Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Lustrzanka czy bezlusterkowiec – co wybrać?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Wybór odpowiedniego aparatu może przyprawiać o ból głowy. Każdy z nich ma swoich zwolenników, którzy zostali skłonieni, podejmując decyzję na podstawie zalet i wad.

Obecnie lustrzanki i bezlusterkowce cieszą się ogromną popularnością oraz oferują identyczną jakość. Tak więc, co je wyróżnia? Poniżej przedstawimy różnice, które mogą zadecydować, która propozycja będzie dla Ciebie lepsza.

Lustrzanka cyfrowa

Lustrzanka cyfrowa jest urządzeniem rejestrującym obraz za pomocą matrycy i lustra. Tym samym podgląd, który jest widoczny w wizjerze jest odbiciem widoku z obiektywu.

Zalety lustrzanki cyfrowej:

  • Szeroka oferta dostępnych aparatów – poszukując odpowiedniej lustrzanki, wybór będzie znacznie szerszy.
  • Niższa cena – koszty zakupu lustrzanki oraz obiektywu, będą znacząco niższe niż w przypadku bezlusterkowców. Znalezienie taniej propozycji dla amatorów fotografii nie jest problemem.
  • Dłuższa praca baterii – długość fotografowania może być nawet 2- lub 3-krotnie dłuższa od pracy baterii bezlusterkowca.

Wady lustrzanki cyfrowej:

  • Waga oraz wielkość body – poprzez umieszczone we wnętrzu aparatu lustro, jego wielkość oraz waga są zdecydowanie większe.
  • Porównywalne parametry – bezlusterkowce powoli doganiają lustrzanki pod względem jakości zdjęć i szybkością autofokusa. Dodatkowo posiadają gorszy tryb live view.

Bezlusterkowiec

Bezlusterkowiec to następca lustrzanki cyfrowej, tyle że, jak nasuwa to nazwa, skonstruowany jest bez użycia lustra. Obraz widziany przez wizjer jest generowany cyfrowo.

Nazywa się go również “aparatem hybrydowym”, a to ze względu na połączenie małych wymiarów aparatu kompaktowego oraz możliwości wymiennej optyki w lustrzankach cyfrowych.

Zalety bezlusterkowca:

  • Waga oraz wielkość body – usunięcie lustra znacznie zmniejsza wielkość aparatu, a jednocześnie sprawia, że staje się on lżejszy.
  • Lepszy autofokus – bezlusterkowiec oferuje więcej punktów autofokusa, pokrywając prawie całą matrycę, przez co ustawianie ostrości jest bardziej precyzyjne.
  • Coraz lepsze parametry – początkowo bezlusterkowce nie dorównywały opcjom lustrzanek, ale ich poziom powoli zaczyna się wyrównywać.

Wady bezlusterkowca:

  • Wyższa cena – niestety możliwości, które oferuje bezlusterkowiec są pokryte znacznie wyższą ceną. Nadal mały wybór powoduje, że osoby początkujące nie znajdą dla siebie aparatu za niską cenę.
  • Szybsze zużycie baterii – z racji użycia wizjera cyfrowego, czas pracy baterii znacznie się zmniejsza.

Lustrzanka VS bezlusterkowiec

Podsumowując, oba rodzaje aparatów są warte uwagi, natomiast ich różnice skutkują tym, że nie wszyscy będą zadowoleni z ich poszczególnych możliwości. Pozostaje jedynie dopasować wybór pod swoje potrzeby oraz dostępny budżet.

Lustrzanki nadal będą wybierane przez osoby, które wolę mieć większy wpływ i sami decydować o wyglądzie zdjęcia. Dodatkowo, posiadają większy dostęp do dedykowanych akcesoriów fotograficznych.

Zaś bezlusterkowce to dobry wybór dla tych średniozaawansowanych. Choćby ze względu na realny podgląd tego, jak zdjęcie będzie wyglądać po zapisaniu na aparacie. Przez co można modyfikować ustawienia obrazu, jeszcze przed zrobieniem zdjęcia.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂

Powiązane wpisy