Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak fotografować pomieszczenia?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Fotografowanie wnętrz wydaje się być jedną z trudniejszych dziedzin fotografii, jednak obawy przed wykonywaniem zdjęć we wnętrzach są bezpodstawne. Determinują je dokładnie te same zasady, jak w pozostałych typach fotografii. Jak fotografować pomieszczenia? Przekonaj się, że to nic trudnego!

Fotografia wnętrz – dla kogo?

Wykonywanie zdjęć, i to na czym się skupiamy, podczas ich tworzenia zależy od ich przeznaczenia. Jeżeli naszym celem jest sprzedaż mieszkania, wówczas musimy przyłożyć szczególną wagę do wiernego oddania pomieszczenia na zdjęciach. W sytuacji, kiedy wykonujemy zdjęcia dla lokalu np. dla restauracji, ważne jest to, aby podkreślić charakter tego wnętrza, a więc skupiamy się na smaku! Z tego powodu, niejednokrotnie fotograf powinien być również odpowiedzialny za aranżację wnętrza.

Różnice w wykonywaniu fotografii wnętrz wynikają z ich przeznaczenia. Kwestie techniczne pozostają niezmienne, jednak przyjrzyjmy się bliżej wyznacznikom, które będę się zmieniać w zależności od celu zdjęć.

  • Zdjęcia wnętrz dla biura nieruchomości – zdjęcia pomieszczeń, których celem jest sprzedaż mają za zadanie zaprezentować, jak faktycznie wygląda mieszkanie. Stosowanie sztuczek, dzięki którym stworzymy idealną przestrzeń bez wad jest bezsensowne. Lepiej skupić się na wykonaniu jak największej liczby ujęć, również takich, które będą prezentować detale i szczegóły. Jednocześnie, nie zapominajmy, że chodzi nam o sprzedaż nieruchomości, dlatego każdy kadr musi być atrakcyjny i przyciągający.
  • Zdjęcia wnętrz lokali – mają zachęcać do odwiedzenia tego miejsca, dlatego na niektórych ujęciach warto uchwycić pracowników lub klientów, które wzbudzą pozytywne skojarzenia. W tym przypadku, warto stworzyć nieoczywiste kadry prezentujące tylko część wnętrza, pozostawią one pewną nutkę tajemnicy, która będzie właśnie zachętą do odwiedzenia lokalu. Jak to zrobić? Możesz uchwycić pomieszczenie przez witrynę, tak jakbyś był przechodniem, który zagląda do środka.
  • Zdjęcia wnętrz dla biura architektonicznego – jeżeli mamy za zadanie zaprezentować nowy wystrój wnętrza, warto uwiecznić tę przestrzeń przed remontem. W taki sposób najlepiej oddać zmianę, jaka się dokonała. W takiej sytuacji ważne jest stworzenie zdjęć dokładnie z tej samej perspektywy, tylko wtedy zmiana będzie najbardziej dostrzegalna, w innym przypadku odbiorca może mieć wrażenie, że zdjęcia były robione w dwóch różnych miejscach. Tworząc zdjęcia dla architekta, powinno się przyłożyć dużą wagę do wykonania ujęć detali. Oczywiście całokształt jest równie ważny, jednak w pracy architekta to szczegóły są niezwykle istotne. Dlatego trzeba skoncentrować się na zastosowanych rozwiązaniach i atrakcyjnie je zaprezentować.
  • Zdjęcia wnętrz do magazynów i reklam – tutaj mamy znacznie szersze pole do popisu. Wciąż skupiamy się na tym, aby wykonać zdjęcia całego pomieszczenia, jak i jego detali czy węższych kadrów. Jednak większa swoboda pozwala nam prezentować tylko najlepsze elementy, znajdujące się we wnętrzu.

Jak przygotować wnętrze do sesji zdjęciowej?

Odpowiednie przygotowanie pomieszczenia do sesji zdjęciowej to połowa sukcesu. Aranżacja przestrzeni czy też jej stylizacja posiada ogromny wpływ na efekt końcowy, z tego też powodu, ten etap zasługuje na to, aby włożyć w niego dużo wysiłku.

Od czego rozpocząć przygotowanie pomieszczenia? Pierwszym krokiem jest dokładne sprzątanie. Należy usunąć wszelkie zbędne elementy, które nie powinny się znajdować w miejscach, w których będą tworzone zdjęcia.

Dokładnie przecieramy meble, odkurzamy i myjemy podłogę. Przy sprzątaniu nie pomijamy okien, widoczne smugi mogą popsuć efekt zdjęcia, a usuwanie ich podczas obróbki to potwornie żmudna praca. Znacznie łatwiejsze jest pozbycie się ich przed sesją zdjęciową.

Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się zasłony lub firanki, starannie je wyrównujemy. Przy takim zadaniu dobrym pomocnikiem są parownica, dzięki której możemy odpowiednio powiesić firanę, a następnie ją wygładzić.

Nie zapominamy o dopracowaniu dekoracji i innych elementów ozdobnych. Poprawiamy obrazy na ścianach, układamy pościel, koce i poduszki.

Jak fotografować pomieszczenia?

Zdjęcia wnętrz najczęściej tworzy się w celach komercyjnych i mają one swoje konkretne cele oraz założenia. Wobec tego ich wykonanie nie może być przypadkowe, a powinno się opierać na kilku zasadach. W rzeczywistości, fotografia wnętrz tylko z nazwy wydaje się trudna, jednak nie ma potrzeby się jej obawiać. Kluczem do osiągnięcia zadowalających efektów jest świadomość i wiedza, na co należy zwrócić uwagę.

Wybierz odpowiedni sprzęt fotograficzny

Do stworzenia udanego zdjęcia wnętrz, niezbędny jest profesjonalny sprzęt fotograficzny. Odpowiedni sprzęt pozwala uzyskać oczekiwane efekty, bez niego również jest to możliwe, ale przecież chodzi nam o stworzenie zdjęć, które zapadają w pamięć.

Do tworzenia fotografii wnętrz wykorzystuje się przede wszystkim obiektywy szerokokątne, czyli takie, których wartość ogniskowej znajduje się poniżej 50 mm. Im wyższa wartość, tym mniejsze zniekształcenia na zdjęciu. Z kolej mniejsza wartość ogniskowej powoduje, że kąt widzenia jest szerszy, natomiast pojawiają się większe zniekształcenia. Ogniskowa mniejsza niż 15 mm będzie tworzyć efekt “rybiego oka, w przypadku takich obiektywów kąt widzenia zawiera się pomiędzy 100 a 180 stopni.

Obiektyw 50 mm i więcej warto mieć pod ręką, aby wykonać zdjęcia detali.

Pamiętaj o dobrym oświetleniu

Dobre światło to podstawa, kiedy chcemy wykonać dobre zdjęcia we wnętrzu. Dlatego zawsze fotografuj w ciągu dnia, sztuczne światło zmienia kolory, a zależy nam na jego białej barwie. Jasność sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe, podczas gdy, ciemne kolory sprawiają wrażenie, że wnętrze jest dużo mniejsze niż w rzeczywistości.

Pamiętaj o zasadach kompozycji

Co to oznacza? Niech pionowe i poziome linie wyznaczają tworzone przez Ciebie zdjęcia. Kadry muszą być proste, dlatego zwracaj uwagę na linię horyzontu. Do tworzenia niemal idealnych zdjęć w tym zakresie, z pewnością posłuży Ci siatka z mocnymi punktami, którą możesz włączyć w funkcjach aparatu.

Umieszczając poszczególne elementy we wnętrzu w mocnych punktach obrazu, możesz kierować wzrok odbiorców na najważniejszą część zdjęcia.

Fotografuj ze statywu

Powtarzamy to za każdym razem, ale jest to prostu bardzo istotna kwestia. Wykonując zdjęcia za pomocą statywu, zmniejszasz szansę, że któreś z Twoich zdjęć będzie poruszone. Dodatkowo, jeżeli fotografujesz w małych pomieszczeniach, statyw możesz ustawić w trudno dostępnym miejscu i włączyć samowyzwalacz, a zdjęcia zostanie wykonane bez Twojej pomocy.

Kadruj mądrze

Sztuka kadrowania to chyba najtrudniejsza kwestia w fotografii wnętrz. Musisz mieć dużą świadomość, a także wprawne oko. Fotograf wnętrz powinien wyłapać wszelkie elementy, które nie tyle co nie powinny, a nie muszą znajdować się na zdjęciu. Dana sceneria powinna być skadrowana tak, aby elementy, które psują efekt zostały sfotografowane z innej perspektywy lub sprytnie ukryte.

Zwróć uwagę na zniekształcenia

Jak już wcześniej zwróciliśmy uwagę, obiektywy o małej ogniskowej zniekształcają obraz. Dlatego zanim naciśniesz spust migawki, zwróć uwagę czy każdy element znajduje się w odpowiednim miejscu kadru. Jeśli elementy takie jak szafa, czy lampa będą znajdować się na krawędziach kadru, na zdjęciu będą zakrzywione.

Prawidłowe ustawienia aparatu

Ustawienia aparatu zależą w głównej mierze od warunków oświetleniowych. Dlatego ciężko podać Wam idealne parametry do fotografii wnętrz. Przedstawimy Wam ogólne zasady, które będziecie musieli dopasować do swoich potrzeb.

Na sam początek, upewnij się, że zdjęcia, które tworzysz będą zapisywane w formacie RAW, a nie JPG. Jeżeli jest to dla Ciebie nowość, to musisz wiedzieć, że format RAW pozwala wyciągnąć ze zdjęcia znacznie więcej podczas obróbki, dlatego polecamy włączyć właśnie tę opcję.

Pierwsza i najważniejsza zasada – kiedy tworzymy zdjęcia z szerokim kadrem, nie stosujemy szeroko otwartej przysłony. Im niższa wartość (przy jasnych obiektywach najczęściej będzie to f/1.4 lub 1.8), tym szerszy otwór przysłony. Szeroko otwarta przysłona powoduje, że elementy, znajdujące się poza polem ostrzenia, będą nieostre. Fotografując wnętrze, zależy nam, aby cały obraz był ostry. Zaleca się fotografować na wartości ok. f/8.

Drugim, bardzo ważnym parametrem w fotografii jest czas naświetlania. W tym przypadku, zależy nam, aby był on jak najkrótszy, dzięki czemu żaden ruch nie jest zarejestrowany, a tym samym zdjęcie nie będzie poruszone. Jednak to, o czym warto pamiętać, to fakt, że czas naświetlania posiada wpływ na światło, które dostaje się do obiektywu, czyli decyduje o tym, jak jasne będzie nasze zdjęcie.

ISO to trzeci parametr, który ma dla nas znaczenie. Tutaj również staramy się, aby jego wartość była jak najniższa. Wysokie wartości ISO tworzą na zdjęciu ziarno.

Przysłona, czas naświetlania i ISO tworzą wspólnie trójkąt ekspozycji. Znając je, a także wiedząc jak nimi operować, możemy świadomie decydować o efekcie zdjęcia. Połączenie tych trzech parametrów decyduje o jasności zdjęcia. Gdy otwieramy przysłonę, więcej światła pada na matrycę, a więc zdjęcie jest jaśniejsze. Zwiększając czas otwarcia migawki, element światłoczuły jest naświetlany, dzięki czemu zdjęcie również jest jaśniejsze. Kiedy zwiększamy wartość ISO, zwiększamy czułość matrycy na światło, czyli będzie ona wyłapywać więcej światła.

Zasada z przysłoną zmienia się, kiedy chcemy sfotografować detale np. wazon z kwiatami. W takiej sytuacji, możemy wykonywać zdjęcia na niskich wartościach przysłony, czyli maksymalnie ją otwierając. Jaki będzie tego efekt? Wazon pozostanie ostry, a wszystko co znajduje się na drugim planie zostanie rozmyte.


Zachęcamy Was do zabawy z fotografią wnętrz. Jeżeli tylko będziecie kierować się powyższymi zasadami, efekty zdjęć z pewnością będą udane, a to pozwoli Wam ukazać ciekawą perspektywę i spojrzenie na fotografowane wnętrze.

Jesteś właścicielem nieruchomości i chcesz ją sprzedać lub wynająć? A może posiadasz własną restaurację czy salon urody i chcesz budować profesjonalny wizerunek? W takim razie potrzebujesz atrakcyjnych fotografii wnętrz. Z wielką chęcią wesprzemy Cię w osiągnięciu celu i stworzymy dobre zdjęcia wnętrz – zapraszamy do kontaktu!

Sprawdź naszą ofertę fotografii wnętrz!

Chętnie pomożemy w stworzeniu profesjonalnych zdjęć!

Powiązane wpisy