Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak fotografować dzieci? – 6 wskazówek


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Fotografia dziecięca przynosi wiele radości, ale jednocześnie jest bardzo trudna, ponieważ małych modeli ciężko zmusić do pozowania. Umiejętność współpracy z dzieckiem przed obiektywem, stwarza szansę zrobienia niepowtarzalnych ujęć.

Dlatego w tym artykule przedstawimy Ci kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią fotografowanie dzieci, a uzyskane efekty będą zaskakujące.

Rób zdjęcia bez pozowania

Ustawiona i przemyślana poza u dzieci może wyglądać nienaturalnie. Staraj się fotografować je, takie jakimi są, nie takie jakie chciałbyś aby były. Efekty mogą być zdumiewające. Fotografia dziecięca to najczęściej improwizacja, która wymaga od Ciebie szybkiego wykorzystania nadarzającej się okazji i przekucia jej w piękne zdjęcia.

Najlepiej dać dziecku zająć się czymś, co go aktualnie zainteresowało i fotografować. Zadbaj, aby sesja zdjęciowa była doskonałą zabawą, a nie żmudnym patrzeniem w obiektyw.

Mów ich językiem

Każda sesja przynosząca piękne efekty, opiera się na współpracy fotografa z modelem. Tak też jest w tym przypadku, dlatego musisz nawiązać wspólny język z fotografowanym dzieckiem i zdobyć jego sympatię.

Nawiązanie relacji z dzieckiem to nie tylko rozmowa, ale również umożliwienie mu zrealizowania jego pomysłów. Być może Twój mały model posiada inspirujące pomysły na kadry, które Cię zaskoczą.

Odrobina zabawy jeszcze nikomu nie zaszkodziła

Aby rozluźnić atmosferę i sprawić, że dziecko zaprezentuje ci szereg min, powinieneś je rozbawić. Twoja w tym rola, jak to zrobisz, możesz śpiewać, opowiadać żarty, a być może pokazać mu jak wygląda sesja z Twojej perspektywy.

Zmień perspektywę

Może to wydawać się oczywiste, ale warto to zaznaczyć. Aparat powinien być ustawiony na poziomie wzroku dziecka, jeśli chcesz uchwycić naturalne reakcje, nie fotografuj z góry.

Nie rób więcej zdjęć niż to konieczne

Dzieci szybko się zniechęcają, więc nie zmuszaj ich do pozowania, choćby ze względu na to, że te zdjęcia i tak nie będą się do niczego nadawać. Grymas na zdjęciu, nie będzie dobrą reklamą Twoich usług fotograficznych. Musisz maksymalnie wykorzystywać chęć dziecka do stania przed obiektywem, ponieważ taka szansa podczas sesji może się już nie powtórzyć.

Fotografuj w naturalnym świetle

Najlepsze portrety dziecięce uzyskasz w naturalnym świetle podczas sesji plenerowej. Jeśli nie jest to zlecenie komercyjne, staraj się unikać oświetlenia studyjnego. Po pierwsze efekty takiej sesji mogą być bardzo nienaturalne, a po drugie dziecko może być onieśmielone warunkami w jakich się znalazło. Błysk wraz z każdym kliknięciem migawki sprawi, że dziecko będzie mrużyć oczy i szybko się zniechęci.

Podsumowując, naturalne efekty na zdjęciu, możemy uzyskać tylko wtedy, kiedy pozwolimy dziecku zachowywać się naturalnie. W fotografii dziecięcej, to model decyduje jak będą wyglądać kadry, dlatego musisz wykorzystywać każdą okazję, podczas której będziesz mógł zrobić dobre zdjęcie. Zdolność improwizacji na pewno będzie w tym zakresie pomocna i pozwoli Ci nawet wzbudzić chęć dziecka do pozowania.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂

Powiązane wpisy