Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak robić zdjęcia makro?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Stworzenie dobrego zdjęcia makro może przysporzyć wiele problemów, zwłaszcza tym, którzy fotografią zajmują się amatorsko i nie znają jej podstaw. W tym artykule objaśniamy co powinieneś robić, aby uzyskać piękne fotografie.

Nawet Ci, którzy dopiero zaczynają interesować się fotografią, rozumieją kryjący się potencjał za zdjęciami makro. Pozwala ona na ukazanie rzeczy, których na co dzień nie dostrzegamy lub przedstawienie ich w zupełnie inny i ciekawy sposób.

Sprzęt fotograficzny 

Zdjęcie makro można wykonać bez specjalnie przeznaczonego do tego sprzętu. Wystarczy wiedzieć jak. Rzecz jasna z odpowiednim obiektywem, zdjęcie byłoby lepsze, aczkolwiek podstawowy sprzęt również posłuży nam w zrobieniu ostrych i ciekawych fotografii makro.

Aparaty cyfrowe posiadają w ustawieniach funkcje fotografowania makro, która na pewno ułatwi cały proces.

Co do obiektywu, to wbrew pozorom najlepszym sprzętem nie jest szkło o krótkiej ogniskowej. Najlepsze efekty uzyskamy stosując obiektyw o ogniskowej od około 100 do 150mm.

Odpowiednie ustawienia

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie ustawienie parametrów. Bardzo istotne jest ustawienie krótkiego czasu naświetlania, aby uniknąć poruszenia. To będzie szczególnie ważne, jeśli fotografowanym obiektem jest owad, który w każdej chwili może odlecieć, a Ty stracisz szansę na ciekawe zdjęcie.

Drugą ważną kwestią jest przysłona, która wpływa na głębię ostrości fotografii, ale przede wszystkim na jasność. W fotografii makro dobre warunki oświetleniowe to znaczący punkt przynoszący ogromne korzyści i dobre zdjęcia.

Korzystanie z dodatkowego oświetlenia, jak lampa błyskowa sprawdzi się doskonale jako wsparcie ekspozycji, gdy obiekt nadal jest za ciemny, mimo otwartej przysłony.

Punkt ostrości

Zanim zaczniesz fotografować, powinieneś zadecydować gdzie powinien zostać ustawiony punkt ostrości. Ze względu na koncepcję makrofotografii, powinieneś pamiętać, że fotografowany obiekt będzie zajmował większą część kadru. Stąd, jeśli zależy Ci, aby w całości był on ostry, przejdź na ręczne ustawianie ostrości.

Kompozycja

Kompozycja jest zawsze ważna, i tak samo jest w tym przypadku. Zwłaszcza, że najczęściej obiekty na zdjęciu będą posiadać skalę 1:1 lub większą. Zatem nie zawsze mógłbyś sobie pozwolić na większą ingerencję w kadrowanie, ponieważ zdjęcie straciłoby na jakości lub mogłoby to być po prostu niemożliwe, jeśli obiekt wypełniałby prawie cały kadr. Myśl o poprawnym ustawieniu aparatu oraz obiektu w kadrze zanim zaczniesz robić zdjęcia.

Tło

Fotografowanie roślin lub przedmiotów otwiera perspektywę na dostosowanie wybranego tła. Najczęściej stosuje się prostą formę, robiąc zdjęcia na kontrastowym tle. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć nowe połączenie i łamać schematy. Zwłaszcza, że fotografia makro posiada do tego szczególne predyspozycje, ukazując obiekty w dużym przybliżeniu, których na co dzień nie dostrzegamy.

Cierpliwość

Makrofotografia sprawia problemy, ponieważ wymaga kontrolowania wielu aspektów, aby uzyskać ostre i korzystne kadry. Praktyka na pewno poprawi Twój warsztat i po czasie zdjęcia makro nie będą wyzwaniem, a ogromną satysfakcją.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂

Powiązane wpisy