Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jaki wybrać mikrofon do domowego studio filmowego?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Domowe studio filmowe nie wymaga dużych nakładów finansowych, jednak aby je przygotować należy wyposażyć go w odpowiedni sprzęt, który sprawi, że będzie spełniać ono swoje funkcje. Nieodłącznym elementem filmów jest obraz i dźwięk. W tym artykule zajmiemy się właśnie wspomnianym dźwiękiem i postaramy się odpowiedzieć na pytanie – jaki wybrać mikrofon do domowego studio filmowego?

Jaki wybrać mikrofon do domowego studio filmowego?

W domowych warunkach i przy małych przestrzeniach nie potrzebujesz drogiego sprzętu. Istnieje wiele rodzajów mikrofonów, które w zależności od potrzeb oferują różnorodne funkcje. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety. My uważamy, że każde studio filmowe powinno być wyposażone w dwa rodzaje mikrofonów: mikrofon krawatowy i mikrofon kierunkowy.

Mikrofon krawatowy

Jest to malutki mikrofon, wyglądający jak puszek z podłączonym przewodem do urządzenia rejestrującego lub do nadajnika mikroportu. Montuje się go blisko twarzy osoby mówiącej, najczęściej na kołnierzyku.

Trzeba mieć na względzie to, że tego typu mikrofon nie rejestruje dźwięków dookoła, więc okazuje się przydatny w sytuacji, gdy wokół występują szumy czy inne hałasy. Niestety jego dużym minusem jest widoczność na ujęciach. Kabel również może być uciążliwy podczas nagrań.

Mikrofon kierunkowy

Można go zamontować na kamerze lub tyczce. Jak sama nazwa wskazuje, mikrofon kierunkowy zbiera dźwięki z tej strony, w którą go skierujemy. Wbrew pozorom jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż na nagraniu uzyskamy tylko oczekiwany dźwięk, a nie dźwięki dochodzące z zewnątrz.

Jednak w tym przypadku, jak i w poprzednim, możemy się doszukać jednego minusa, a jest nim doskonałe rejestrowanie dźwięków, których źródło znajduje się w pobliżu. Dlatego też bez problemu wychwyci wszelkie szelesty czy kroki wykonywane przez kamerzystę.

Domowe studio filmowe i mikrofon

Choć obecne kamery posiadają wbudowane mikrofony, to nie oferują one wystarczającej jakości dźwięku, która pozwalałaby na tworzenie profesjonalnego wideo. Domowe studio filmowe nie musi być gorsze od profesjonalnej przestrzeni. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego nie musisz przejmować się wielkością pomieszczenia, skup się na jego wyposażeniu. Jednym z niezbędnym elementów jest właśnie mikrofon.

Jaki wybrać mikrofon do domowego studio filmowego? Na początek warto wybrać sprzęt ze średniej półki, na pewno okaże się on wystarczający. Jeżeli Twoje wymagania względem sprzętu wzrosną, a Twoje produkcje będą coraz lepsze, wówczas możesz się zastanowić nad zmianą sprzętu.

Potrzebujesz więcej wiedzy o nagrywaniu wideo?

Sprawdź nasze pozostałe artykuły 😊

Powiązane wpisy