Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak robić ostre zdjęcia w ruchu?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Stworzenie ostrego zdjęcia w ruchu może sprawiać wiele trudności. Najczęściej problem leży w dostosowaniu prawidłowych ustawień. Niestety, dobry sprzęt nie zrobi za nas idealnie ostrego zdjęcia, musimy sami podjąć trud, żeby zamrozić akcję na zdjęciu.

Z tego artykułu dowiesz się jak dobrać ustawienia, aby Twoje zdjęcia były ostre. Zapraszam do czytania!

Poznaj swój sprzęt fotograficzny

W większości przypadków, trudności w uzyskaniu ostrego zdjęcia będą wynikiem braku odpowiedniej wiedzy z zakresu obsługi aparatu. Aby stworzyć satysfakcjonujące kadry, musisz rozpocząć od kontrolowania parametrów, które mają bezpośredni wpływ na efekt końcowy zdjęcia.

Czas naświetlania

Kluczowe ustawienie bez którego na pewno nie uda się stworzyć ostrego zdjęcia. Czas naświetlania, czyli moment w którym migawka jest otwarta i rejestruje obraz. Jeśli chcesz zamrozić ruch, ten czas musi być możliwie jak najkrótszy.

Zwróć jednak uwagę, że czas naświetlania ma również wpływ na jasność zdjęcia. Im dłużej migawka będzie otwarta, tym więcej światła zarejestruje obraz. Aczkolwiek nie musisz się tym martwić, ponieważ masz dostęp jeszcze do dwóch ustawień, które wpływają na jasność fotografii.

Przysłona

Przysłona to otwór w obiektywie, który odpowiada za ilość światła, które do niego wpada. Im mniejsza wartość przysłony, czyli szeroko otwarta przysłona, tym głębia ostrości na zdjęciu będzie większa. Zatem manewrując przysłoną, możesz decydować jak mocno rozmyty lub ostry będzie drugi plan.

Czułość ISO

Tę wartość dostosuj jako ostatnią, jeśli mimo poprzednich ustawień zdjęcie nadal jest za ciemne. Miej jednak świadomość, że wysokie wartości ISO będą powodować ziarno na zdjęciach.

Punkt ostrości

Podczas tworzenia zdjęć statycznych, może pozwolić sobie na pomoc automatycznego dostosowywania ostrości. Nawet jeśli jesteś na początku drogi z fotografią, robiąc zdjęcia w ruchu musisz sam decydować na jakim punkcie aparat skupi ostrość. Po pierwsze unikniesz całkowicie nieudanych zdjęć, gdzie ostrość została ustawiona w nieodpowiednim punkcie, a po drugie zyskasz na jakości.

Tryb seryjny

Zdjęcia seryjne to ustawienie w aparacie, które po naciśnięciu spustu migawki, wykonuje od kilku do kilkudziesięciu zdjęć. Dynamiczne sytuacje wymagają szybkiej reakcji, a ten tryb zdecydowanie Ci to ułatwi, a któreś ze zdjęć na pewno będzie udane.

Fotografuj ze statywu

Statyw nie jest od razu gwarancją ostrego zdjęcia, nadal na pierwszym miejscu pozostają odpowiednie ustawienia. Jednak moc statywu polega na redukcji minimalnych drgań, które mogłyby być zauważalne podczas fotografowania z ręki.

Zatem używanie statywu to same plusy. Nie musisz dźwigać ciężkiego sprzętu, zyskujesz na jakości zdjęć, a co najważniejsze, ułatwiasz drogę do uzyskania w pełni ostrego zdjęcia.

Poprawiaj ostrość podczas obróbki

Podstawą jest ostre surowe zdjęcie, ale jeśli masz dostęp do programów graficznych, to powinieneś z nich korzystać i maksymalnie wykorzystać potencjał zdjęcia. Na samym początku nie potrzebujesz płatnych programów, swoją rolę spełnią nawet narzędzia internetowe.

Mam nadzieję, że ten artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące tworzenia ostrych dynamicznych zdjęć. Niezależnie od tego, w jakich okolicznościach i warunkach będziesz fotografować, powyższe rady na pewno się sprawdzą. W takim razie do działa, rób perfekcyjne zdjęcia w ruchu!

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂