Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak robić zdjęcia z długim czasem naświetlania?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Fotografia daje nam wiele możliwości uchwycenia kreatywnych i niepowtarzalnych kadrów, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia i sprzęt. Długi czas naświetlania pozwala uzyskać zachwycające efekty. W tym artykule skupimy się na tym sposobie i przedstawimy podstawowe zasady.

 

Długi czas naświetlania

Rozpocznijmy od tego, czym tak naprawdę jest długi czas naświetlania? Możemy spotkać się z kilkoma terminami – długi czas ekspozycji czy długi czas otwarcia migawki. Jednak ich znaczenie w żaden sposób się nie różni. Czas naświetlania jest chwilą, w której aparat rejestruje obraz, i trwa najczęściej od kilku sekund, a nawet do kilku godzin (w zależności, jakie aparat oferuje możliwości).

Długi czas naświetlania, tuż obok przysłony i ISO, jest jednym z trzech najważniejszych parametrów, odpowiadających za jasność zdjęcia. Poprzez ustawienie czasu naświetlania możemy zadecydować o ilości światła, która padnie na matrycę aparatu. Czas naświetlania można rozumieć również jako czas zrobienia zdjęcia, bo to od niego zależy, ile minie czasu pomiędzy wciśnięciem spustu migawki a chwilą, w której zasłoni ona matrycę.

Czas naświetlania jest wyrażany w sekundach, najczęściej możemy spotkać się w ułamkach sekund. Większość aparatów będzie oferować najkrótszy czas naświetlania 1/4000 s, a najdłuższy 30 sekund. Równie często można się spotkać z trybem “bulb”, dzięki któremu sami decydujemy o uruchomieniu i wyłączeniu naświetlania, poprzez wciśnięcie spustu migawki lub pilota.

 

Jakie są funkcje czasu naświetlania?

Jak już wcześniej udało nam się wspomnieć, za pomocą czasu naświetlania możemy kontrolować ilość światła, która padnie na matrycę. W związku z czym, stosując krótki czas naświetlania, przyciemnimy zdjęcie, i analogicznie, stosując długi czas naświetlania, uzyskamy jaśniejsze zdjęcie. Im dłuższy czas, tym jaśniejsze zdjęcie.

Użyliśmy również stwierdzenia, że “czas naświetlania jest chwilą, w której aparat rejestruje obraz”. I właśnie poprzez czas naświetlania możemy zarejestrować ruch w kadrze i stworzyć dynamiczne ujęcie lub uchwycić daną chwilę i ją utrwalić.

 

Potrzebny sprzęt

Statyw jest niezbędnym elementem podczas fotografowania, wspominamy o nim przy każdym rodzaju fotografii, ponieważ znacznie ułatwia on pracę. Zwykle okazuje się być nieoceniony, jednak fotografując, przy długim czasie otwarcia migawki, jest absolutną podstawą.

Jeżeli użyjemy statywu, elementy na zdjęciu, które nie zmieniły swojego położenia, pozostaną ostre, a zobaczymy jedynie ruch elementów, które się poruszyły. Fotografując z ręki bez statywu, zdjęcie będzie całkowicie poruszone i rozmazane.

Warto zaopatrzyć się również w pilot z wyzwalaczem migawki. Wówczas nie trzeba dotykać aparatu, aby wcisnąć spust migawki, co zminimalizuje ryzyko poruszenia.

 

Jak robić zdjęcia z długim czasem naświetlania?

Aby ustawić odpowiedni czas naświetlania, bez wątpienia trzeba korzystać z trybu manualnego. Możesz wybrać również specjalny tryb na pokrętle do ustawienia czasu naświetlania.

Wybór odpowiedniego czasu naświetlania tak naprawdę zależy od Twoich potrzeb, i tego co chcesz uzyskać. Jeżeli chcesz zarejestrować ruch wody np. przy wodospadzie, możesz zastosować 1/60 s. Natomiast zarejestrowanie ruchu chmur lub pojazdów na ulicy będzie wymagać zastosowania przynajmniej kilkunastu sekund naświetlania.

Jeżeli poruszający się obiekt zmienia swoje położenie szybko, możesz stosować krótszy czas naświetlania, poniżej 1s.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci stworzyć kreatywne ujęcia z zastosowaniem długiego czasu naświetlania. Jeżeli jesteś początkującym fotografem i chcesz zdobyć nową wiedzę – zapraszamy Cię na Kurs fotografii od podstaw.

Powiązane wpisy