Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Rodzaje fotografii – czym się zająć?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Fotografia dzieli się na wiele rodzajów, tym samym praca fotografa różni się w zależności od rodzaju, którym się zajmuje. W tym momencie warto zaznaczyć, że niektóre podziały łączą się ze sobą, a także są do siebie bardzo podobne. Jeśli zastanawiasz się, który rodzaj fotografii byłby dla Ciebie najlepszy, poniżej przedstawimy podział, który ułatwi Ci wybór.

Rodzaje fotografii

Fotografię można rozpatrywać ze względu na jej podstawowy podział, czyli tradycyjną i cyfrową. My jednak zajmiemy się jej podziałem tematycznym. Taki podział jest intuicyjny, ponieważ sugeruje co będzie fotografowane i przedstawiane na zdjęciach.

Tematyczne rodzaje fotografii:

Fotografia architektury

Jeśli fascynuje Cię architektura, piękne przestrzenie i budynki to właśnie jest tematyka dla Ciebie. Zajmując się tym typem fotografii masz szansę na podejmowanie stałych współprac z architektami i deweloperami. Fotografia architektury wymaga kreatywnego spojrzenia oraz umiejętności komponowania obiektów w obrazie.

Fotografia biznesowa

W fotografii biznesowej, prócz klasycznego portretu biznesowego, możemy wyróżnić jeszcze fotografię korporacyjną i fotografię wizerunkową. Posiadają wspólny zamysł, jakim jest atrakcyjne i profesjonalne przedstawienie przedsiębiorców i pracowników. Natomiast ich różnice polegają na samym zamyśle sesji – zdjęcie wizerunkowe ma za zadanie wykreować jakiś konkretny obraz fotografowanej osoby, a nie tylko podkreślić jego cechy i profesjonalny wygląd. Z kolei zdjęcia korporacyjne przedstawiają pracowników w spójny sposób, ale mogą oni pozować z gadżetami, które informują o wykonywanych przez nich profesji.

Fotografia ciążowa

Zdjęcia ciążowe przedstawiają jeden z piękniejszych momentów w życiu kobiety. Wykonuje się je w studio fotograficznym, a także w plenerze. Fotografia ciążowa wymaga od fotografa dbałości o wygląd modelki, coraz częściej takim sesjom towarzyszy również profesjonalny makijaż oraz wyjątkowa stylizacja.

Fotografia dziecięca

Zdjęcia z udziałem dzieci tworzą wyjątkową pamiątkę, ale są jednocześnie bardzo trudnym typem fotografii. Wymagają porozumienia z małym modelem i skłonienia go do współpracy przed obiektywem. Kiedy fotografowi się to uda, efekty sesji zdjęciowych będą zniewalające, pełne emocji i dziecięcej energii.

Fotografia kulinarna

Wykonywanie zdjęć jedzenia wymaga takiego samego wyczucia smaku, jak i gotowanie. Fotografia kulinarna ma wzbudzać apetyt. Dlatego fotograf, który zajmuje się tym typem fotografii powinien być jednocześnie stylistą. Zdjęcia jedzenie to zabawa kolorami i kompozycją, dzięki którym efekty będą zachwycające.

Fotografia krajobrazowa

Coś dla miłośników podróżowania i pięknych widoków. Fotografowanie natury to duże pole do popisu, aby ukazać dane miejsce z własnej perspektywy. Zdjęcia krajobrazowe mogą być wykorzystywane do tworzenia katalogów i kalendarzy.

Fotografia lotnicza

Fotografowanie z drona staje się coraz popularniejszą formą uchwycenia krajobrazów, ale również jest uzupełnieniem innych rodzajów fotografii. Szersza perspektywa z góry wzbudza zainteresowanie i pozwala na dużą kreatywność i zabawę kompozycją.

Fotografia mody / lookbookowa

Zdjęcia mody to najczęściej praca z modelkami i modelami. Wykonuje się również zdjęcia typu “duch”, czyli na manekinie, który jest usuwany w obróbce. Aby rozpocząć wykonywanie takich zdjęć, najlepiej podjąć współpracę z producentem ubrań lub sklepem. Jeśli kochasz modę i wiesz jak ją dobrze zaprezentować ten rodzaj fotografii jest właśnie dla Ciebie.

Fotografia produktowa

Zgodnie z nazwą, fotografia produktowa opiera się na fotografowaniu produktów. Prócz wiedzy, dbałości o szczegóły, ważne jest spojrzenie marketingowe – czyli jak przedstawić produkt, aby wzbudzał on chęć zakupu. W takich zdjęciach trzeba również przemycać podobne dodatki lub wspólny mianownik, nawiązujące do marki.

Fotografia portretowa

W fotografii portretowej to model jest najważniejszy, trzeba przykładać szczególną uwagę do jego atrakcyjnego wyglądu. Fotograf powinien wiedzieć, jak współpracować z osobą przed obiektywem.

Fotografia przemysłowa

Zdjęcia tego typu obrazują procesy produkcyjne, etapy budowy, przedstawiają fabryki. Fotografia przemysłowa ma za zadanie budować wizerunek firm z sektora przemysłowego. Ważne jest w tym przypadku kreatywne spojrzenie, które pozwoli na wyróżnienie przedsiębiorstwa wśród konkurencji.

Fotografia reklamowa

Fotografia reklamowa pozwala osiągać korzyści. Wzbudza zainteresowanie produktami i usługami, dzięki niej firma może zdobywać szerokie grono odbiorców. Zdjęcia reklamowe potrafią kształtować zachowania konsumentów, dlatego ważna jest wiedza fotografa, w jaki sposób stworzyć zdjęcie, które wpływa na odbiorców.

Fotografia reportażowa

Zdjęcia reportażowe wymagają dużego refleksu i gotowości, każda chwila jest na miarę złota. Trzeba wiedzieć jak je uchwycić, aby zdjęcia były wspaniałą pamiątką i długotrwałą reklamą.

Fotografia sportowa

Sesja sportowa służy do prezentacji osiągnięć sportowych, świetnie sprawdza się jako reklama. Zdjęcia sportowe można także przydzielić do fotografii wizerunkowej, reklamowej i reportażowej. Fotografia sportowa pozwala uwieczniać szeroki wachlarz emocji, od szczęścia, przed upór, po smutek.

Fotografia ślubna

Fotografowanie podczas ślubu nie jest łatwym zadaniem. To najważniejszy dzień w życiu dwojga ludzi i wymaga stworzenia im najpiękniejszej pamiątki. W fotografii ślubnej liczy się przewidywania każdej chwili, aby uwiecznić ważne momenty uroczystości.

Dotarliśmy do końca listy, teraz już wiesz, jakie są najpopularniejsze rodzaje fotografii i czego dotyczą. Sprawdź naszą ofertę studia fotograficznego i dowiedz się o rodzajach fotografii jeszcze więcej!

Sprawdź naszą ofertę w studio fotograficznym!

Zarezerwuj termin sesji 😃

Powiązane wpisy