Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Dlaczego powinieneś stosować filtr polaryzacyjny?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Filtr polaryzacyjny pomoże Ci uzyskać piękne zdjęcia. Na pewno zderzyłeś się z sytuacją, kiedy to miałeś przed sobą piękny kadr, zrobiłeś zdjęcie, a efekt nie był nawet w połowie tak zachwycający, jak to, co zobaczyłeś własnymi oczami. Jeśli tak, to znaczy, że zabrakło Ci wtedy filtra polaryzacyjnego.

Co to jest i jak działa filtr polaryzacyjny?

Filtr polaryzacyjny to cienka płytka, której zadaniem jest przepuszczanie światła spolaryzowanego do obiektywu. Światło jest falą elektromagnetyczną i rozchodzi się we wszystkich możliwych kierunkach. Filtr stosuje się po to, aby porządkował wiązki światła i przepuszczał jedynie promienie o określonym kierunku. Ważne jest również odpowiednie skierowanie filtra, powinien on być ustawiony prostopadle w stosunku do źródła światła.

Rodzaje filtrów

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje filtrów polaryzacyjnych: liniowy i kołowy. Różnica pomiędzy nimi polega na ich przeznaczeniu. Filtry kołowe zostały skonstruowane tak, aby współpracowały z aparatami, które posiadają autofokus. Filtr liniowy mógłby automatyczne ustawianie ostrości zaburzać.

Zastosowania filtra polaryzacyjnego

Filtry pomogą Ci uzyskać lepsze efekty na zdjęciu. Ich zastosowań jest wiele i sprawdzą się również w innych typach fotografii, nie tylko krajobrazowej.

  • Niwelowanie odblasku

Fotografując z filtrem, pozbędziesz się niepotrzebnych odbić od większości powierzchni takich jak np. woda lub szyba. Ta kwestia sprawdzi się również w fotografii portretowej, kiedy model ma okulary.

  • Poprawa kontrastu

Najważniejszą zaletą stosowania filtrów jest poprawa kontrastu na zdjęciu i wyróżnienie barw. Poprawa kontrastu wpływa również pozytywnie na widoczność detali.

  • Przyciemnienie nieba

Zdjęcia chmur staną się wyraźniejsze, niebo będzie wyraźnie przyciemnione, a chmury będą kontrastować z jaśniejszym tłem.

  • Nasycenie kolorów

Manewrowanie filtrem powoduje nasycenie barw, dzięki czemu stają się one bardziej jaskrawe i wyeksponowane.

  • Redukowanie przepaleń

Fotografowanie w ostrym słońcu naraża zdjęcie na przepalenia, filtr polaryzacyjny pomaga w przyciemnieniu tych miejsc.

Wady stosowania filtrów polaryzacyjnych

Decydując się na zakup filtra, należy pamiętać o jednej dość istotnej wadzie. Jednym z jego działań, które będzie znacząco wpływać na wygląd zdjęcia jest przepuszczanie mniejszej ilości światła, przez co kadry będą ciemniejsze. W tej sytuacji trzeba będzie dostosować czas naświetlania migawki, bądź zmniejszyć wartość przysłony.

Stosując dłuższy czas otwarcia migawki, nie zapominaj o tym, że zdjęcie może zostać poruszone. Dlatego zawsze staraj się fotografować przy użyciu statywu, zwłaszcza wtedy, gdy robisz zdjęcia w trudnych warunkach.

Pamiętaj, że filtr polaryzacyjny powinien być odpowiednio dopasowany do średnicy Twojego obiektywu.

Podsumowanie

Filtry polaryzacyjne są przydatnym akcesorium w pracy fotografa. Niejednokrotnie za ich pomocą można uzyskać o wiele lepsze zdjęcie. Odpowiednie użycie filtrów polaryzacyjnych wynika z podstaw fizyki, jednak można się go nauczyć poprzez praktykę.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂