Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak zrobić dobre zdjęcia grupowe? – 8 kwestii, o których musisz pamiętać


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Najważniejszą kwestią przed robieniem zdjęć grupowych jest odpowiednie przygotowanie. Musisz mieć wpływ na wiele kwestii, które trzeba szybko opanować, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy dla obu ze stron. Zdjęcia grupowe mogą być robione w wielu okolicznościach: na imprezach okolicznościowych, na weselach, na meczach, w szkole.

Przygotowaliśmy listę 8 rad, które musisz wziąć pod uwagę, aby robić wspaniałe zdjęcia grupowe.

1. Przygotowanie

Kiedy masz przed sobą grupę osób, które czekają na zrobienie zdjęcia, powinieneś już mieć konkretny zamysł oraz wizję, tego jak powinno ono wyglądać. Podczas fotografii grupowej nie ma czasu na zastanawianie się – musisz działać!

Obmyślenie odpowiedniej koncepcji to nie jedyna kwestia przygotowania. Pamiętaj o skompletowaniu sprzętu, naładuj baterię i zadbaj o to, aby niczego nie zapomnieć. Przed ważnymi zleceniami, najlepiej przygotować sobie checklistę i odhaczać rzeczy, które będą Ci potrzebne.

W razie chwilowego braku pomysłów zawsze miej przy sobie bank inspiracji. W tym przypadku, mogą to być przykładowe zdjęcia w grupach. Nie dasz się zaskoczyć nieprzewidzianej sytuacji i od razu znajdziesz sposób na ciekawą fotografię.

2. Rób wiele zdjęć

Przed Twoim obiektywem stoi grupa ludzi, przez co szansa, że któreś z nich zamknie oczy, w trakcie robienia zdjęcia, jest ogromnie wielka. Jedna osoba spojrzy w drugą stronę, druga zrobi niekorzystną minę, i zdjęcie do wyrzucenia.

Dlatego staraj się robić jak najwięcej serii, będziesz mieć spokojniejszą głowę, że chociaż kilka zdjęć będzie całkowicie udanych.

3. Fotografuj jak najbliżej

Staraj się robić zdjęcia możliwie jak najbliżej fotografowanej grupy. Oczywiście, w taki sposób, aby nie wyciąć jednej osoby z kadru, bądź amputować jej kawałka ciała.

Dlaczego fotografowanie z bliska jest tak ważne? Jeśli masz przed sobą kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób, ważne jest uchwycenie dużej ilości detali na ich twarzach. A to na pewno się nie uda, w przypadku gdy po bokach ustawionego tłumu pozostawisz pusty kadr.

4. Ustaw grupę do zdjęcia

Najprostszym sposobem będzie ustawienie wysokich osób do tyłu, a niskich osób do przodu. A, żeby taki kadr wyglądał estetycznie, możesz również poprosić najwyższe osoby o ustawienie się po zewnętrznych stronach grupy.

Fotografując grupę na ślubach przed Kościołem, prawdopodobnie najlepszym miejscem do fotografowania wszystkich gości będą schody, na których bez problemu obejmiesz całą grupę w kadrze. Główni zainteresowani, czyli w tym przypadku Para Młoda, ustawiają się na samym środku kadru.

A co w przypadku, jeśli musisz sfotografować stuosobową grupę, a w okolicy nawet nie widać, żadnego dogodnego miejsca na ustawienie takiej liczby osób? Może to pora, abyś ty wzniósł się na wyżyny i robił zdjęcia z wysoka. Takie zdjęcia zyskują na wydźwięku i stają się znacznie ciekawsze niż te z perspektywy ludzkiego wzroku. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zabierać ze sobą malutką drabinkę. Nie tylko rozluźnisz atmosferę wśród gości, ale również zawsze będziesz dysponował wyjściem z tak kłopotliwej sytuacji.

5. Zadbaj o światło

Tak jak w każdym innym typie fotografii, odpowiednie światło jest kwestią priorytetową. Zwracaj szczególną uwagę, czy każda z osób na zdjęciu znajduje się w zasięgu oświetlenia i jest równomiernie oświetlona. Nie może być tak, że część grupy zostanie sfotografowana w cieniu sprawiając, że staną się niewidoczni. Natomiast reszta będzie narażona na ostre promienie słoneczne, które prześwietlą tę część kadru.

6. Bądź pewny siebie i przejmij kontrolę

Fotografowanie dużej liczby osób może zszargać Twoje nerwy. Dlatego musisz działać szybko, dawać jasne komunikaty i nie marnować czasu. Fotografie grupowe mają to do siebie, że jej uczestnicy szybko się rozpraszają, a szanse na stworzenie dobrego zdjęcia gwałtownie się zmniejszają.

7. Ustaw odpowiednie parametry

Chcąc tworzyć dobre zdjęcia grupowe, musisz poznać również podstawy fotografii. Mimo tego, że dobre oświetlenie jest ważne, co nasuwałoby Tobie maksymalne otwarcie przysłony, to nie korzystaj z jej niskich wartości. Jeśli otworzysz przysłonę, osoby stojące w drugim rzędzie będą po prostu nieostre.

8. Fotografuj ze statywu

Zawsze i gdzie tylko możesz, rób zdjęcia ze statywu. Plusów, które wynikają z jego korzystania jest szereg. Po pierwsze, zmniejszasz ryzyko poruszonego zdjęcia. Zabierając ze sobą statyw, będziesz wyglądał bardziej profesjonalnie, niż w przypadku fotografowania z dłoni.

Pozostawienie aparatu na statywie jest także szansą, że po ustawieniu odpowiedniego kadru będziesz mógł odejść i pomóc w ustawieniu grupy, aby każdy był widoczny i odpowiednio skierowany w stronę obiektywu.

Podsumowanie

>Stworzenie dobrego zdjęcia grupowego po zastosowaniu się do wszystkich z powyższych zasad nie powinno sprawić Ci problemu. Pamiętaj, że Twoje pozytywne nastawienie również jest istotne, jeśli będziesz zarażać energią, efekt na zdjęciu będzie adekwatny.

Jeśli osoby przed obiektywem nie potrafią się ustawić, tak aby każdy był wystarczająco widoczny, możesz powiedzieć jedno zdanie, które rozwiąże wszystkie problemy. “Jeśli nie widzisz aparatu, to i on nie widzi Ciebie”.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂