Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Błędy, przez które marnujesz fotograficzny potencjał


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Każdy popełnia błędy, jednak w sytuacji kiedy nie jest się ich świadomym, ciężko poprawić swój fotograficzny warsztat. Zebraliśmy najczęściej popełniane błędy fotograficzne, przez które amatorzy fotografii marnują swój potencjał.

Brak znajomości ustawień aparatu

Chcąc tworzyć piękne obrazy, nie obejdzie się bez poznania najważniejszych funkcji aparatu, które wpływają na wygląd i jakość zdjęć. Nauka trybu manualnego jest w zasadzie pierwszą rzeczą, od której należałoby zacząć, jeśli chcesz świadomie realizować swoje pomysły fotograficzne.

Skupianie się na jednym typie fotografii

Zwłaszcza na samym początku drogi nie warto się zamykać na jeden typ fotografii. Próbuj fotografii sportowej, krajobrazowej, reportażowej. Jest to ważny punkt na liście błędów, ponieważ istnieje duża szansa, że dużo większą radość będzie sprawiać Ci fotografowanie innych obiektów, niż tych na których dotąd się skupiałeś.

Brak kreatywności

Ten błąd niejako łączy się poprzednim. Powielanie tych samych kadrów, fotografowanie z tej samej perspektywy. Żeby realizować ciekawe sesje, za każdym razem powinieneś wnosić coś innego, aby kadry różniły się od poprzednich. Kreatywność, a nawet improwizacja to coś, dzięki czemu możesz tworzyć małe dzieła sztuki.

Fotografowanie w formacie JPG

Rób zdjęcia w formacie JPG, ale zdecyduj się również na rejestrowanie ich w pliku RAW. Daje on możliwość lepszej obróbki, a dodatkowo wierniej oddaje obraz.

Brak motywacji do działania

To twój najgorszy wróg. Nikt nie osiągnął zadowalających efektów, bez ciężkiej pracy. Jeśli masz ciekawy pomysł na zdjęcie, po prostu go zrealizuj. Dobre zdjęcia często powstają pod wpływem chwili. Dlatego, aby się rozwijać i wykorzystywać fotograficzny potencjał trzeba działać i nie odkładać marzeń na jutro.

Brak koncepcji i celu

Improwizacja jest dobra, ale tylko w odniesieniu do realizacji konkretnego pomysłu. Jeśli nie wiesz, jaki efekt chcesz osiągnąć oraz jakie konkretnie zdjęcie stworzyć, nie zdziałasz za wiele. Inspiracja to coś czego ci trzeba. Odtwarzanie cudzych fotografii i dodawanie czegoś od siebie nie jest niczym złym. W Internecie masz dostęp do banku pomysłów, które możesz realizować. Wystarczy tylko po nie sięgnąć i nie marnować czasu na bezcelowe „strzały”.

Przesadna obróbka zdjęć

Zbyt nasycone kolory lub podkręcona ostrość nie sprawią, że ze słabego zdjęcia zrobisz zachwycający obraz. Co więcej, może mieć to zupełnie odwrotny efekt. Obróbka zdjęć jest tylko dodatkiem, najważniejsze jest, aby zdjęcie wyglądało dobrze zaraz po jego wykonaniu.

Popełnianie tych samych błędów

Drogą do sukcesu jest analizowanie zrobionych zdjęć, a za kolejnym razem eliminowanie popełnionych błędów. Jeśli się tego nie robi, błędy wchodzą nam w nawyk i coraz bardziej oddalają od potencjału fotograficznego, który się w nas kryje. Błędy fotograficzne można by wymieniać bez końca, aczkolwiek te, które przedstawiliśmy na pewno odnoszą się do większości osób rozpoczynających swoją przygodę z fotografią. Maksymalne wykorzystanie własnego potencjału opiera się przede wszystkim na wiedzy, bez której nie stworzymy pięknych ujęć. Do tego przyda się jeszcze odrobina cierpliwości i czasu, a włożona praca na pewno zacznie przynosić efekty.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂

Powiązane wpisy