Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Fotografia jubilerska – jak robić zdjęcia biżuterii?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Fotografia jubilerska należy do tych najtrudniejszych w realizacji, ponieważ sam produkt jest niezwykle wymagający i należy go ukazać w luksusowy sposób. Zakup biżuterii często następuje pod wpływem impulsu, dlatego tak istotne jest jego efektowne przedstawienie na zdjęciu. Dowiedz się, jak robić zdjęcia biżuterii, aby zacząć sprzedawać!

Poniżej znajdziesz przydatne porady, które zastosowane w trakcie tworzenia zdjęć biżuterii sprawią, że cały proces przebiegnie sprawnie i owocnie.

1. Używaj obiektywów makro

Wyroby jubilerskie najczęściej są bardzo małe i z tego też powodu istotnym jest, aby wszystkie elementy były widoczne na fotografii i odzwierciedlały produkt 1:1. Stąd także dowiadujemy się czemu fotografia jubilerska należy do tych najdroższych, ponieważ dla uzyskania dobrych efektów, potrzeba profesjonalnego sprzętu.

Zakup dedykowanego obiektywu makro niewątpliwie przezwycięży Twoje podstawowe wyzwanie, jakim jest fotografowanie małych obiektów z niewielkiej odległości.

2. Zminimalizuj ruch aparatu

W przypadku fotografowania małych obiektów, takich jak biżuteria, każdy drobny ruch spowodowany trzymaniem aparatu w dłoni będzie przyczyną rozmycia na końcowym zdjęciu. Dlatego praca z biżuterią wymaga stabilnego statywu, który nie będzie utrudniał tworzenia zdjęć. Fotografując „z ręki” i sprawdzając każde zdjęcie, mimo wszystko może wydawać Ci się ono ostre, choć w rzeczywistości takie nie będzie. Takie drobne niedociągnięcia będziesz mógł zobaczyć dopiero podczas obróbki.

3. Oświetlaj biżuterię równomiernie

Prawidłowe oświetlenie to podstawa każdego typu fotografii. Nie ma znaczenia, co fotografujesz, ani jakiego sprzętu używasz – jeżeli światło nie będzie doskonałe, zdjęcie również takie nie będzie.

Postaw na oświetlenie, które rozprasza światło i nie jest ostre, dzięki czemu cienie są bardziej miękkie. Co najważniejsze pamiętaj, że oświetlenie powinno się składać z co najmniej dwóch lamp, jednej po lewej stronie, a drugiej po prawej stronie obiektu.

Jeśli twoje oświetlenie jest niewłaściwe, obiekt będzie odbijał światło. Musisz unikać tego jak to tylko możliwe W przeciwnym razie odbiorca nie będzie w stanie zobaczyć wszystkich detali, a Twoje zdjęcie nie będzie profesjonalne.

Fotografia biżuterii | Fotografia produktowa Katowice

4. Wybierz prawidłową przysłonę

Podczas fotografowania biżuterii używaj wysokich wartości przysłony, tym samym domykając otwór. Mimo tego, że szerszy otwór sprawiłby, że zdjęcie będzie jaśniejsze. Faktycznie by tak było, ale wraz z niską przysłoną, pojawiłaby się mała głębia ostrości, czyli tylko wybrane punkty byłyby ostre. Mniejsze otwory przysłony lepiej nadają się do przedstawienia pełnego detalu znalezionego na biżuterii. A oświetleniem nie ma się co martwić, jeśli korzystasz z lamp studyjnych, będziesz w stanie zapanować nad odpowiednim doświetleniu produktu.

5. Korzystaj z odpowiedniej kompozycji

Kompozycja jest jednym z kluczowych czynników, które wpływają na odbiór zdjęcia. Dotyczy ona rozmieszczenia obiektów na zdjęciu i kąta aparatu. Fotografując jeden mały element biżuterii najłatwiej umieścić go w samym środku kadru. Sytuacja komplikuje się, gdy na zdjęciu jest więcej elementów, wtedy nad kompozycją trzeba dłużej pomyśleć.

Wówczas z pomocą przychodzi zasada trójpodziału. Możesz włączyć w swoim aparacie opcję, która będzie wyświetlać tę siatkę na obrazie. A ty będziesz mógł bez problemu umieścić obiekty w mocnych punktach i skuteczniej przyciągnąć wzrok do tego co najważniejsze na zdjęciu.

Czym jest zasada trójpodziału? Jest to siatka utworzona z dwóch poziomych i dwóch pionowych linii, które dzielą kadr na 9 części. Przecięcia tych linii stanowią mocne punkty obrazu. Umieszczając obiekt właśnie w tych punktach kadru przyciągamy wzrok odbiorcy.

6. Dobierz tło do biżuterii

Biżuteria musi błyszczeć w naturalny sposób, a także na zdjęciu. Dlatego tak ważne jest zastosowanie tła, które nie skradnie całkowitej jej uwagi. Staraj się trzymać jednolitych kolorów. Nawet zwykła kartka papieru będzie dobrym wyborem, a jakże prostym.

Rekwizyty dodadzą trochę czaru, a jednocześnie będą stanowić wskazówkę o wielkości produktu, jednak nie nie należy z nimi przesadzać, żeby nie skradły całego „show”. Używając dodatków, możesz spróbować motywu pasującego do biżuterii np. fotografując kamienie szlachetne, możesz dodać trochę drewna, aby podkreślić ich ugruntowanie w naturze.

Fotografia biżuterii | Fotografia produktowa Katowice

7.Zrób więcej zdjęć

Upewnij się, że wykonałeś zdjęcie biżuterii z różnych stron i pod wieloma kątami. Żeby oddać wygląd przedmiotu w stu procentach potrzebujesz co najmniej dwóch zdjęć, ale wiadomo, że im więcej, tym lepiej.

Zawsze staraj się wykonać więcej zdjęć niż jest to konieczne. Później może się okazać, że zdjęcia, które wydawały Ci się udane, wcale takie nie są.

8.Szukaj inspiracji

Poszukiwanie nowych pomysłów i inspiracji to nieodłączna praca fotografa, który chce się rozwijać i tworzyć coraz lepsze zdjęcia. Internet jest skarbnicą inspiracji, a Pinterest powinien być Twoim najlepszym przyjacielem, kiedy brak Ci pomysłu na koncepcję zdjęcia. Nie chodzi tu o kopiowanie cudzych pomysłów 1:1, ale to właśnie przecież inni ludzie są dla nas inspiracją. Przeglądając zdjęcia innych – możesz wpaść na pomysł jak wykonać to zdjęcie lepiej lub we własnym stylu.

Podsumowanie

Liczymy, że ten artykuł pomógł Ci dowiedzieć się czegoś nowego o fotografii i tworzeni zdjęć biżuterii, a Twoja fotografia jubilerska zyska niepowtarzalne efekty.

Jeśli potrzebujesz pomocy z wykonaniem zdjęć biżuterii – zapraszamy do kontaktu! Sprawdź również naszą ofertę fotografii produktowej.

Umów się na sesję produktową!

Zarezerwuj termin już TERAZ 🙂

Powiązane wpisy