Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak zrobić dobre selfie i na co zwrócić uwagę?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Fotografia mobilna nabiera rozpędu, już nie rozstajemy się z naszym smartphonem, a wszystkie social media są zasypane zdjęciami „z ręki”. Co zrobić, żeby nawet takie zdjęcie stało się naszą godną wizytówką?

Nie ulega wątpliwości, że selfie nie zastąpi profesjonalnego zdjęcia wykonanego przez fotografa. Zwłaszcza, jeśli tą fotografię będziesz zamieszczać promując swój biznes, wtedy zaufaj zawodowcom i umów się na sesję zdjęciową.

Przedstawię Ci kilka istotnych kwestii dotyczących robienia selfie. Większość z tych zasad obowiązuje również w fotografii portretowej, więc pozowanie w obu przypadkach nie będzie się znacznie różnić.

Poznaj swoje mocne strony

Żeby atrakcyjnie wychodzić na zdjęciach, trzeba wiedzieć co robić przed obiektywem, aby wyglądało to dobrze. Zacznij od sprawdzenia, który twój profil wygląda lepiej na fotografii – lewy czy prawy? Korzystniej wyglądasz z przyjacielskim wyrazem twarzy, a może chcesz się pochwalić swoim śnieżnobiałym uzębieniem?

Wykonaj serię takich zdjęć, a z każdym kliknięciem zmieniaj minę i pozę. Ostatecznie przeanalizuj każde z nich, możesz również zasięgnąć opinii od innych osób, przecież istotne jest to, aby zdjęcia były atrakcyjne i pozytywnie postrzegane przez naszych odbiorców.

Perspektywa zależy od Ciebie

Fotografuj z góry, powyżej linii swojego wzroku, jednocześnie pochylając telefon lekko do przodu. Obiektyw zniekształca elementy znajdujące się w jego centrum, przez co zdjęcia wykonywane bezpośrednio przed Tobą, powiększałyby twarz. Natomiast klasyczne ujęcie z góry, powiększa oczy oraz optycznie wyszczupla twarz. Tak więc, perspektywa potrafi zdziałać cuda, w kilka sekund możesz sobie odjąć (lub dodać) kilka kilo.

Zawsze pamiętaj o dobrym świetle

Wykonując zdjęcia w domu, weź sobie tę radę do serca i uwierz, że Twoim najlepszym przyjacielem od teraz jest okno – źródło światła. Ta zasada będzie się sprawdzać zawsze, skieruj się w stronę oświetlenia, światło padające na Twoją twarz od boku, może uwydatnić jej mankamenty.

Południe to nie czas na robienie zdjęć w plenerze. Kiedy Słońce jest jeszcze wysoko na niebie, unikaj ostrych promieni i szukaj zacienionych miejsc.

Uporządkowane tło

Selfie to twój autoportret, a w nim najważniejszą rolę odgrywa twoja twarz, ale nie należy zapominać o tle, które nadal jest widoczne i może zepsuć całą fotografię. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego przede wszystkim Twoje tło musi być uporządkowane, pozbądź się zbędnych rzeczy i działaj.

O czym pamiętać podczas pozowania?

  • Po pierwsze: wyprostuj się! Oczywista zasada, o której zapominamy, a potrafi zmienić wiele.
  • Po drugie: wyciągnij szyję do góry i unieś podbródek, dla podkreślenie linii żuchwy.
  • Po trzecie: kieruj wzrok na obiektyw lub miejsce tuż pod nim.
  • Po czwarte: popraw włosy oraz ubranie, te małe niedociągnięcia mogą bardzo przykuwać wzrok.
  • Po piąte: UŚMIECHNIJ SIĘ!

Obrób zdjęcie

Drobne poprawki kontrastu i jasności jeszcze nikomu nie zaszkodziły, jak we wszystkim trzeba zachować umiar. Postaw na naturalny efekt. Obróbkę również możesz wykonać swoim telefonem, do najpopularniejszych aplikacji należą VSCOcam i Snapseed.

Selfie to wygodny sposób utrwalania wspomnień, nie tylko w pojedynkę, ale i w gronie przyjaciół. Możesz fotografować zawsze i wszędzie, a co ważniejsze wyglądać dobrze.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyżej zebrane porady okazały się dla Ciebie przydatne i skuteczne podczas robienia selfie, a ćwiczenia z minami i pozami wywołały trochę uśmiechu na twarzy 😊

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂