Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Zasady kompozycji w fotografii


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Odpowiednia kompozycja, tak jak i prawidłowe ustawienia, są podstawą stworzenia dobrego i przykuwającego uwagę zdjęcia. Parametry wpływają na jakość fotografii, a kompozycja na jej odbiór i kierowanie wzrokiem odbiorców na najważniejsze punkty.

W tym artykule poznasz podstawowe zasady kompozycji, które pomogą Ci tworzyć efektowne obrazy z przesłaniem i historią.

Kompozycja centralna

Najprostsza kompozycja, gdzie fotografowany obiekt zostaje umieszczony w samym środku kadru, co informuje odbiorcę o jego wielkości i ważności. Najlepiej tworzyć takie kadry na jednolitym tle, które nie będzie odwracać uwagi od głównego obiektu.

Zasada trójpodziału

Stworzenie kompozycji na podstawie trójpodziału jest ułożeniem obiektów w mocnych punktach obrazu. Mocne punkty są liniami przecięcia, które można sobie wyobrazić za pomocą nałożenia na obraz planszy do gry w kółko i krzyżyk.

Kompozycja symetryczna

Polega na zaprezentowaniu obiektów na podstawie symetrycznych linii. Możesz przyjąć oś pionową lub poziomą, najważniejsze aby obie strony kadru sprawiały wrażenie lustrzanego odbicia. Celem tworzenia takich kompozycji jest ukazanie ładu i harmonii.

Kompozycja asymetryczna

Ułożenie obiektów za pomocą kompozycji asymetrycznej ma działać na zasadzie przeciwności. Jedna strona kadru powinna się różnić od drugiej. Podobnie, jak w poprzedniej można kierować się osią pionową, bądź poziomą.

Kompozycja diagonalna

To sposób na dodanie do kadru ruchu i dynamiczności. Dlatego najczęściej stosuje się ją w fotografii sportowej, nie nadaje się natomiast do fotografowania krajobrazu, gdzie zauważalna jest linia horyzontu. Kompozycja diagonalna ma na celu podkreślenie skośnych linii na zdjęciu.

Kompozycja spiralna

Kierowanie wzorkiem i ustawienie obiektów w tej kompozycji najlepiej zobrazować sobie za pomocą widoku z góry na spiralne schody. Kompozycję spiralną będzie charakteryzować harmonia i niemal hipnotyzująca moc.

Kompozycja głębinowa

Fotografowanie z zastosowaniem kompozycji głębinowej polega na ułożeniu obiektów w różnej odległości od obiektywu. Dzięki głębi ostrości wybrane obiekty będą rozmazane, co nadaje fotografii wielowymiarowości.

Kompozycja otwarta

Założeniem kompozycji otwartej są obiekty, które wychodzą poza obrys kadru. Przez co obraz można interpretować na wiele sposobów i działać na wyobraźnię odbiorców. Dodatkowo przekracza tradycyjne formy, gdzie obiekty powinny być przedstawione w całości.

Kompozycja zamknięta

Z kompozycją zamkniętą jest dokładnie na odwrót. Wszystkie fotografowane obiekty mieszczą się w kadrze i żaden z nich nie wychodzi poza jego obrys. Można powiedzieć, że przekaz takiej kompozycji jest jasny i nie podlega żadnej interpretacji.

Perspektywa

Obiekty można fotografować z wielu perspektyw. Perspektywa z lotu ptaka, czyli sytuacja kiedy obiektyw jest skierowany na fotografowany obiekt z góry. Perspektywa żabia polega na skierowaniu obiektu do góry, czyli robienie zdjęć poniżej obiektu. Psia perspektywa to fotografowanie na wprost, ale z niższego poziomu np. na wysokości wzroku małego dziecka.

Kompozycja w fotografii odgrywa ogromną rolę, dzięki jej znajomości możesz tworzyć skuteczne zdjęcia i wywoływać uczucia u odbiorców.

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z fotografią pod okiem profesjonalisty – zapraszamy na nasz Kurs fotografii od podstaw!

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂

Powiązane wpisy