Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak wycenić swoją pracę jako fotograf?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Chcesz rozpocząć pracę jako fotograf, jak dotąd robienie zdjęć to była Twoja pasja, ale aparat niemal przyrósł Ci do rąk. Pojawia się ciężkie pytanie – jak wycenić swoje zdjęcia? Wycena pracy fotografa opiera się na wielu różnych kwestiach. Będzie się ona różnić w zależności od wykonywanego zlecenia, czy jest to sesja portretowa lub reportaż ślubny. Na początku drogi wyznacznikiem może być dla Ciebie cena konkurencji, ale nie sugeruj się nimi, bo każdy ma swoje indywidualne wydatki i potrzeby.

Od czego zacząć?

Po pierwsze, pomyśl ile chcesz zarabiać rocznie. Nie chodzi tu, o marzenia czy pragnienia (choć one także są ważne), ale jakie są Twoje podstawowe wydatki i zobowiązania.

Następnie możesz przejść do punktu, w którym określisz ile chcesz przeznaczyć na inne wydatki, na wszystkie przyjemności, po prostu te rzeczy, na które chcesz wydawać pieniądze np. wyjazdy, wyjścia do kina lub restauracji, hobby.

Nie samymi wydatkami człowiek żyje, trzeba też coś odłożyć. Zastanów się, jaką kwotę chciałbyś odkładać rocznie, aby posiadać środki na ewentualne niespodziewane wydatki.

Zsumowane kwoty, podziel przez liczbę miesięcy, żeby dowiedzieć się jaka powinna być minimalna kwota, którą powinieneś osiągać miesięcznie. Od Ciebie zależy, o ile zwiększysz tę kwotę, aby mieć odpowiedni zapas pieniędzy.

To jest epizod, od którego warto zacząć działalność, czyli wycena pracy fotografa. Trzeba być świadomym, że za oferowaną ceną stoi wiele innych czynników, nie tylko sama usługa, a również potrzeby fotografa i cena sprzętu, który służy mu do wykonywanej pracy.

Co brać pod uwagę w wycenie?

Najważniejszym czynnikiem, dla Ciebie jako fotografa, decydującym o cenie powinno być rozróżnienie sesji na komercyjną i niekomercyjną. Tę pierwszą będziesz wyceniać drożej.

Wyceniając wykonanie zlecenia weź pod uwagę:

  • Ilość zdjęć, która ma zostać przekazana Klientowi i poddana obróbce
  • Miejsce wykonywania zdjęć i odległość od miejsca zamieszkania
  • Czas poświęcony na sesji
  • Warunki wykonywania zdjęć

Twoja rozliczenia mogą być również oparte na trzech różnych płaszczyznach:

  • Cena za wszystkie zdjęcia (pakiet)
  • Cena za jedno zdjęcie
  • Cena za godzinę fotografowania

Cena za wszystkie zdjęcia

Najlepszym przykładem, kiedy stosuje się taką metodę są reportaże ślubne. Oczywiście, musisz określić liczbę zdjęć, która zostanie przekazana Klientowi. Nie może być tak, że zdjęć w pakiecie może być nieskończenie wiele. Weź pod uwagę to, że im więcej zdjęć będziesz przekazywać, tym więcej czasu spędzisz nad ich obróbką. Dlatego pracę po sesji, również należy ująć w kosztach.

Cena za jedno zdjęcie

To idealny sposób na wycenę zdjęć komercyjnych np. kiedy zajmujesz się fotografią produktową. Polega głównie na stworzeniu wielu zdjęć, a następnie wyłonieniu tych najlepszych, za które zapłaci Klient.

Cena za godzinę fotografowania

Wycena za godzinę pracy, sprawdzi się w reportażach z jakiegoś wydarzenia czy eventu. Jednak stosując tę metodę rozliczenia, zważ na to, że cena pierwszej godziny powinna być wyższa niż kolejne. Choćby ze względu na czas dojazdu i przygotowanie do zlecenia.

Ustalenie orientacyjnej stawki

W oparciu o wszystkie powyższe kwestie, stwórz indywidualny dla Twojej pracy cennik. Nie zapominaj, że musisz brać pod uwagę całościowy czas, który spędziłeś nad zdjęciami. Od rozpoczęcia sesji, do przesłania obrobionych zdjęć.

Wraz z upływem czasu, aktualizuj swoje ceny. Zdobywając doświadczenie w fotografii, na pewno dowiesz się, które kwestie wydłużają Twój czas pracy i tym samym zaniżają zarobki. Dlatego regularnie będziesz mógł dostosowywać cenę swoich usług do własnych umiejętności oraz poświęconego czasu.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂