Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Co to jest złota i niebieska godzina?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się jaka jest odpowiednia pora na robienie zdjęć, to właśnie znalazłeś odpowiedź. Złota czy niebieska godzina? W tym artykule dowiesz się, kiedy najlepiej robić zdjęcia.

Tak naprawdę istnieją dwa momenty, w których Twoje fotografie krajobrazowe zyskają na jakości i odpowiednim klimacie. Polegają one na efektach świetlnych, tworzone przed, w trakcie i po zachodzie lub wschodzie słońca.

Złota i niebieska godzina w fotografii krajobrazowej

Złota i niebieska godzina to czas na przełomie dnia i nocy, w którym tworzone zdjęcia osiągną niepowtarzalny klimat. Sceneria zyskuje kolory, których nie można uzyskać o innych porach dnia i nocy. Ważne jest, aby na miejscu pojawiać się odpowiednio wcześniej i ustawić odpowiedni kadr oraz przygotować na szybkie i skuteczne działania.

Co to jest złota godzina?

Złota godzina to czas w trakcie i chwilę po wschodzie słońca oraz moment zachodu słońca. To ona jest najczęściej stosowana przez fotografów, a to ze względu na dobre warunki oświetleniowe, w których nietrudno dostosować odpowiednie parametry do uzyskania pięknych i efektownych zdjęć.

Tytuł “złotej” godziny zawdzięcza ciepłemu, niemal złotemu oświetleniu, które jest bardzo intensywne. Podczas złotej godziny również zdjęcia portretowe zyskają ciekawy efekt.

Co to jest niebieska godzina?

Drugą porą, która wywoła zadowalający końcowy efekt na zdjęciu jest tzw. niebieska godzina. Jest to czas przed wschodem oraz po zachodzie słońca. Rano pojawia się wraz z brzaskiem. Zaś wieczorem jest etapem przejścia ze złotej godziny w zmierzch. Czyli niebieska godzina to półmrok pomiędzy dniem a nocą.

Światło nadaje scenerii ciemnoniebieski efekt oraz mocne cienie. Na etapie przejściowym, ze złotej godziny w niebieską godzinę, bądź na odwrót, niebo będzie nabierać fioletowego i pomarańczowego odcienia.

Jak przygotować się do fotografowania w złotej i niebieskiej godzinie?

Żeby zdążyć na czas i odpowiednio przygotować się do robienia zdjęć, musisz wiedzieć kiedy rozpocznie się Twoja wybrana pora na fotografowanie. To znaczy, że działanie  rozpoczniesz od sprawdzenia godziny wschodu lub zachodu słońca.

Czas trwania złotej i niebieskiej godziny, nie zawsze jest taki sam. Zależy głównie od szerokości geograficznej, pory roku oraz warunków pogodowych.

Musisz mieć świadomość, że nawet najkorzystniejsze warunki nie sprawią, że otrzymasz zachwycające kadry bez dopasowania prawidłowych parametrów.

Znajdź miejsce, w którym chcesz fotografować. Najlepsze byłby punkt, z którego wyraźnie widoczna jest linia horyzontu np. brzeg morza lub ogromne pole. Ale nie bój się inspirować innymi. Szukaj takich zdjęć z Twojej okolicy i stwórz własną interpretację.

Fotografowanie podczas złotej i niebieskiej godziny to gra z czasem. Zatem nie możesz pozwolić sobie, aby wciskać spust migawki i tracić szansę na udane zdjęcia. Zawsze fotografuj ze statywu, jest on Twoim największym sprzymierzeńcem.

Podsumowanie

Korzystając ze złotej i niebieskiej godziny podczas fotografowania, nie musisz się bać, że Twoje zdjęcia będą wiać nudą. Eksperymentuj ze światłem, łamanie barier przyniesie ciekawsze efekty niż się tego spodziewasz.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂