Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Fotografia typu flat lay – czyli zdjęcia z lotu ptaka


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Fotografia typu flat lay opanowała serwisy społecznościowe, blogi, a nawet sklepy internetowe. Wszystko za sprawą Instagrama, który zapoczątkował tę modę. Te dwa słowa określają różnorakie kompozycje z ułożonych na płasko przedmiotów, a stosowane rekwizyty i gadżety wręcz wskazane.

Jak powinny wyglądać fotografia flat lay?

Zdjęcia tego typu to nie tylko fotografia z lotu ptaka, to przede wszystkim szansa na rozwinięcie swojej kreatywności. Granice wyznaczasz sobie sam, głównym wyznacznikiem, którym musisz się kierować jest estetyka.

Nie ma sprecyzowanego przepisu na efektywne i przynoszące sprzedaż zdjęcia flat lay. Jednak nasz poradnik przeprowadzi Cię przez kwestie, które sprawdzą się w każdych warunkach, niezależnie od tematu zdjęć.

Krok 1. Określ styl zdjęcia

Wybrałeś już produkt, który będzie przedstawiony na zdjęciu. Kolejnym zadaniem jest dobranie uzupełniających gadżetów i akcesoriów.

Pomyśl do kogo kierowany jest produkt, kim jest grupa docelowa i jaki sposób przedstawienia skłoniłby ich do zakupu. Jest to niezwykle ważny moment, już na samym początkowym etapie realizacji zdjęcia, bo będzie mieć największy wpływ na jego końcowy odbiór.

Krok 2. Dobierz tło

W każdym typie fotografii, tło jest ważnym elementem składającym się na całość. Najczęściej stosuje się jednolite tło, które nie odwraca uwagi.

Jednak wykorzystując różne tła, możesz zmieniać klimat zdjęcia, który także jest ważny.  Potrzebujesz jasnej i rozświetlonej fotografii – rób zdjęcia na białym tle. Chcesz uzyskać ciepły i nastrojowy efekt? Ułóż kompozycję na materiale, bądź kolorowym tle.

Krok 3. Stwórz przemyślaną kompozycję

To kompozycja kieruje za czym będzie podążał wzrok odbiorców, stąd też tak ważne jest poznanie podstawowych zasad kompozycji. Najważniejszą i najczęściej stosowaną z nich jest zasada trójpodziału.

Zasadę trójpodziału, możesz sobie zobrazować nanosząc na kadr siatkę, taką jak do gry w kółko i krzyżyk. Dzieli ona obraz na 9 równych części, miejsca w których linie się przecinają to mocny punkt zdjęcia. Przedmioty, które umieścisz na tych właśnie przecięciach, będą zdecydowanie bardziej przykuwały wzrok.

Równie często stosowana jest kompozycja otwarta lub zamknięta. Z kompozycją otwartą mamy do czynienia, kiedy elementy kompozycji wychodzą poza obrys kadru. Podczas, gdy kompozycja zamknięta zawiera wszystkie elementy w kadrze.

Krok 4. Oświetl kadr i ustaw odpowiednie parametry w aparacie

Dobre światło ma wpływ na ostre i wyraziste zdjęcie. To również zasługa ustawienia przysłony, czułości ISO i czasu otwarcia migawki. One ostatecznie decydują, jak będzie wyglądać zdjęcie.

Korzystaj z wysokich wartości przysłony, zwłaszcza jeśli nie chcesz uzyskać rozmytego tła. Ustaw niską czułość ISO, aby uniknąć szumów na fotografii. A jak najkrótszy czas otwarcia migawki zminimalizuje ryzyko poruszonego zdjęcia.

Krok 5. Rób zdjęcia

Trzymaj się kryteriów, które sprecyzowałeś przy kroku 1. Nie bój się bawić kompozycją, tylko tak sprawdzisz jakie ułożenie „gra“ na zdjęciu.

Liczę, że teraz już wiesz od czego zacząć fotografując zdjęcia typu flat lay, a zebrane punkty usprawnią Twoją pracę. Jeśli mimo tego potrzebujesz pomocy w tworzeniu zdjęć typu flat lay, zapraszamy do kontaktu! Chętnie pomożemy Ci zrealizować kreatywne zdjęcia z lotu ptaka.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂