Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Fotografia kulinarna – 5 wskazówek, jak robić zdjęcia jedzenia


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Świetne zdjęcia jedzenia posiadają niezwykłą moc oddziaływania na odbiorców! Mogą sprawić, że staniesz się głodny, mogą przekonać gościa, aby zamówił danie, i mogą też sprzedawać mnóstwo książek o jedzeniu i przepisach. Fotografia kulinarna posiada długą listę korzyści.

Umiejętność fotografowania jedzenia w celu uzyskania doskonałych rezultatów wymaga konkretnej wiedzy o tym, co działa, a co niekoniecznie. Poniżej znajdziesz zebranych kilka wskazówek, masz je jak na talerzu 😉

1. Stylizacja żywności

Przed robieniem zdjęć stawiaj na pierwszym miejscu wygląd jedzenia, a nie jego smak. Oto techniki stylizacji, które możesz zastosować:

  • Wybierz najlepiej wyglądające naczynie do serwowania

Nie bój się testować niekonwencjonalnych rozwiązań, korzystaj z drewnianych talerzy czy też tacek, marmurowych desek lub kamiennych misek i sprawdź, jak działają na zdjęciach.

  • Uzupełniaj stylizacje o sztućce
  • Korzystaj ze świeżych składników
  • Dodaj kolorów i życia

Jedzenie na talerzach może być dość monotonne i przytłaczające np. mięso – koło na prostokącie. Trzeba je trochę ożywić. Dodawaj kształty, faktury i zielenie. Możesz także poprószyć talerz jakąś przyprawą dla dodania efektu ruchu.

  • Nie zapomnij o dekoracji

Dekoracja na talerzu, jak i obok talerza. Danie uzupełnione o liście świeżych ziół, doda blasku całej kompozycji. Możesz też umieścić wzorzystą serwetkę, pod talerzem lub jako tło, zdjęcie nabierze „domowego” wymiaru i zyska na przyjemnym odbiorze.

2. Kompozycja

Przyglądając się zdjęciom jedzenia, nietrudno zauważyć, że danie główne rzadko jest jedynym przedmiotem w obrazie. Fotografowie żywności projektują swoje zdjęcia za pomocą składników w tle, przyborów kuchennych, serwetek i innych dekoracji, aby poprowadzić wzrok odbiorców do głównego dania i zaintrygować sposobem przedstawienia.

Tutaj, jak i w większości innych typów fotografii, sprawdzi się reguła trójpodziału, czyli wyobrażamy sobie siatkę do gry w kółko i krzyżyk, która dzieli obraz na dziewięć części. Miejsca przecięcia to tzw. mocne punkty, które najbardziej przykuwają wzrok odbiorcy.

Prawdopodobnie używasz wielu rekwizytów i składników w całej kompozycji, powinieneś ustawić je w sprytny i atrakcyjny wizualnie sposób. Możesz także polegać na komponowaniu z liniami i warstwami. Używając dodatkowych elementów do tworzenia linii i efektów warstwowych – będziesz mógł kierować wzrokiem odbiorców.

3. Naturalne światło

Zadbaj o dobre oświetlenie, ale nie daj się zwieść mocnym promieniom słonecznym. Ostre i bezpośrednie oświetlenie, wprowadzi do zdjęcia wiele cieni. Jeśli fotografujesz potrawę o jasnych kolorach, mocnym światłem spowodujesz, że jej tekstura stanie się płaska, a cały obraz prześwietlony.

4. Poznaj swój sprzęt

Korzystaj z zasad prawidłowej ekspozycji – na pewno przydadzą Ci się przy nagłych zmianach oświetlenia oraz żeby utrzymać jak najlepszą ostrość. Fotografia kulinarna pozwala na zabawę z przysłoną, aby zmniejszyć głębię ostrości i zwrócić uwagę na określoną część zdjęcia. 

Nie zapominaj o dobraniu odpowiedniego obiektywu, najbardziej uniwersalną opcją będzie ogniskowa 50mm. Dodatkowo, zawsze staraj się fotografować ze statywu, dla pewności, że żadne z Twoich zdjęć nie zostanie poruszone w najmniej odpowiedniej chwili.

5. Styl i obróbka zdjęć

Wielu fotografów posiada swój indywidualny styl zdjęć. Być może Ty też już masz w swojej głowie styl jaki będziesz chciał narzucić w swojej fotografii, jednak co najważniejsze, po ustaleniu wyglądu zdjęć staraj się, aby każdy obraz był spójny z następnym.

Podobnie jest z późniejszą obróbką, jeśli posiadasz kilka wersji jednego zdjęcia, zadbaj o to, aby na każdym z nich kolory miały taką samą lub podobną intensywność.

Podsumowanie

Przed kliknięciem spustu migawki, najpierw spójrz przez obiektyw i sprawdź jak wygląda Twoja kompozycja. Nie bój się zmieniać koncepcji, póki nie uzyskasz zadawalającego efektu. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki przydadzą Ci się w ulepszeniu Twoich zdjęć. Fotografia kulinarna to mimo wszystko duża dowolność w aranżacji i pełne pole, aby dać upust swojej kreatywności.

Jeśli potrzebujesz pomocy w zrealizowaniu zdjęć jedzenia, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą fotografii kulinarnej.

Umów się na sesję kulinarną!

Zarezerwuj termin już TERAZ 🙂

Powiązane wpisy