Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Oświetlenie do fotografii studyjnej – wszystko co musisz wiedzieć


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Naturalne światło jest najlepsze, jednak często w warunkach studyjnych niewystarczające. Podczas profesjonalnych sesji zdjęciowych może nie spełnić wymagań. Wcześniej czy później, będziesz musiał/a poznać oświetlenie studyjne i jego zastosowanie, i to właśnie jest ta chwila.

Gra światłem w fotografii, a raczej jej umiejętność, jest równie ważna, co obsługa samego aparatu. Ponieważ światło pozwoli Ci na stworzenie scenariusza oświetleniowego, jakiego dana sesja wymaga.

Poniżej znajdziesz wszystko co powinieneś wiedzieć o oświetleniu studyjnym:

Typy światła:

Na rynku dostępnych jest wiele typów światła używanego w studio. Twój wybór będzie zależeć od mocy jakiej potrzebujesz i przeznaczonego budżetu.

Oświetlenie błyskowe

Inaczej oświetlenie stroboskopowe, czyli krótkie impulsy światła. Tego typu lampy zdominowały oświetlenie studyjne. Kiedy mówi się o lampach studyjnych, jest to równoznaczne z lampą stroboskopową/błyskową.

Szczególną wadą tego oświetlenia jest to, że fotograf musi zrobić zdjęcie, aby zobaczyć jak światło wpływa na obraz.

Oświetlenie ciągłe

Światło ciągłe jest dobrym wyborem dla tych co robią zdjęcia, ale także dla tych którym zdarza się filmować. Pozwala ono dokładnie zobaczyć, jak światło pada na fotografowany obiekt przed naciśnięciem spustu migawki, jest to szczególnie pomocne przy fotografii produktowej. Zwłaszcza, gdy fotografujemy obiekty odbijające światło, a lampy muszą być precyzyjnie ustawione.

Mimo tego, światło ciągłe nie jest tak powszechnie stosowane, jak oświetlenie błyskowe.

Modyfikatory światła:

Modyfikator to rodzaj akcesoriów oświetleniowych, które są przymocowane do źródła światła i pomagają kontrolować oraz kształtować światło. Jeśli nie używasz mocnego i ostrego oświetlenia w swoich zdjęciach, przyda Ci się modyfikator, na przykład fotografując jedzenie, będziesz potrzebować rozproszonego światła.

Softbox

Softbox może mieć kształt kwadratowy, prostokątny lub oktagonalny. Należą one prawdopodobnie do najpopularniejszych używanych modyfikatorów. To ze względu na to, że nadają miękkie
i ukierunkowane światło. Tym samym likwidując mocne cienie. Nadają się do wielu rodzajów fotografii, od portretów, po zdjęcia jedzenia.

Można nazywać je „pudełkiem” wypełnionym w środku białym, bądź też srebrnym materiałem.

Stripbox

To nic innego, jak softbox w kształcie prostokąta, ale bardzo wąski. Najlepiej sprawdzi się do zdjęć
w których wymagany jest długi, wąski strumień ciągłego oświetlenia, czyli wtedy, gdy potrzebujemy oświetlić obiekt od góry do dołu.

Używając go, posiadasz również większą kontrolę nad tym, gdzie pada wiązka światła.

Beauty Dish

Zwany również „słonecznikiem”. To modyfikator światła nadający się przede wszystkim do fotografii portretowej i modowej. W środku pokryty srebrnym kolorem, a umieszczona na jego środku okrągła płytka, blokuje bezpośredni błysk, wypuszczając w stronę fotografowanego obiektu już odbite światło.

Beauty dish różni się o tyle od pozostałych modyfikatorów, że światło, które emituje jest jednocześnie ostre i kontrastowe z delikatnymi cieniami.

Snoot

Jest to specyficzny modyfikator, pozwalający uzyskać bardzo skupioną wiązkę światła. Najlepszym jego zastosowaniem jest możliwość doświetlania i eksponowania fotografowanych obiektów, kiedy potrzebujesz, aby światło było skoncentrowane na jednym określonym miejscu.

Ukierunkowanie światła to w pierwszej kolejności zasługa stożkowego kształtu.

Garnek

Czyli czasza, bardzo często dołączona do zestawu z lampą studyjną. To tak naprawdę najprostszy modyfikator, daje bardzo mocne i ostre światło, ukierunkowane w pożądanym kierunku.

Dodatki do modyfikatorów:

Są to siatki w wielu rozmiarach oraz formach. To rodzaj załącznika, którego można używać z innymi modyfikatorami, aby ukierunkować oświetlenie.

Grid

Jest to kratownica wykonana z szerokiej taśmy. Montuje się ją na softboxach, aby ukierunkować światło i nadać mu tajemniczego charakteru.

Plaster miodu

Jest odmianą grida i pełni taką samą funkcję. Dedykowany jest do użycia na garnek lub beauty dish i wykonany z metalu. Jego nazwa pochodzi od sześciokątnego kształtu otworów, przypominających plaster miodu.

Podsumowanie

Oświetlenie studyjne i ilość dostępnych jego opcji do studia fotograficznego może być przytłaczająca. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci poznać podstawy z zakresu oświetlenia studyjnego, a specjalistyczny żargon stał się zrozumiały.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂