Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak zbudować domowe studio nagrań wideo?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Jak zbudować domowe studio nagrań? W tym artykule dowiesz się czego będziesz potrzebować do stworzenia domowego studio na miarę Twoich potrzeb. Przekonasz się, jak niewiele potrzeba, aby mieć swoją własną przestrzeń do nagrywania, które spełni swoją rolę, niczym profesjonalne studio.

Wobec tego, znalazłeś się w tym miejscu, bo planujesz nagranie kursu online? A może zaczynasz tworzyć filmy na YouTube? Z odrobiną pomysłowości i kilkoma akcesoriami, możesz wykonać to w domu.

Wyznacz potrzebną przestrzeń

Rozpocznij od wybrania najlepszej pozycji. Zależy ona głównie od ilości miejsca, jakiego będziesz potrzebować oraz od tematyki filmów, jakie będziesz nagrywać.

Już na tym etapie musisz myśleć, o tym gdzie uzyskasz najlepsze oświetlenie, aby nie zmieniać za każdym razem tła. Jeśli będziesz korzystać zawsze z tej samej scenerii, zaważy to na pewno na spójności Twoich treści.

O ile, nie posiadasz wystarczającej ilości miejsca, żeby dodatkowo rozstawiać sprzęt oświetleniowy, po prostu stanowisko przygotuj na wprost okna. Takim sposobem, zawsze będziesz mieć dostęp do naturalnego światła.

Aranżacja tła

>Uzupełniaj przestrzeń za sobą, tym samym nawiązując do tematu, który poruszasz. Skoro nagrywasz recenzje filmów, to pokaż w tle kolekcję swoich płyt albo plakat swojego ulubionego filmu.

A może green screen? Jeśli będziesz zmieniać swoje tło za każdym razem, ta opcja sprawdzi się dla Ciebie. Potrzebujesz stojak na statyw i tło w kolorze zielonym.

Stosowanie green screena umożliwi Ci swobodne wycięcie i nałożenie na drugi plan obrazu.

Oświetlenie

Na wypadek gdyby światło, które wpada przez Twoje okno nie było wystarczające, będziesz potrzebować dodatkowego oświetlenia. W przypadku nagrań wideo najlepiej by było, jeśli oświetlałyby Cię one równomiernie z obu stron, dlatego dwie lampy to minimum.

Jednocześnie profesjonalny sprzęt oświetleniowy umożliwiłby nagrywanie niezależnie od pory dnia. Dobre oświetlenie często posiada ogromny wpływ na jakość wideo, więc warto poświęcić na nie większość dostępnego budżetu.

Statyw i aparat

Do nagrywania nieodzowne będzie dla Ciebie narzędzie, dzięki któremu aparat będzie stabilny i nieruchomy. Statyw to niezwykle przydatne akcesorium podczas nagrywania, zwłaszcza jeżeli nie posiadasz żadnej osoby do pomocy.

Warto pamiętać, że na odbiór Twojego nagrania również będzie mieć jakość materiału. Dobrze poznać możliwości swojego sprzętu, aby ujęcie były jak najlepsze. Pamiętaj, że nie musisz od razu kupować drogiego sprzętu do nagrywania. Obecnie wielu twórców nagrywa tylko i wyłącznie własnym smartfonem, a wygląd ich nagrań jest zadowalający.

Tablet

Tablet posłuży Ci jako pomocnik. Jeśli przed nagraniem przygotowujesz plan, co powiedzieć krok po kroku, potrzebujesz czegoś, co będzie Ci ten tekst wyświetlać. Takie zastosowanie posiada prompter, jednak jest to drogi sprzęt, a takie samo zastosowanie w domowych warunkach możesz osiągnąć z pomocą tabletu.

Liczymy, że po przeczytaniu tego artykułu, stworzysz domowe studio nagrań i nie będzie to dla Ciebie przeszkodą. Nawet z ograniczonym budżetem, będziesz mógł nagrywać filmy, które będą wyglądać profesjonalnie.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂

Powiązane wpisy