Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Czym jest głębia ostrości?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Głębia ostrości jest jednym z ważniejszych parametrów w fotografii, przez który jeden kadr może nabrać zupełnie innego wyrazu. W tym artykule, poznasz wszystkie kwestie, które powinieneś znać, aby skutecznie wykorzystywać głębię ostrości w swoich fotografiach.

Czym jest głębia ostrości?

Głębia ostrości jest to termin do określenia zakres obrazu, w którym rejestrowane obiekty są ostre. Ostrość może być skupiona na obiektach w różnej odległości od matrycy aparatu.

Rozróżnia się dwa rodzaje głębi:

  • płytka głębia ostrości – czyli sytuacja, kiedy w zakresie ostrości pozostaje niewielki obszar,
  • duża głębia ostrości – czyli sytuacja, kiedy wszystkie elementy, bądź zdecydowana ich większość znajduje się w obszarze ostrości.

Czym jest bokeh?

Bokeh jest rozmyciem obszaru obrazu, który pozostaje w zakresie nieostrości. Ten efekt najczęściej wykorzystuje się w wielu rodzajach fotografii, ale najczęściej podczas robienie portretów, krajobrazów i detali. Takie zdjęcia charakteryzują się głównie mocno zaakcentowanym obiektem na pierwszym planie oraz mocno rozmytym tłem. Dlatego też, w zdjęciach z efektem bokeh została zastosowana płytka głębia ostrości.

Jak dobrać odpowiednią głębię ostrości?

Głębia ostrości opiera się na trzech parametrach obiektywu. To, jaką głębię ostrości uda Ci się uzyskać zależy od ogniskowej obiektywu, otwarcia przysłony oraz odległości ogniskowania.

Przysłona

Korzystając z jednego obiektywu i nie zmieniając odległości ogniskowania, ale manewrując parametrem przysłony, możemy wpływać na głębię ostrości. Jeśli ustawisz przysłonę na minimalną jej wartość, czyli maksymalnie otworzysz otwór np. f/1.8 to otrzymasz płytką głębię ostrości. Zwiększając wartość przysłony zakres ostrzenia będzie znacznie szerszy.

Ogniskowa obiektywu

Zakres głębi ostrości zależy od długości ogniskowej. Obiektywy szerokokątne będą posiadać bardziej rozległą głębię ostrości, a korzystając z obiektywu o ogniskowej 150 mm, zakres ten będzie znacznie mniejszy.

Odległość ogniskowania

Im bliżej będziemy znajdywać się od fotografowanego obiektu, tym mniejsza będzie głębia ostrości. Dużą głębię ostrości można uzyskać fotografując obiekt z większej odległości.

Głębia ostrości – jak ją ustawić?

Ustawienie głębi ostrości będzie zależeć jeszcze od kilku innych czynników, choćby od samego typu fotografii. Musisz zadecydować jak istotny jest drugi plan na zdjęciu. Czy powinien znajdować się on w obrębie ostrości, czy lepiej byłoby zastosować płytką głębię ostrości?

Aby nauczyć się odpowiednio stosować głębię ostrości, ważna jest przede wszystkim praktyka. Podczas fotografowania obrazu, staraj się dostosowywać każdy z parametrów, który ma wpływ na ostrość i podczas selekcji zdecyduj, które z nich było najlepsze.

Najważniejsze są ćwiczenia, tutaj możesz dać upust swojej kreatywności. Fotografuj z różnych perspektyw, ustawiaj ostrość na drugi plan, aby elementy z przodu znajdowały się poza ostrością lub dokładnie na odwrót. Obserwuj efekty, jakie udało Ci się uzyskać i za każdym razem staraj poprawiać błędy i tworzyć coraz lepsze obrazy.

Jeżeli chcesz uczyć się fotografii pod okiem doświadczonej osoby – zapisz się na Kurs fotografii od podstaw!

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂

Powiązane wpisy