Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Aparat kompaktowy czy lustrzanka – co wybrać?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Przy wyborze pierwszego aparatu może wyniknąć wiele trudnych kwestii, o których należy zdecydować przed zakupem. Pierwszym z nich jest podjęcie decyzji, jaki rodzaj aparatu powinno kupić. Należałoby rozpocząć od poznania różnic pomiędzy aparatem kompaktowym a lustrzanką.

Na początek warto zaznaczyć, że aparat cyfrowy jest często traktowany jako synonim aparatu kompaktowego. Oczywiście, jest to błąd, ponieważ lustrzanka również jest aparatem cyfrowym.

Kompakt VS lustrzanka

Bez wątpienia lustrzanka będzie przodować pod względem jakości zdjęć. Natomiast, obydwie propozycje posiadają swoje plusy i minusy, które w Twoim przypadku mogą zaważyć na ostatecznej decyzji. Każdy z nas ma inne potrzeby i oczekiwania względem sprzętu fotograficznego. W niektórych warunkach może się okazać, że to właśnie aparat kompaktowy lepiej wypełni swoją rolę.

Aparat kompaktowy

Aparat kompaktowy to sprzęt, który nie posiada możliwości wymiennej optyki, czyli jego obiektyw jest wbudowany na stałe. Przez co zakres fotografowania jest dość uniwersalny, więc można polegać tylko na jego dostępnych możliwościach.

Zalety aparatu kompaktowego:

 • Mały i poręczny rozmiar kompakt jest na tyle mały i lekki, że nie będzie sprawiał problemu podczas podróży lub w innych trudnych warunkach. Dlatego też w kategorii poręczności, zdecydowanie wygrywa.
 • Intuicyjna obsługa – mamy dostęp do kilku tematycznych ustawień, które automatycznie dostosowują parametry. Jest to zdecydowany plus dla całkowitych amatorów.
 • Niski koszt zakup aparatu kompaktowego to koszt w granicach kilkuset złotych, gdzie w przypadku lustrzanki cena podstawowego zestawu to przynajmniej kilka tysięcy złotych.
 • Brak dodatkowych kosztów – aparat kompaktowy jest pełnym sprzętem, który nie wymaga zakupu dodatkowych akcesoriów, a przede wszystkim różnych obiektywów.

Wady aparatu kompaktowego:

 • Słaba jakość zdjęć – zdjęcia robione za pomocą kompaktu są całkiem dobre. W codziennych warunkach nie można im nic zarzucić. Natomiast, zdjęcia z kompaktu absolutnie nie będą się nadawać do realizacji profesjonalnych zleceń.
 • Gorsze możliwości w trudnych warunkach – przez brak opcji dostosowania odpowiednich parametrów, aparat kompaktowy nie poradzi sobie przy trudnych warunkach oświetleniowych. Można polegać jedynie na automatycznych ustawieniach, z którymi i tak będzie ciężko uzyskać zadowalający efekt.

Dla kogo przeznaczony jest aparat kompaktowy?

 • Amatorzy fotografii – taki aparat sprawdzi się osobom, które nie znają się na ustawieniach aparatu. A liczba dostępnych opcji i parametrów powodowałaby jedynie dezorientacje.
 • Do użytku codziennego – spotkania rodzinne, grill z przyjaciółmi, wypad za miasto. Jeśli nie wymagasz wysokich jakościowo zdjęć, potrzebujesz jedynie aparatu – kompakt spełni swoją rolę wystarczająco dobrze.
 • Zamiennik ciężkiego sprzętu – profesjonaliści dla których świat fotografii nie ma tajemnic, także powinni być zadowoleni z jego możliwości, kiedy nie potrzebują targać ze sobą ciężkiego sprzętu.

Lustrzanka cyfrowa

Lustrzanka cyfrowa posiada wymienną optykę. To urządzenie jest znacznie większe od kompaktu, a to ze względu na to, że musi pomieścić w swoim wnętrzu lustro oraz matrycę. Dzięki czemu, zdjęcia posiadają znacznie wyższą jakość.

Zalety lustrzanki cyfrowej:

 • Wysoka jakość zdjęć – większa matryca i lepsze parametry sprawiają, że zdjęcia mogę wychodzić zadowalające nawet w trudnych warunkach.
 • Wymienna optyka – dzięki możliwości zmiany obiektywu, możesz dostosowywać długość ogniskowej pod typ fotografii i warunki, w jakich będziesz fotografować.
 • Ustawienia parametrów – sposobność manewrowania przysłoną, czasem naświetlania i czułością ISO, stwarza możliwości uzyskania efektów, które nie byłyby możliwe przy użyciu kompaktu.
 • Duża oferta dedykowanych akcesoriów – decydując się na zakup lustrzanki, zyskujemy również dostęp do wielu akcesoriów, takich jak lampy błyskowe, obiektywy lub piloty do samowyzwalacza. Dają one jeszcze większe możliwości i niejednokrotnie ułatwiają fotografowanie.

Wady lustrzanki cyfrowej:

 • Cena aparatu i akcesoriów – zakup body wraz z obiektywem kitowym to koszt rozpoczynający się od 2 tysięcy złotych. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że efekty pracy z obiektywem kitowym, mogą być zbliżone do tych, które oferuje kompakt.
 • Duży rozmiar – musisz mieć świadomość, że aparat z obiektywem będzie sporo ważyć. Dodatkowo, nie jest poręczny, a dłuższe fotografowanie może sprawiać problemy.
 • Ilość dostępnych ustawień jednocześnie jest to zaleta, jak i wada. Osobom bez podstawowej wiedzy dotyczącej obsługi aparatu, będzie trudno wykorzystać maksymalne możliwości lustrzanki. Tym samym, będą marnować drzemiący w niej potencjał na tworzenie pięknych fotografii.

Dla kogo przeznaczona jest lustrzanka cyfrowa?

 • Profesjonaliści – lustrzanka to przede wszystkim dobry wybór dla osób, które zajmują się fotografią na co dzień. Nie sposób wyobrazić sobie, aby robić profesjonalne sesje i fotografować zwykłym kompaktem.
 • Amatorzy, którzy chcą się uczyć – najlepiej uczyć się na sprzęcie, który daje szerokie możliwości. Dlatego osoby dopiero wchodzące w świat fotografii, powinny się zastanowić nad wyborem lustrzanki.

Podsumowanie

Reasumując, na podstawie przedstawionych zalet i wad, można łatwo stwierdzić, że kompakt dzięki swoim małym rozmiarom i intuicyjnym funkcjom sprawdzi się dla osób, które nie oczekują wysokiej jakości obrazu, a jedynie poręcznego sprzętu fotograficznego.

Natomiast lustrzanka przez swoje zaawansowane funkcje, dzięki którym można uzyskać profesjonalne i dobrej jakości zdjęcia jest najlepszym wyborem dla pasjonatów fotografii, nie tylko profesjonalistów, ale również amatorów.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂

Powiązane wpisy