Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak fotografować samoloty – 5 porad


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Fotografia samolotów może być porównana do fotografii zwierząt i przyrody, wymaga refleksu i szybkiego działania. Umiejętność tworzenia zdjęć samolotów pozwala uzyskać zapierające dech w piersiach efekty. Trzeba jedynie odpowiednio podejść do takich realizacji i wiedzieć, na co należy zwracać uwagę. Wszystko co powinieneś wiedzieć, odnajdziesz w tym artykule.

Technika trzymania aparatu

To umiejętność, którą trzeba będzie bardzo mocno wypracować. Dynamika tego typu fotografii, wyklucza korzystanie ze statywu. Dlatego nie obędzie się bez nauki pewnego trzymania aparatu w dłoni, dzięki któremu będziesz mógł tworzyć ostre fotografie.

Pewne trzymanie aparatu w dłoni przydaje się również podczas techniki panoramowania, czyli podążania obiektywem za poruszającym się obiektem, które gwarantuje uzyskanie ostrych zdjęć i zatrzymanie ruchu.

Oświetlenie

Jak zawsze, dobre światło odgrywa ogromną rolę w fotografowaniu. Bez niego ujęcia będą nieudane. Doskonałe zdjęcia możesz stworzyć podczas złotej godziny, w czasie wschodu i zachodu Słońca. Jeśli decydujesz się na fotografowanie w środku dnia, najlepiej, aby źródło światła znajdowało się za Twoimi plecami.

Warunki pogodowe

Każda pogoda jest dobra na tworzenie zdjęć samolotów, wyjątkiem jest mgła, ponieważ widoczność jest ograniczona i fotografie mogą być zupełnie nieudane. Za to bezchmurne niebo, jak i częściowe zachmurzenie są doskonała szansą na stworzenie dobrych fotografii lotniczych. Zdjęcia na tle chmur pozwalają uzyskać efekty zatrzymanego ruchu, gdzie samolot będzie ostry, a chmury rozmazane.

Sprzęt

Do tego typu fotografii najlepiej sprawdzają się obiektywy zoom o długiej ogniskowej. Warto wybierać taki sprzęt, który posiada możliwie jak największą prędkość fps (klatki na sekundę). Jako dodatkowy obiektyw, można zaopatrzyć się w szkło o szerokim kącie widzenia. W obu propozycjach należałoby zwrócić uwagę na szybki autofokus.

Ustawienia aparatu

Szybkość poruszającego się obiektu od razu nasuwa, że czas naświetlania powinien być możliwie jak najkrótszy, aby uzyskać maksymalną ostrość samolotu. Ponadto warto robić zdjęcia na trybie automatycznego ustawiania przysłony.

Dobry sprzęt i podstawowe wiedza oraz umiejętności, pozwalają tworzyć doskonałe zdjęcia samolotów nawet amatorom fotografii. Fotografia samolotów nie należy do najłatwiejszych typów, ale co za tym idzie posiada szerokie pole do rozwoju i tworzenia coraz lepszych zdjęć.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂