Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak zdobywać nowe zlecenia fotograficzne?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Pierwsze kroki w fotografii bywają trudne. Człowiek jest przepełniony motywacją do działania, a zleceń na horyzoncie nie widać. Co więc zrobić, aby zdobywać nowe zlecenia fotograficzne?

Mamy dla Ciebie kilka porad, które na pewno pomogą rozkręcić Twój biznes. Pamiętaj, że na wszystko potrzeba czasu i cierpliwości, nikt nie osiągnął sukcesu bez ciężkiej pracy.

Rozpocznij od rozbudowy portfolio

Istnieje wiele rzeczy, które mogą skłonić osobę, aby zrobić sesję akurat u Ciebie. Musisz mieć czym się pochwalić. Jedną z takich rzeczy jest właśnie portfolio.

Portfolio to wizytówka fotografa, dlatego należałoby przyłożyć do niego szczególną uwagę i zadbać, aby było możliwie jak najlepsze. Umieszczaj w nim, tylko fotografie z których jesteś naprawdę zadowolony. Jakość, a nie ilość. Klienta mogą skusić piękne zdjęcia, a nie liczba sesji, które zrealizowałeś.

Zbuduj własną markę

Niech osoby, które trafią na Twoje zdjęcia identyfikują je właśnie z Tobą. Dlatego reklamując się w Internecie (do czego przejdziemy w następnym punkcie) pokaż również swój wizerunek. Zwróć uwagę, że profesjonalne zdjęcie fotografa, podobnie jak portfolio, może skłonić potencjalnego klienta do podjęcia współpracy z Tobą.

Korzystaj z możliwości mediów społecznościowych

Aktywność w social media to dla fotografa przymus. Jeśli chcesz zdobywać nowych klientów, musisz promować się w Internecie. Taktyka spamowania zdjęciami się nie sprawdzi. Musisz dodawać coś od siebie, zdawaj relacje z sesji, pokazuj backstage. Oczywiście, efekty sesji zdjęciowych są ważne, ale tylko z nimi nie osiągniesz sukcesu.

Jeśli zdobędziesz klienta, nie zepsuj tego

Pozostawiaj po sobie pozytywne wrażenie. W rękach Twoich klientów jest szansa na to, czy będą do Ciebie napływać nowi ochotnicy na sesje. Jeśli będziesz pilnować terminów, zdjęcia oddawać na czas, dbać o jak najlepsze samopoczucie modeli przed obiektywem, na pewno zadziała to na Twoją korzyść.

Poproś o polecenie

Być może, wydaje Ci się to oczywiste, że jeśli klient będzie zadowolony to będzie Cię polecał dalej. Jednak prośba o pomoc, jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Przypuszczalnie Twój klient posiada bliską osobę, która w niedalekiej przyszłości będzie mieć ważną okoliczność, na którą poszukuje fotografa. I połowa sukcesu już za Tobą. Możesz zdobyć kontakt do tej osoby i samemu przedstawić swoją ofertę.

Poszukuj zleceń na własną rękę 

Skoro klienci nie zgłaszają się do Ciebie sami, może Ty spróbuj odnaleźć ich. Chcesz zająć się fotografią ślubną? Nic prostszego, za pomocą hashtagu #zaręczyny na Instagramie, możesz odnaleźć osoby świeżo po zaręczynach i wysłać do nich ofertę reportażu ślubnego.

Chciałbyś realizować sesje produktowe? Znajdź sklep, który Twoim zdaniem nie posiada korzystnych i zachęcających zdjęć produktów, a następnie prześlij propozycję przeprowadzenia właśnie takiej sesji.

Podsumowując, zdobycie nowych zleceń nie jest czymś co przyjdzie z dnia na dzień. Musisz włożyć sporo pracy w budowę własnego wizerunku, który będzie przyciągał klientów do skorzystania z Twoich usług. Nie przestawaj się rozwijać, a zanim się obrócisz, nowe zlecenia fotograficzne zaczną napływać z każdej strony.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂