Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Ile kosztuje fotografia lookbook?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Na całkowity koszt sesji lookbookowej składa się wiele czynników. Weźmiemy je pod lupę i rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące cen. W dalszej części tego artykułu dowiesz się, ile kosztuje fotografia lookbook i co należy wziąć pod uwagę podczas planowania sesji oraz przeznaczonego na nią budżetu.

Ustalenie warunków i oczekiwań

Od tego punktu wszystko się rozpoczyna, musisz omówić z Klientem każdy aspekt przebiegu sesji. Potrzebne ci będą informacje takie, jak oczekiwania odnośnie liczby zdjęć, które mają być przekazane, jaki jest jego budżet. Niezwykle istotny jest również budżet Klienta. A co najważniejsze Ty sam powinieneś ustalić stawkę, za jedno obrobione zdjęcie lookbookowe.

Najlepszym sposobem jest spisania wszystkich ustaleń na papierze. Jest to uczciwy ruch dla obu ze stron, ponieważ zniweluje on potencjalne niedomówienia. W razie gdyby Klient zmienił swoje oczekiwania i np. wymagał od Ciebie kilku dodatkowych zdjęć, będziesz miał się do czego odnieść. Jeśli nie zostało to zawarte w umowie, sprawa może być kłopotliwa.

Kwestie do ustalenia z Klientem

W skrócie, co powinno być zawarte w umowie przed sesją.

 1. Ile jest stylizacji do sfotografowania?
 2. Ile zdjęć potrzeba na jedną stylizację?
 3. Kto będzie wybierał zdjęcia, które będą miały być poddane obróbce?
 4. Fakt, że cena jest uzależniona od liczby przekazanych zdjęć.
 5. Czas przeznaczony na przeprowadzenie sesji.

Powyższe wytyczne dotyczą pracy fotografa. Kolejne punkty, leżą już po stronie Klienta, ale nadal ich cena zawiera się w całkowitym koszcie sesji lookbooka.

Modelka

Dobrze jest mieć świadomość, że stawki modelek mogą się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wszystko opiera się na doświadczeniu modelki i od tego, czy wybieramy modelkę poprzez agencję.

Jeśli współpracowałeś już z modelką, którą uważasz za idealną do stylu sesji, możesz ją polecić swojemu Klientowi. Jednak ważne jest, aby to on się z nią skontaktował i ustalił wszelkie szczegóły sesji.

Fryzjer i makijażystka

Aby sesja była udana, potrzebni są profesjonaliści. Nie dotyczy to tylko fotografa, czy modelki, ale również osób, które zadbają o jej wygląd. Czemu to tak ważne? Klient zapłaci za piękny makijaż i fryzurę, które będą znakomicie wyglądać na zdjęciu, a fotograf spędzi mniej czasu nad obróbką.

Co istotne, warto brać pod uwagę czas jaki fryzjer i makijażystka poświęcą na swoją pracę, ponieważ obie te sprawy, powinny być wykonane w studio. Czyli w miejscu, gdzie będzie przeprowadzona sesja. Usługa fryzjera i makijażystki również musi być wliczona w koszty sesji, natomiast będzie ona związana też z poświęconym przez nich czasem. Jeżeli będą oni dbać o wygląda modelki przez całą sesję, cena pójdzie znacznie do góry.

Studio fotograficzne

Tak jak z poprzednimi czynnikami, ceny są naprawdę różne, opierają się na dostępnej przestrzeni, wyposażeniu i lokalizacji. Dlatego dobrze rozważyć ceny na podstawie tego, co w niej jest zawarte i co studio oferuje.

Fotografia lookbook rządzi się swoimi prawami, więc modelka będzie się często przebierać, stąd warto wyróżnić studia, które posiadają odpowiednio przeznaczone do tego miejsce. Podobnie jest ze stanowiskiem do makijażu, jeśli będzie on poprawiany w trakcie trwania sesji i pomiędzy stylizacjami. Również trzeba szukać miejsca, które takowe posiada i usprawni pracę makijażystki.

Jak wycenić pracę nad zdjęciami?

Nawiązując do pierwszej części artykułu, przybliżymy ile powinna wynosić cena za pracę fotografa.

W całości powinno zawrzeć się dwie kwestie: cena za czas pracy na planie zdjęciowym i cena za każde obrobione zdjęcie.

Zacznij od wyceny swojej własnej pracy, czyli samego czasu, w którym przebywasz w studio. Najczęściej jest to kwota pomiędzy 50 zł a 200 zł za 1h pracy na sesji. Następnie wyznacz cenę za 1 obrobione zdjęcie oddane Klientowi, tutaj kwoty wahają się pomiędzy 30zł a 50zł za ujęcie.

Średnie ceny za obrobione ujęcie, w których zawarta jest również praca fotografa w studio, z wyszczególnieniem na województwa wyglądają następująco:

 • dolnośląskie – od 36 zł do 42 zł
 • kujawsko-pomorskie  – od 37 zł do 44 zł
 • lubelskie – od 36 zł do 42 zł
 • lubuskie – od 37 zł do 47 zł
 • łódzkie – od 36 zł do 44 zł
 • małopolskie – od 36 zł do 41 zł
 • mazowieckie – od 36 zł do 50 zł
 • opolskie – od 37 zł do 42 zł
 • podkarpackie – od 37 zł do 44 zł
 • podlaskie – od 36 zł do 42 zł
 • pomorskie – od 37 zł do 44 zł
 • śląskie – od 37 zł do 45 zł
 • świętokrzyskie – od 37 zł do 44 zł
 • warmińsko-mazurskie – od 36 zł do 41 zł
 • wielkopolskie – od 37 zł do 48 zł
 • zachodniopomorskie – od 38 zł do 47 zł

Źródło: https://kb.pl/cenniki/fotografia-lookbook/

Cały budżet na sesję lookbook

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kwestie, ceny sesji lookbookowej mogą różnić się ceną o nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko jest oparte na wycenie pracy fotografa, stawki godzinowej za wynajęcie studia fotograficznego, usługi za makijaż i fryzurę oraz pracy modelki.

Przyjmijmy dwie skrajne sytuacje. Zobrazujemy Ci jak mogą wyglądać całkowite koszty takiej sesji.

Dolny pułap cenowy Górny pułap cenowy
4h pracy fotografa w studio 200 zł (50 zł za 1h) 800 zł (200 zł za 1h)
50 obrobionych zdjęć 1500 zł (30 zł za 1 zdjęcie) 2500 zł (50 zł za 1 zdjęcie)
Modelka 400 zł (początkująca modelka) 2000 zł (modelka z agencji)
Makijażystka 200 zł 1000 zł
Fryzjer 100 zł 300 zł
Wynajem studia na 6h 300 zł (50 zł za 1h) 1200 zł (200 zł za 1h)
Suma 2700 zł 7800 zł

Podsumowując, cena sesji lookbookowej mogą oscylować pomiędzy kwotą 2 tysięcy złotych, a nawet około 8 tysięcy złotych. Wszystko zależy od potrzeb i wymagań Klienta oraz przeznaczonego budżetu.

Sprawdź również cennik zdjęć lookbookowych w naszym studio fotograficznym!

Mam nadzieję, że nie tylko dowiedziałeś się wiele o stawkach dotyczących tego typu sesji, ale również zadecydowałeś jak wycenić swoją własną pracę i wkład do lookbooka.

Umów się na sesję lookbookową!

Zarezerwuj termin już TERAZ 🙂

Powiązane wpisy