Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

8 porad, jak fotografować krajobrazy


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Fotografia krajobrazowa, podobnie jak każdy inny jej rodzaj, wymaga odpowiedniego przygotowania oraz wiedzy, jak tworzyć najlepsze zdjęcia w takich warunkach. W tym artykule poznasz wszystkie istotne kwestie, które mogą mieć znaczący wpływ na efekt Twoich zdjęć.

Zatem sprawdź, jakie warunki powinieneś spełnić, aby maksymalnie wykorzystać potencjał scenerii i zrobić piękne zdjęcie krajobrazu.

1. Krótka ogniskowa

Fotografowanie krajobrazu powinno się odbywać za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych obiektywów, czyli tzw. szerokokątnych. Im niższa wartość ogniskowej, tym szerszy kąt widzenia obiektywu. Dzięki fotografowaniu z obiektywem szerokokątnym możesz ująć więcej krajobrazu, nawet jeśli robisz zdjęcia z bliska.

2. Jasność i ostrość

Przysłona jest bardzo ważnym parametrem, który będzie odpowiedzialny za obie te kwestie. Staraj się robić zdjęcia przy małej przysłonie, aby mieć pewność, że całe zdjęcie będzie ostre, najlepsze będą do tego wartości ok. f/8, f/11, a czasem nawet f/16.

 3. Odpowiednia pora doby

Zanim wybierzesz się na zdjęcia, przemyśl jaki chciałbyś osiągnąć efekt. Pora dnia, pogoda, wysokość Słońca – to wszystko ma wpływ na wygląd fotografii. Robiąc to samo zdjęcie, choćby o różnych godzinach, możesz mieć pewność, że każde z nich będzie zupełnie inne. Zarejestrowane cienie ułożą się inaczej, oświetlenie będzie ostrzejsze, bądź łagodniejsze.

Bierz również pod uwagę fotografowanie podczas złotej i niebieskiej godziny. Jeśli oczekujesz ciepłego i pomarańczowego efektu, zdecyduj się na robienie zdjęć przed zachodem słońca.

4. Statyw

Statyw będzie pomagał Ci na wielu różnych płaszczyznach. Fotografia krajobrazowa to tworzenie zdjęć w wielu warunkach, dlatego statyw jest przede wszystkim przydatnym akcesorium do uzyskania idealnie ostrego zdjęcia, nawet stosując długi czas naświetlania. Ze względu na to, że krajobrazy często fotografuje się podczas podróży, na długich wyprawach, to również doskonały sposób na chwilowe pozbycie się ciężaru całego sprzętu fotograficznego.

5. Długi czas naświetlania

Korzystanie z długich czasów naświetlania jest najczęściej spotykane właśnie w fotografii krajobrazowej, dzięki którym zdjęcia zyskują niemal malowniczy wydźwięk. Otwarta migawka rejestruje każdy ruch na zdjęciu. Im dłuższy czas naświetlania, tym bardziej zarejestrowany ruch będzie rozmyty.

To od czasu naświetlania zależy czy niebo na zdjęciu będzie zamrożone, czy też zamieni się w gładką, rozmytą taflę. Stosując długi czas można również zarejestrować ruch gwiazd, które malują swoją drogę.

6. Kompozycja

Najprościej stosować się do podstawowej zasady kompozycji, czyli reguły trójpodziału. Nawet najpiękniejszy krajobraz może zostać zepsuty przez nieumiejętne skadrowanie. Znajomość zasad kompozycji pomaga kierować wzrokiem odbiorców, którzy zobaczą dane zdjęcie. Dlatego też, musisz umieszczać ważne elementy w mocnych punktach obrazu, dzięki czemu fotografia zyska na odbiorze.

7. Dodatkowe akcesoria

Nie zapominaj o innych akcesoriach, które dodatkowo mogą polepszyć Twoje zdjęcie. Szczególnie pomocne w fotografii krajobrazowej mogą być filtry polaryzacyjne. Wzmacniają one intensywność barw oraz kontrast na zdjęciu. Warto również mieć ze sobą pilot samowyzwalacza, na wypadek gdybyś musiał odejść od aparatu lub po prostu naciśnięcie migawki byłoby utrudnione.

Pamiętaj, aby mieć ze sobą dodatkową kartę pamięci.

8. Daj sobie chwilę na przemyślenie

Ostatnią z porad dotyczy odpowiedniego wyboru miejsca, kadru, elementów znajdujących się na zdjęciu. Mimo tego, że cyfrowe aparaty dają możliwość zrobienia tysięcy zdjęć, jedynym ograniczeniem jest tylko miejsce na karcie pamięci, ważne jest, abyś tworzone zdjęcia były oparte na konkretnym planie.

Nie rób zdjęć, z nadzieją, że może któreś z nich się uda. Twórz przemyślane fotografie, w których żaden z elementów nie jest przypadkowy, a tworzą one zgraną całość zamkniętą w pięknej fotografii krajobrazowej.

Podsumowanie

Ostatni punkt powinien zapisać się na trwałe w Twojej pamięci. Miej na względzie, że nawet zdjęcia tworzone za pomocą najlepszego i najdroższego sprzętu, nie są niczym nadzwyczajnym. Fotografia krajobrazowa wymaga odpowiedniej wiedzy i planu, jeśli ich zabrakło zdjęcia i tak będą nieudane.

Sprawdź naszą ofertę Kursu fotografii od podstaw – zapisz się i naucz się jeszcze więcej!

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂