Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak zbudować domowe studio fotograficzne z ograniczonym budżetem?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Dotarłeś do momentu w którym masz już dość kombinowania z przestrzenią do robienia zdjęć i potrzebujesz własnego studia fotograficznego? Wynajęcie studia wiąże się z dodatkowym kosztami, jednak z odrobiną zaradności możesz zorganizować takie bez wychodzenia z domu. Jesteś w bardzo dobrym miejscu, aby dowiedzieć się co Ci się przyda, aby stworzyć domowe studio fotograficzne.

Od czego zacząć?

Wypełnienie krótkiej listy zakupów jest pierwszym krokiem na drodze do własnego studia. Zapewne masz już to co najważniejsze, czyli aparat. Wysokiej klasy wyposażenie posiada swoje zalety, ale i bez niego jesteś w stanie robić wyjątkowe zdjęcia. Poniżej znajdziesz listę materiałów i urządzeń, z którymi możesz wykonać szereg ujęć.

Uchwyt na tło i tło

Dobry uchwyt na tło wykona dla Ciebie kilka lat dobrej roboty. Konieczne jest posiadanie uchwytu, aby tło pozostawało w stabilnej pozycji. Możesz tła zmieniać w zależności od preferencji, ale niezbędnym elementem jest rozwijana rolka białego tła kartonowego. Jednolite tło oszczędzi Twój czas podczas późniejszej obróbki zdjęć. Alternatywą jest również kawałek białego papieru np. brystol.

Statyw

Statyw jest niezbędną częścią zestawu fotograficznego, nie tylko w studio. To narzędzie posłuży Ci do stabilizacji aparatu podczas pracy w pomieszczeniach, w których światło nie jest odpowiednie. Nie musisz wydawać dużo pieniędzy na statyw, ale konieczne jest, abyś go kupił.

Składany stół

Będziesz potrzebować również stolika do fotografowania. Przykładowo zajmując się fotografią produktową, możesz użyć stolika do ułożenia na nim tła, dzięki czemu uzyskasz łagodne przejście, bez zagięć, tym samym tworząc jednolity drugi plan dla produktu.

Blenda

Posłuży ci do odbicia światła i oświetlenia fotografowanego produktu. W zależności od użytego materiału możesz również manewrować tym, jaki ton przybierze odbite światło. Istnieje jeszcze tańsza opcja, kup płytę piankową, która posiada takie same właściwości, co blenda.

Biała płyta służy do odbijania światła wpadającego przez okno do Twojego produktu. Głównym celem korzystania z obu propozycji jest zmniejszenie cienia po przeciwnej stronie.

Okno

Coś spoza listy zakupów, ale niezwykle ważny punkt. Aranżując studio fotograficzne w domu, istotne jest, abyś miał dostęp do okna, które dostarcza naturalnego światła. Uporządkuj całą przestrzeń i stwórz miejsce do pracy, możliwie jak najbliżej okna. Najważniejsze jest, abyś miał dużo światła i pole do działania, które pozwala na wygodne przemieszczanie się podczas robienia zdjęć.

Jak duże powinno być studio fotograficzne w domu?

Nie musisz posiadać ogromnej przestrzeni, aby stworzyć studio w domu. Może to być wolny pokój lub po prostu uporządkowany kąt. Nawet najmniejsze studio pomoże ci w pracy. Oczywistym jest, że praca w mniejszej przestrzeni będzie cięższym wyzwaniem. Działanie w takim miejscu będzie od Ciebie wymagać dużej elastyczności i kreatywności.

Jak ułożyć studio fotograficzne?

1. Przestrzeń na studio

Pierwszy punkt, którym musisz się zająć to podjęcie decyzji, gdzie będziesz tworzyć swoje domowe studio. Weź pod uwagę, co będziesz fotografować, czy to będą głównie portrety, czy tylko fotografie produktów, i jak długie powinno być odejście od tła.

2. Okno i stolik

Wybrałeś już najlepsze możliwe miejsce. Kolejny krok rozpocznij od odpowiedniego ustawienia stolika względem okna. Zwróć uwagę jak pada światło, powinno ono być rozproszone na całym obszarze fotografowania.

3. Tło

Ustaw uchwyt wraz z tłem, za ustawionym już wcześniej stolikiem. Zadbaj o stabilne zamocowanie, w ten sposób cała konfiguracja nie zmieni się podczas robienia zdjęć.

4. Dodatkowe światło

Ustaw blendę lub płytę piankową, tak aby oświetlała ciemniejszą stronę produktu, na którą nie pada naturalne światło. Dzięki dodatkowemu oświetleniu możesz uzyskać idealne oświetlenie produktu z każdej strony.

Najważniejsze jest to, aby dodatkowe światło było stabilne i równomiernie oświetlało produkt podczas całej sesji.

Podsumowanie

Liczę, że ten artykuł sprawi, że domowe studio fotograficzne zgodne z powyższymi kryteriami spełni Twoje potrzeby. Dodaj do tych pomysłów trochę swojej kreatywności i stwórz wymarzone studio w swoich czterech kątach.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂