Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Gdzie szukać inspiracji na zdjęcia?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Inspiracje na zdjęcia są potrzebne każdemu – tym którzy już daleko zaszli w fotografii, i tym którzy dopiero swoją drogę rozpoczynają. Dopadł Cię chwilowy kryzys, a pomysłów na zdjęcia brak? Nie przejmuj się, zebraliśmy dla Ciebie kilka źródeł inspiracji, po których Twoje natchnienie do fotografowania diametralnie wzrośnie.

Instagram

Można powiedzieć, że to powinno być pierwsze miejsce do którego się zagląda, aby zasięgnąć inspiracji. Ale czy wiesz, jak ich szukać i gdzie je gromadzić?

Na Instagramie jako użytkownik masz możliwość zapisywania zdjęć i tworzenia własnych kolekcji, dzieląc je na kategorie według Twojego własnego uznania. Skarbnica inspiracji znajduje się na profilach Twoich kolegów po fachu. Zdjęcia możesz zapisywać za pomocą symbolu zakładki, znajdującego się pod zdjęciem.

Kto, jak nie osoby, które zajmują się tym samym typem fotografii co Ty, mogłyby podać Ci najwięcej pomysłów? Obserwuj ich konta oraz hasztagi nawiązujące do tematu zdjęć, jakie chcesz wykonać.

Dobrym sposobem na pozyskiwanie pomysłów za pomocą Instagrama jest przeglądanie zdjęć z oznaczoną lokalizacją. Przykładowo, jedziesz na wakacje i wyznaczasz sobie trasę zwiedzania, sprawdź każde z tych miejsc i zobacz jakie zdjęcia inni tam wykonywali. Nie musisz kopiować ich zdjęć 1:1, myśl co możesz zmienić, aby było jeszcze lepsze i stało się inspiracją dla jeszcze innych zwiedzających.

Pinterest

Pomimo tego, że jego popularność nie dorównuje Instagramowi, to jest serwisem stworzonym w celu dzielenia się inspiracjami i pomysłami. Tak naprawdę, to bank porad na realizację wszelkich działań.

Gromadzenie zdjęć na Pintereście funkcjonuje podobnie jak na Instagramie. Możesz tworzyć tematyczne tablice i w nich zawierać piny. W pole do wyszukiwania wpisz konkretną frazę np. „photo ideas“ i już! Masz przed sobą tysiące pinów, pasujących do Twojego zapytania.

Kartka papieru

Uważam, że nie ma trwalszego i szybszego nośnika inspiracji. Jak tylko przychodzi Ci do głowy ciekawa myśl, natychmiast spisuj ją w zeszycie, notatniku, bądź kalendarzu. Nie pozwól, aby kreatywne pomysły wymykały Ci się z własnej głowy.

Jeśli będziesz korzystać z takiego sposobu, nie zezwól, aby w Twoich pomysłach zapanował chaos, bo po prostu nic Ci to nie da. Niech kolekcje z Instagrama i tablice z Pinteresta posłużą Ci jako przykład.

Na kartkach papieru, które do tego przeznaczyłeś, stwórz kategorie i usystematyzuj zgromadzone inspiracje na zdjęcia. Stwórz zbiór w którym będziesz mógł się szybko i sprawnie odnaleźć.

Telewizja i prasa

Zbieranie inspiracji to umiejętność obserwacji. Wyciskaj jak najwięcej z filmów czy seriali, które oglądasz. Ich głównym celem jest dostarczenie Tobie rozrywki, ale są też doskonałym źródłem inspiracji z ogromnym potencjałem. Choćby pod względem stylizacji lub podobną aranżacją scenerii.

Gazety i magazyny to nic innego, jak Twoja drukowana inspiracja w dowolnym temacie. Wycinaj i kolekcjonuj zdjęcia, które najbardziej do Ciebie przemawiają, nigdy nie wiesz kiedy przyda Ci się inspiracja dotycząca np. fotografii kulinarnej. Ogromnym plusem tej metody, jest to, że mało kto w dobie Internetu się na nią decyduje.

Zacznij być świadomym obserwatorem i staraj się wszystko co widzisz w mediach, przenosić na świat fotografii.

Podsumowanie

W Internecie masz dostęp do wielu stron z inspiracjami, prosty i szybki sposób. Jednak nie rezygnuj z czerpania inspiracji z własnego życia, często wystarczy rozejrzeć się dookoła, a pomysły same zaczną napływać Ci do głowy. Nie tylko sprawisz, że będą one wyjątkowe, ale również uzyskany efekt końcowy, będziesz mógł przypisać tylko sobie. Inspiracje na zdjęcia to coś bez czego trudno uzyskać zaskakujące efekty.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂