Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Dlaczego zdjęcie nie jest ostre?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Przyczyn, przez które zdjęcie jest nieostre może być naprawdę wiele. Jednak znajomość, przynajmniej tych najczęściej pojawiających się może zaoszczędzić sporo nerwów. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy masz szansę obejrzeć efekty zdjęć dopiero po sesji, a nie w jej trakcie. Jak eliminować szansę na uzyskanie nieostrego zdjęcia i na co zwrócić uwagę? Wszystkiego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Stabilne ustawienie

Największym błędem popełnianym podczas fotografowania ważnych momentów jest robienie zdjęć “z ręki”. Fotografowanie ze statywu to podstawa, kiedy chce się uzyskać ostre zdjęcie. Zdjęcie nie wyjdzie ostre, jeśli w czasie otwarcia migawki aparat został poruszony.

Ruch fotografowanego obiektu

Kolejnym powodem, przez który zdjęcie nie wyszło ostre jest zmiana położenia fotografowanego obiektu. W sytuacji, gdy śledzisz obiekt aparatem, jednocześnie mogą zmieniać się warunki oświetleniowe, i jeżeli nie dostosujesz do nich odpowiednio parametrów w aparacie, zdjęcie może być nieostre.

Punkt ostrości

Po pierwsze należy zwrócić uwagę, czy punkt ostrzenia znajduje się w odpowiednim miejscu. W tej sytuacji warto pamiętać o odpowiednim ustawieniu ewentualnego autofokusa lub mieć na uwadze, że fotografowany obiekt zmienił położenie i już może nie znajdować się w polu ostrości. Jeśli notorycznie zdarza Ci się, że zdjęcie nie wychodzi ostre, warto zastanowić się, czy system autofokusa działa poprawnie.

Głębia ostrości

Ten punkt odnosi się do bardzo ważnego parametru w fotografii. To dzięki niemu uzyskujemy ostre lub rozmyte tło, manewrujemy wówczas przysłoną. Jeśli zastosujemy zbyt niską wartość przysłony w porównaniu do miejsca, które zajmuje fotografowany obiekt w kadrze, zdjęcie częściowo będzie nieostre. Zwłaszcza przy fotografowaniu na niskiej przysłonie, gdy chcemy objąć w kadrze cały fotografowany obiekt, to wszystko poza punktem ostrzenia będzie rozmyte.

Trójkąt kompozycji

Odpowiednie ustawienie parametrów odgrywa kluczową rolę w uzyskaniu ostrości. Jeśli któryś z trzech parametrów, składających się na trójkąt kompozycji, nie będzie dostosowany do panującego oświetlenia, wtedy otrzymamy zdjęcie, które jest nieostre i rozmazane.

Przysłona

Już wcześniej wspomniana przysłona posiada duży wpływ na uzyskanie ostrego zdjęcia. Jednak tym razem odniesiemy się do ilości światła, które dociera do matrycy. Za duża i za mała ilość światła spowoduje, że zdjęcie będzie niewyraźne.

ISO

Wysoka wartość czułości ISO również ma znaczenie, jeśli nie dostosujesz jej do panujących warunków oświetleniowych, zdjęcie wyjdzie nieostre i rozmazane. Za wysoka wartość czułości ISO skutkuje pojawieniem się ziarna na zdjęciu.

Czas naświetlania

Czas naświetlania to nic innego, jak czas otwarcia migawki, czyli wtedy kiedy aparat rejestruje obraz. Im dłuższy czas naświetlania, tym większa szansa, że zdjęcie będzie poruszone, a jednocześnie więcej światła dostanie się do obiektywu i zdjęcie może być prześwietlone.

Mamy nadzieję, że już znalazłeś źródło problemu, przez który nie uzyskujesz ostrych zdjęć. Dodatkowo, wiesz już jak eliminować pozostałe szanse, które mogą zepsuć Twoje efekty i kreatywne projekty fotograficzne. Jeśli potrzebujesz pomocy i chciałabyś/abyś uczyć się tworzyć ostre zdjęcia pod okiem profesjonalisty, sprawdź naszą ofertę Akademii fotografii – zapraszamy! :).

Zapraszamy na Kurs fotografii od podstaw!

Zarezerwuj termin 😄

Powiązane wpisy