana sceneria zmienia swoje proporcje, klimat i sposób odbioru. Poświęć choć chwilę nad przemyśleniem co możesz zrobić, aby to właśnie Twoje zdjęcie było inne niż wszystkie.

Nieprzemyślana kompozycja

Fotografia centralna w większości przypadków jest po prostu nudna i będzie świadczyć o Twoim braku pomysłu na stworzone zdjęcie. Istnieje wiele rodzajów kompozycji z którymi można się zapoznać, aby wprowadzić do ujęcia ciekawy element, który będzie przykuwał uwagę. Najpopularniejszą jest reguła trójpodziału.

Przebrnąłeś już przez najczęstsze błędy w fotografii, teraz pora iść dalej, zostawić je w tyle i nigdy do nich nie wracać! Jeśli chcesz dalej uczyć się fotografii – to zapraszamy Cię do śledzenia naszego bloga fotograficznego!

Zapisz się na Kurs fotografii od podstaw!

Zdobądź cenną wiedzę 🙂

Powiązane wpisy