Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

6 porad, jak fotografować zwierzęta


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Fotografia zwierząt to spore wyzwanie. Wykonywanie zdjęć pupili nie należy do najprostszych zadań na liście fotografa. Można z pewnością stwierdzić, że są oni najtrudniejszymi z modeli, którzy stają przed obiektywem. Aby taka sesja się udała, należy zastosować się do kilku porad, bez których zadowalające efekty nie staną się rzeczywistością. W tym artykule zapoznamy Cię z tymi zasadami, aby Twoje kolejne sesje zdjęciowe ze zwierzętami zachwycały wszystkich odbiorców.

Cierpliwość

To pierwsza i najważniejsza zasada podczas fotografowania zwierząt. Fotografia zwierząt odrobinę przypomina fotografię niemowlęcą. Wymaga ona uchwycenia odpowiedniej chwili, ponieważ drugie takie ustawienie może się już nie powtórzyć. Dlatego takie sesje będą najczęściej polegać na oczekiwaniu i gotowości do wykonania tego najlepszego ujęcia. Najprawdopodobniej Twój model nie będzie potrafił usiedzieć w miejscu i to Ty będziesz musiał dostosowywać się do niego, a nie on do Ciebie.

Przysmak na zachętę

Wydawanie konkretnych instrukcji zwierzętom bywa trudne, a czasem nawet niemożliwe. Stąd dobrym sposobem, aby poradzić sobie z jego korzystnym spojrzeniem i ustawieniem będzie przysmak. Dzięki niemu możesz kontrolować ruchy zwierzęcia. Oczywiście czworonogi, które znają komendy będą znacznie prostszymi partnerami do współpracy, jednak dobrze jest się zabezpieczyć i mieć w zanadrzu kilka przysmaków.

Perspektywa

Podobnie, jak w innych typach fotografii, tak w fotografii zwierząt kluczową rolę odgrywają oczy. Tak więc i perspektywa jest niezwykle ważna. Zwierzęta fotografuj z poziomu ich wzroku, nie z własnego. Tym samym staraj się eksperymentować i fotografuj pod różnymi kątami, efekty mogą okazać się zaskakujące.

Naturalne oświetlenie

Najlepsze efekty uzyskasz fotografując przy naturalnym oświetleniu. Fotografia zwierząt w blasku lamp studyjnych to nie najlepsze połączenie. Po pierwsze fotografując na zewnątrz, kadr będzie jasny, a ty spędzisz mniej czasu podczas późniejszej obróbki. Poza tym, zwierzak będzie się prezentować zdecydowanie lepiej wśród zielonego krajobrazu, aniżeli na białym tle fotograficznym.

Odpowiednie ustawienia

W tym przypadku Twój model nie będzie stał nieruchomo, kiedy uruchomisz spust migawki, dlatego lepiej nie ryzykować niewyraźnymi zdjęciami i fotografować na krótkim czasie naświetlania. Dodatkowo włącz tryb seryjny, zwiększa on szanse na wykonanie udanego i ostrego zdjęcia. Jednocześnie ustaw autofokus, aby za każdym strzałem punkt ostrzenia znajdował się w odpowiednim miejscu.

Zabawa

Twoja sesja nie będzie kompletne bez zdjęć, które oddają beztroską naturę zwierząt. Mimo, że tradycyjne portrety robią ogromne wrażenie to jeszcze lepsze efekty możesz uzyskać podczas zabawy. Uchwyć zwierzaka w biegu za ulubioną zabawką, podczas tarzania się lub witającego się z właścicielem. Takie improwizowane sceny mogą wiele wnieść do Twojego zwierzęcego portfolio.

Zwierzęta przed obiektywem są najtrudniejszym tematem, ponieważ zadawalające efekty mogą być ciężkie do uzyskania. Warto zatem łączyć zasady fotografii sportowej oraz portretowej, aby uzyskać ostre zdjęcie, które zarazem odda charakter zwierzęcia.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂