Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak robić ostre zdjęcia?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Ostrość na zdjęciu to połowa sukcesu w wykonaniu udanej fotografii. Tylko na co zwrócić uwagę, aby taki efekt uzyskać? Z tym problemem styka się zarówno grono początkujących, jak i już tych bardziej zaawansowanych fotografów, ponieważ na ostre zdjęcie wpływ posiada wiele czynników.

Jak sprawdzić czy zdjęcie jest ostre?

Najprostszym sposobem żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie jest jego przybliżenie i analiza szczegółów. Przyjrzyj się krawędziom obiektów, które miały znaleźć się w polu ostrości, czy są idealnie zarysowane, czy lekko rozmyte.

Czysty obiektyw to podstawa

Niby błahostka, a jak wiele może od niej zależeć. Zawsze pamiętaj o kontrolowaniu czystości twojego obiektywu przed zleceniem, brudne szkło może przekreślić całą sesję, a zdjęcia będą całkowicie niewyraźne.

Statyw – kluczem do stabilnego obrazu

To narzędzie może się okazać niezwykle przydatne, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy przy fotografowaniu chcesz zastosować długi czas otwarcia migawki. Zrezygnuj wówczas z fotografowania z ręki, obraz wychwyci wtedy najmniejsze drgania, a w końcowym efekcie zdjęcie będzie poruszone.

Jaki powinien być czas naświetlania?

Umownie przyjętą zasadą jest ustawienie czasu naświetlania zależnie od wartości ogniskowej, czyli fotografując obiektywem 50mm, minimalnym czasem dla uzyskania ostrego zdjęcia jest 1/50 sek, odpowiednio dla obiektywu 300mm będzie to 1/300 sek.

Ostrość a przysłona

Fotografowanie w dobrych warunkach oświetleniowych nie naraża nas na nieostre zdjęcia. Sprawa komplikuje się, gdy fotografujemy w nocy, a soczewka musi być maksymalnie otwarta, żeby jak najwięcej światła dostało się do obiektywu, wydłuża to jednak czas naświetlania, tym samym rozmazując obraz. W tej sytuacji z pomocą przychodzi czułość ISO – zwiększ tę wartość i uzyskaj ostrość.

Autofocus to Twój dobry przyjaciel

Podczas reportaży ślubnych lub innych dynamicznych sesji, manualne ustawianie ostrości jest niemal niemożliwe. Wybierz punkt ostrości, który w danej sytuacji będzie dla Ciebie odpowiedni, najlepiej gdyby to był sam środek kadru. Aparat zadba, aby miejsce, które wybrałeś było ostre, natomiast Twoim zadaniem jest trafienie nim w najważniejszy punkt na zdjęciu.

Czy nieostre zdjęcie jest nieudane?

Nie ma reguły mówiącej, że rozmazane zdjęcie do niczego się już nie nadaje. Czasem efekt przeciwny do zamierzonego pozwoli Ci spojrzeć na fotografowaną scenerię z inne perspektywy i wycisnąć ze zdjęcia jeszcze więcej. Z każdym nieostrym zdjęciem, będziesz o krok bliżej do poznania swojego aparatu, musisz tylko nauczyć się czerpać z nich lekcje.

Podsumowanie

Dowiedziałeś się jak poszczególne czynniki wpływają na ostrość zdjęć, możesz już działać i zastosować je w praktyce. Pamiętaj jednak, że poprawnie wyłapana ostrość nie wyznacza perfekcyjnej fotografii. Przede wszystkim zatrzymana chwila jest tym co przemawia na zdjęciu.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂

Powiązane wpisy