Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak robić zdjęcia w trybie manualnym? Podstawy fotografii


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Prawdopodobnie posiadasz już swój wymarzony aparat, kolejny krok to nauka jak go skutecznie obsługiwać. Fotografowanie to nie tylko wciśnięciu przycisku migawki, przedtem masz w swoim zasięgu kilka parametrów. Fotografowanie w trybie manualnym i odpowiednio ustawione parametry, pomogą Ci uzyskać zaskakujące efekty.

Teraz przejdziesz ścieżkę z podstawami fotografii, dowiesz się o ważnych opcjach w aparacie i jak ich zmiana wpływa na wygląd Twojego zdjęcia.

Zmień myślenie

Wiele osób zrzuca swój brak chęci do nauki, na przekonanie, że fotografia to sztuka i nie posiada ogólnie przyjętych zasad, a wymaga jedynie wyczucia estetyki, co jest błędnym założeniem. Oczywiście nie negując tego, że fotografia jest sztuką, ale sztuki również trzeba się nauczyć.

Czytaj instrukcję obsługi

Tak, to jest takie proste! Rozwiązanie na wyciągnięcie dłoni, gdzie mógłbyś znaleźć lepsze informacje o obsłudze swojego sprzętu, jak nie w jego instrukcji obsługi? To najczęściej popełniany błąd, wolimy działać intuicyjnie, niż zaczerpnąć wiedzy z lektury poradnika, który opisuje szczegółowo wszystkie możliwości aparatu. Nadal możesz do niego wrócić, dla ugruntowania wiedzy, którą tutaj zdobędziesz.

Trójkąt ekspozycji

„Ekspozycja” to jedno z ważniejszych pojęć dotyczących podstaw fotografii, oznacza po prostu ilość światła padającego na matrycę aparatu. Prawidłową ekspozycję będzie posiadać zdjęcie, które jest dobrze oświetlone – aby takie uzyskać, możemy manewrować trzema parametrami, stanowiącymi tzw. trójkąt ekspozycji:

  • wartość przysłony
  • czas otwarcia migawki
  • ISO.

Przysłona

Wartość przysłony określa średnicę otworu przez którą będzie się dostawać światło do obiektywu. Dodatkowo decyduje o głębi ostrości na zdjęciu.

Działanie przysłony najlepiej porównać do ludzkiego oka – podczas słonecznego dnia człowiek mruży oczy dla ograniczenia dopływu światła, dokładnie na odwrót jest podczas mroku, kiedy źrenice rozszerzają się dla lepszej widoczności. Innymi słowy, przy dobrym oświetleniu stosujemy mały otwór przysłony, a przy słabym oświetleniu duży otwór przysłony.

Dodatkowo ważną informacją odnośnie przysłony jest jej wartość, im mniejsza, tym otwór będzie większy, choć mogłoby się wydawać odwrotnie. Tak więc przy wartości f/1.8 otwór
w obiektywie będzie maksymalnie otwarty.

A co z głębią ostrości? Niskie wartości przysłony będą powodować małą głębię ostrości na zdjęciu, czyli rozmyte tło. Natomiast jeśli chcesz, aby całe zdjęcie było ostre ustaw wyższą wartość przysłony.

Czas otwarcia migawki

Inaczej czas naświetlania, co oznacza moment w którym migawka jest otwarta, a do obiektywu wpada światło. Im gorsze warunki oświetleniowe, tym dłużej powinniśmy naświetlać zdjęcie. Należy pamiętać, że przy dłuższym czasie naświetlania, na zdjęciu będzie rejestrowany ruch, tym samym może ono zostać poruszone.

Jaki więc czas naświetlania zastosować?

  • Krótki czas naświetlania stosuj kiedy: fotografujesz „z ręki”; obiekty w kadrze dynamicznie się poruszają i musisz zamrozić ruch; posiadasz dobre warunki oświetleniowe.
  • Długi czas naświetlania stosuj kiedy: chcesz malować światłem; fotografujesz poruszający się obiekt i chcesz ukazać jego ruch; posiadasz trudne warunki oświetleniowe.

Czułość ISO

ISO oznacza czułość matrycy na światło. W zależności od aparatu wartość ISO może wynosić od 100 do nawet kilkunastu tysięcy.

Niska wartość ISO sprawi, że matryca jest mniej czuła i tym samym przyjmie mniej światła, a zdjęcie będzie ciemne. Zaś wysoka wartość ISO, sprawi że zdjęcie będzie jaśniejsze, ale pojawia się tu mały haczyk – fotografia straci na jakości, ponieważ wysokie wartości uwydatniają szumy, czyli tzw. „ziarno”.

Co dalej?

Wiesz już jak obchodzić się z własnym aparatem, a świeżo zdobytą wiedzę możesz wykorzystać w praktyce. Zacznij fotografowanie w trybie manualnym i rób fantastyczne zdjęcia, a więcej ciekawostek ze świata fotografii szukaj na naszym blogu.

Jeśli chciałbyś/abyś uczyć się podstaw fotografii pod okiem profesjonalisty – zapraszamy do zapisów na nasz Kurs fotografii od podstaw!

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂

Powiązane wpisy