Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak współpracować z modelką/modelem?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Dobry sprzęt to nie wszystko, pamiętaj, że udana sesja zdjęciowa zależy w głównej mierze od Ciebie. A udane kadry powstają w konsekwencji relacji pomiędzy fotografem a modelem. Dbanie o przyjemną atmosferę podczas fotografowania to już połowa sukcesu. Nie wiesz na co zwrócić uwagę, podczas pracy z osobą fotografowaną? Dowiedz się, jak powinna wyglądać współpraca z modelką/modelem.

Przygotowanie do sesji

Mimo, że robiąc zdjęcia, wykonujesz najważniejszą robotę, to przed sesją również czeka cię trochę pracy. Musisz określić wraz ze swoim modelem koncepcję sesji, jaki efekt na zdjęciach chcecie uzyskać oraz co będzie motywem przewodnim.

Przed sesją zdjęciową, nie ograniczaj kontaktu z osobą fotografowaną do umówienia konkretnej daty. Dowiedz się czego oczekuje od zdjęć, jaką scenerię sobie wyobraża. Ogólnie musisz poznać wszystko to, co wpłynie na wygląd zdjęcia.

Opracuj w głowie plan działania – przygotuj inspiracje odpowiadające całemu zamysłowi, przykładowe pozy, perspektywa, wyraz twarzy, wszystkie ciekawe fotografie, które wydawać się będą odpowiednim kierunkiem dla tej sesji. Możesz też poprosić o to osobę, której będziesz robić zdjęcia, niech ona odnajdzie takie, które będą dla Ciebie podpowiedzią, czego oczekuje od uzyskanych zdjęć. Zachęć tę osobę do przetestowania przed lustrem kilku póz, które gdzieś utkwiły jej w pamięci i chciałaby je odtworzyć przed obiektywem.

Stwórz przyjemną atmosferę

Nie zapominaj, że model czy modelka to też człowiek, i tak samo jak Ty może się stresować. Zwłaszcza wtedy, jeśli nie ma doświadczenia w pozowaniu. Zanim weźmiesz aparat w dłoń, spróbuj jeszcze na chwilę wrócić do oczekiwań tej osoby, pokaż jej swoje inspiracje dotyczące sesji. Zadbaj przede wszystkim o nawiązanie relacji, opowiedz o sobie, okaż też zainteresowanie i zadawaj pytania.

Rozmowa podczas sesji

Podtrzymuj rozmowę, także podczas robienia zdjęć. Opowiadaj o tym co aktualnie robisz, np. podczas ustawiania ekspozycji, żeby uniknąć niezręcznej ciszy, mów osobie, że starasz się wydobyć więcej jasności ze zdjęcia. Po każdym ujęciu, dawaj pochwałę, jeśli nie będziesz nic mówić, Twój model może pomyśleć, że ze zdjęciem jest coś nie tak i szybko się zestresuje.

Jeśli uważasz, że osoba nie wychodzi korzystnie na zdjęciu, staraj się przekazywać konkretne wskazówki, unikaj komunikatów typu „uśmiechnij się” lub „stań prosto”, używaj komunikatów typu „chciałbym, żebyś wyglądała na rozbawioną i jednocześnie uniosła głowę”. Widzisz różnicę? Rada przekazana w taki sposób, nie wzbudzi negatywnych emocji.

Mów o swojej wizji

Współpraca z modelką/modelem opiera się na rozmowie, mimo że tak naprawdę chodzi o dobre pozowanie. W sytuacji, gdy model nie do końca odnajduje się w sytuacji, a przed aparatem wydaje się być zagubiony, najlepszym co możesz zrobić, to pokazać mu swój punkt widzenia.

Pokaż mu inspiracje i zaproponuj odtworzenie pozy ze zdjęcia, mówiąc że Twoim zdaniem będzie świetnie wyglądał i to jest właśnie kierunek, którym musicie podążać. A może nawet sam pokażesz mu, jak powinien zapozować dla rozluźnienia sytuacji i nie wykluczone, że wywołania uśmiechu na twarzy.

Słuchaj komunikatów modela

Kluczem do udanej sesji są umiejętności interpersonalne obu stron. Osoba przed obiektywem, musi czuć się komfortowo. Nawet jeśli Ci tego nie powie, musisz starać się wyczytywać emocje z jej twarzy. Tym samym, jest to dla Ciebie szansa, żeby okazać troskę i sprawić, że poczuje się lepiej – spytaj, który profil bardziej podoba się jej na zdjęciu, a może potrzebuje chwili odpoczynku?

Nie zapominaj o swojej koncepcji

Podczas sesji, kiedy wpadniesz w swój żywioł, łatwo jest zapomnieć po co tak naprawdę tu jesteś i jaki efekt chciałeś uzyskać. Dlatego zawsze miej pod ręką, te wcześniej zebrane inspiracje i pomysły, bo pomogą Ci one w realizacji celu. Oczywiście może być tak, że pomysły, które wyjdą naturalnie podczas sesji, będą wyglądać lepiej, ale skoro już miałeś opracowany plan, szkoda by było z niego nie skorzystać.

Podsumowanie

Bądź pewny siebie i tego co robisz, jeśli będziesz stosować się do powyższych zasad, współpraca z modelką lub modelem na pewno będzie udana. Rozmowa naprawdę potrafi zdziałać cuda. Pamiętaj o tym, i staraj się jak dawać jak najwięcej wskazówek i informacji zwrotnych podczas pozowania.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂