Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak fotografować gwiazdy?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Ciepła i letnia noc, wydaje się być idealną okazją do fotografowania gwiazd. Podstawą do fotografii nocnej jest bezchmurne niebo. Bez tego nie uda Ci się wykonać dobrego zdjęcia. Fotografia gwiazd wymaga odpowiedniego przygotowania. Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci stworzyć udane zdjęcia.

Gdzie robić zdjęcia gwiazd?

Najlepiej odnaleźć punkty z dala od wielkich i oświetlonych miast. Jest to tak ważne, ponieważ źródła światła, które znajdują się w okolice sprawią, że gwiazdy będą mniej widoczne na fotografii.

Potrzebny sprzęt

Do fotografowania gwieździstego nieba, niezbędny jest profesjonalny sprzęt. Nie uzyskamy satysfakcjonującego efektu korzystając ze smartfona.

Statyw

Jeśli przeczytałeś już wiele poradników dotyczących fotografowania, ten punkt na pewno Cię nie zaskoczy. Fotografując gwiazdy będziemy potrzebować dłuższego czasu naświetlania, a co za tym idzie – stabilnego statywu, który pomoże Nam w uzyskaniu ostrego i nieporuszonego zdjęcia.

Obiektyw

„Jasny obiektyw” w tym przypadku będzie bezkonkurencyjny. Chodzi o obiektyw, który za oznaczeniem f będzie miał jak najniższą wartość. Im jaśniejszy obiektyw, tym lepiej. Oczywiście uda Ci się również stworzyć dobre zdjęcie nieba, bez jasnego obiektywu.

Jasne obiektywy wiodą prym, ponieważ przez to, że do obiektywu wpada więcej światła, można zmniejszyć czułość ISO, która na wysokich wartościach tworzy ziarno na zdjęciu.

Odpowiednie parametry

Pierwszy krok to przełączenie się na tryb manualny, tylko tak osiągniesz odpowiedni efekt i jakość na zdjęciu.

Przysłona

Robienie zdjęć nocą stwarza dość ciężkie warunki oświetleniowe, stąd wiadomo, że konieczne będzie maksymalne otwarcie przysłony, aby przyjmowała ona jak najwięcej światła.

Czułość ISO

Musisz dostosować ją tak, aby nie tworzyła szumów na zdjęciu. Najlepiej będzie wypróbować to metodą prób i błędów. Zacznij od ustawienia czułości na 1600 i ewentualnie zwiększaj, kontrolując jak wpłynęła ta zmiana na zdjęcie.

Czas naświetlania

Skupmy się na tym punkcie, ponieważ zmiana czasu naświetlania może diametralnie zmienić efekt jaki chcesz uzyskać na zdjęciu.

Manewrując czasem naświetlania możesz „zamrozić” ruch gwiazd, bądź zarejestrować ich ruch.

W sytuacji, gdy chcesz, aby gwiazdy były jedynie stałymi punktami na fotografii musisz zastosować się do reguły 600. Określa ona maksymalny czas naświetlania dla danej ogniskowej, tak aby ruch gwiazd nie został zarejestrowany. Wzór jest bardzo prosty liczbę 600 dzielimy przez długość ogniskowej, czyli korzystając z obiektywu 35mm maksymalny czas jakiego można użyć to ok. 17 sekund.

Zgodnie z powyższą regułą, należy pamiętać, że fotografując obiektywem z ogniskową 100mm, ten czas naświetlania odpowiednio się zmniejsza i będzie już wynosił jedynie 6 sekund.

Jeżeli chcesz zarejestrować ruch gwiazd na zdjęciu, musisz zrobić dokładnie na odwrót, czyli przekroczyć czas naświetlania, który określa reguła 600. Gwiazdy zaczną rysować linie i wyznaczą swoją drogę.

Kluczem do sukcesu w fotografii gwiazd jest umiejętne wykorzystanie swojego sprzętu. Mimo, że warunki w nocy są trudne, to mamy nadzieję, że z radami, które dla Ciebie przygotowaliśmy nie będą już przeszkodą na drodze do pięknych zdjęć nocnego nieba. Fotografia gwiazd może być prostym zadaniem z odpowiednim sprzętem i wiedzą.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂