Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

8 sposobów na robienie dobrych zdjęć smartfonem


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Fotografia mobilna prężnie się rozwija, przede wszystkim ze względu na szybkość i coraz lepszą jakość wykonywanych zdjęć. Fotografowanie smartfonem nie wymaga od Ciebie zabierania ze sobą dużo cięższego sprzętu, w końcu telefon i tak masz zawsze pod ręką.

Zaletą fotografowania smartfonem jest również to, że skracasz czas, który poświęciłbyś na zgrywanie zdjęć z aparatu, do minimum. Wszystkie zdjęcia masz w telefonie i od razu możesz się nimi podzielić w swoich social media.

Rozumiemy, jak ważne w dzisiejszych czasach jest robienie dobrych zdjęć smartfonem. Dlatego też, przygotowaliśmy krótki poradnik jak uzyskać efektowne zdjęcia i czego unikać podczas fotografowania.

Sposoby na poprawę fotografii mobilnej:

1. Wyczyść obiektyw

To jest punkt, od którego powinieneś rozpoczynać przygotowania do robienia zdjęć. Na pewno nie wykonasz udanego zdjęcia, jeśli na Twoim obiektywie będzie tłusta plama lub odcisk palca. Niby jest to oczywista sprawa, ale często o niej zapominamy i tym samym na starcie psujemy własne zdjęcia.

2. Zadbaj o korzystne oświetlenie

Bez dobrego oświetlenia ciężko będzie uzyskać dobre jakościowo zdjęcie. Zawsze fotografuj tak, aby źródło światła znajdowało się przed fotografowanym obiektem. Czyli w przypadku, gdy robisz selfie, ważne jest aby światło było za Twoim telefonem.

3. Korzystaj z siatki 

Włączając funkcję siatki umożliwisz sobie dostosowywanie kadru pod fotografowane linie, np. fotografując linię horyzontu. Wtedy bez problemu wykonasz proste i symetryczne zdjęcie.

4. Nie używaj lampy błyskowej

Często powoduje ona, że zdjęcie jest po prostu prześwietlone i nie wygląda korzystnie. Nawet jeśli fotografujesz w nocy, najlepiej sprawdzi się specjalnie do tego przeznaczony tryb nocny, który możesz włączyć w ustawieniach.

5. Nie korzystaj z cyfrowego zooma

Robienie zdjęć z zastosowaniem zooma, spowoduje tylko utratę jakości i nie sprawi, że elementy, które chcesz sfotografować staną się wyraźniejsze, a wręcz przeciwnie.

6. Ułatw sobie funkcje wyzwalania migawki

W ustawieniach jest dostępna funkcja, by robić zdjęcia za pomocą innego przycisku, niekoniecznie tego na ekranie telefonu. Najczęściej stosuje się przycisk głośności. Ten sposób wiele ułatwia, ponieważ łatwiej będzie Ci robić zdjęcia na wyciągniętej ręce.

7. Ustaw punkt ostrości

Jest to ważna kwestia, zwłaszcza wtedy, gdy fotografujesz w dynamicznych warunkach i każdy kadr się liczy. Za każdym razem dotykaj odpowiedniego miejsce na ekranie i dostosuj ostrość, żeby najważniejszy punkt pozostawał w zakresie ostrości.

8. Kadruj podczas robienia zdjęć

Jeśli już podczas fotografowania będziesz decydować o tym, co powinno znaleźć się w zasięgu kadru zyskasz na jakości. Przykładowo robiąc zdjęcie jakiegoś obiektu ze zbyt dużej odległości i następnie je kadrując podczas obróbki, stracisz mocno na jego jakości.

Podsumowanie

W fotografii mobilnej, nie tylko sam kadr jest ważny, ale również wiele innych czynników, które wpływają na jego końcowy wygląd. Być może wiele z przedstawionych sposobów wydaje Ci się banalnych, ale jeśli tylko się do nich zastosujesz, zrozumiesz jak ogromne znaczenie odgrywają w jakości Twojego zdjęcia. Fotografowanie smartfonem może przynosić równie znakomite efekty, co fotografowanie aparatem.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂