fbpx
Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Share

Ile kosztuje fotografia lookbook?


130m studio portretu, produktu i reklamy | .gold studio

Na całkowity koszt sesji lookbookowej składa się wiele czynników. Właśnie je weźmiemy dzisiaj pod lupę i rozwiejemy wszelkie wątpliwości. W dalszej części tego artykułu dowiesz się co należy wziąć pod uwagę podczas planowania sesji oraz przeznaczonego na nią budżetu.

Ustalenie warunków i oczekiwań

Od tego wszystko się zaczyna, musisz omówić z Klientem każdy aspekt przebiegu sesji. Jakie ma on oczekiwania odnośnie liczby zdjęć, jaki jest jego budżet, który chce przeznaczyć na przeprowadzenie sesji. A co najważniejsze przedstaw swoją stawkę, za jedno obrobione zdjęcie.

Najlepszym sposobem jest spisania wszystkich ustaleń na papierze. Jest to uczciwy ruch dla obu ze stron, ponieważ zniweluje on potencjalne niedomówienia. W razie gdyby Klient zmienił swoje oczekiwania i np. wymagał od Ciebie kilku dodatkowych zdjęć, będziesz miał się do czego odnieść. Jeśli nie zostało to zawarte w umowie, sprawa jest jasna.

Kwestie do ustalenia z Klientem

W skrócie, co powinno być zawarte w umowie przed sesją.

 1. Ile jest stylizacji do sfotografowania?
 2. Ile zdjęć potrzeba na jedną stylizację?
 3. Kto będzie wybierał zdjęcia, które będą miały być poddane obróbce?
 4. Fakt, że cena jest uzależniona od liczby przekazanych zdjęć.
 5. Czas przeznaczony na przeprowadzenie sesji.

Powyższe wytyczne dotyczą pracy fotografa. Kolejne punkty, leżą już po stronie Klienta, ale nadal ich cena zawiera się w całkowitym koszcie sesji loobooka.

Modelka

Dobrze jest mieć świadomość, że stawki modelek mogą się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wszystko to opiera się na doświadczeniu modelki i od tego, czy wybieramy modelkę poprzez agencję.

Jeśli współpracowałeś już z modelką, którą uważasz za idealną do stylu sesji, możesz ją polecić swojemu Klientowi. Jednak ważne jest, aby to on się z nią skontaktował i ustalił wszelkie szczegóły sesji.

Fryzjer i makijażystka

Aby sesja była udana, potrzebni są profesjonaliści. Nie dotyczy to tylko fotografa, czy modelki, ale również osób, które zadbają o jej wygląd. Czemu to tak ważne? Klient zapłaci za piękny makijaż i fryzurę, które będą znakomicie wyglądać na zdjęciu, a fotograf spędzi mniej czasu nad obróbką.

Co istotne, warto brać pod uwagę czas jaki fryzjer i makijażystka poświęcą na swoją pracę, ponieważ obie te sprawy, powinny być wykonane w studio. Czyli w miejscu, gdzie będzie przeprowadzona sesja, które również musi być wliczone w koszty przeprowadzanie sesji.

Studio fotograficzne

Tak jak z poprzednimi czynnikami, ceny są naprawdę różne, opierają się na dostępnej przestrzeni, wyposażeniu i lokalizacji. Dlatego dobrze rozważyć ceny na podstawie tego, co w niej jest zawarte i co studio oferuje. 

Lookbook rządzi się swoimi prawami, więc modelka będzie się często przebierać, stąd warto wyróżnić studia, które posiadają odpowiednio przeznaczone do tego miejsce. Podobnie jest ze stanowiskiem do makijażu, jeśli będzie on poprawiany w trakcie trwania sesji i pomiędzy stylizacjami. Również trzeba szukać miejsca, które takowe posiada i usprawni pracę makijażystki.

Jak wycenić pracę nad zdjęciami?

Nawiązując do pierwszej części artykułu, przybliżymy ile powinna wynosić cena za pracę fotografa.

W całości powinno zawrzeć się dwie kwestie: cena za czas pracy na planie zdjęciowym i cena za każde obrobione zdjęcie.

Zacznij od wyceny swojej własnej pracy, czyli samego czasu, w którym przebywasz w studio. Najczęściej jest to kwota pomiędzy 50zł a 200zł za 1h pracy na sesji. Następnie wyznacz cenę za 1 obrobione zdjęcie oddane Klientowi, tutaj kwoty wahają się pomiędzy 30zł a 50zł za ujęcie.

Średnie ceny za obrobione ujęcie, w których zawarta jest również praca fotografa w studio, z wyszczególnieniem na województwa wyglądają następująco:

 • dolnośląskie – od 36 zł do 42 zł
 • kujawsko-pomorskie  – od 37 zł do 44 zł
 • lubelskie – od 36 zł do 42 zł
 • lubuskie – od 37 zł do 47 zł
 • łódzkie – od 36 zł do 44 zł
 • małopolskie – od 36 zł do 41 zł
 • mazowieckie – od 36 zł do 50 zł
 • opolskie – od 37 zł do 42 zł
 • podkarpackie – od 37 zł do 44 zł
 • podlaskie – od 36 zł do 42 zł
 • pomorskie – od 37 zł do 44 zł
 • śląskie – od 37 zł do 45 zł
 • świętokrzyskie – od 37 zł do 44 zł
 • warmińsko-mazurskie – od 36 zł do 41 zł
 • wielkopolskie – od 37 zł do 48 zł
 • zachodniopomorskie – od 38 zł do 47 zł

Cały budżet na sesję lookbook

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kwestie, ceny sesji lookbookowej mogą różnić się ceną o nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko jest oparte na wycenie pracy fotografa, stawki godzinowej za wynajęcie studia fotograficznego, usługi za makijaż i fryzurę oraz pracy modelki.

Przyjmijmy dwie skrajne sytuacje. Zobrazujemy Ci jak mogą wyglądać całkowite koszty takiej sesji.

Dolny pułap cenowyGórny pułap cenowy
4h pracy fotografa w studio200 zł (50 zł za 1h)800 zł (200zł za 1h)
50 obrobionych zdjęć1500 zł (30 zł za 1 zdjęcie)2500 zł (50zł za 1 zdjęcie)
Modelka400 zł (początkująca modelka)2000 zł (modelka z agencji)
Makijażystka200 zł1000 zł
Fryzjer100 zł300 zł
Wynajem studia na 6h300 zł (50 zł za 1h)1200 zł (200 zł za 1h)
Suma2700 zł7800 zł

Podsumowując, ceny sesji lookbookowej mogą oscylować pomiędzy kwotą 2 tysięcy złotych, a nawet około 8 tysięcy złotych. Wszystko zależy od potrzeb i wymagań Klienta oraz przeznaczonego budżetu.

Mam nadzieję, że nie tylko dowiedziałeś się wiele o stawkach dotyczących tego typu sesji, ale również zadecydowałeś jak wycenić swoją własną pracę i wkład do lookbooka.

Related posts