Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Domowe studio filmowe – jak zrobić?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Posiadanie własnego studio filmowego w domu jest szczytem marzeń i wygody wielu osób. Taka możliwość niesie ze sobą wiele korzyści, mimo tego, że na początku wymaga wkładu finansowego i odpowiedniej przestrzeni. Jak zrobić domowe studio filmowe? Zostań z nami i sprawdź!

Nie musisz być operatorem, aby stworzyć domowe studio filmowe. Chcesz tworzyć filmy dla swojej marki, zostać YouTuberem, a może planujesz zrealizować serię nagrań kursu online? Niezależnie w którą stronę chcesz podążać, każdy z tych kierunków łączy jedno – wymaga on przestrzeni do nagrywania filmów.

Kamera, akcja – sprzęt do nagrywania

Mówi się, że szewc bez butów chodzi, jednak nie w tym przypadku. Chcesz nagrywać? Musisz mieć własną kamerę. Sprzęt dostosuj do swoich umiejętności, nie musisz kupować drogiej kamery z funkcjami, których nawet nie będziesz wykorzystywać. Podstawowe modele zapewnią Ci już wystarczającą jakość, aby nagrywać profesjonalne filmy.

Jeżeli chcesz ułatwić swoją pracę podczas nagrywania, upewnij się, że kamera na którą padnie wybór, posiada autofocus i stabilizację obrazu. Autofocus wspomoże Cię w wyostrzeniu wybranego obiektu, tak aby przez całe ujęcie punkt ostrzenia był skupiony w jednym miejscu. Stabilizacja obrazu przydaje się podczas ujęć, które nie są statyczne, a kamera wykonuje ciągły ruch.

Większość operatorów powie Ci, że nie ma profesjonalnych ujęć bez statywu. Jeżeli chcesz stworzyć domowe studio filmowe, musisz zaopatrzyć się w stabilny statyw, dzięki któremu kamerę umieścisz na oczekiwanej wysokości i pod wybranym kątem. Inną możliwością jest stworzenie własnej konstrukcji, wykorzystując np. wysokie krzesło lub wieżę z książek. W tym przypadku musisz pamiętać, że dla zachowania spójności musisz wykorzystywać te same elementy. Natomiast to rozwiązanie nie daje Ci możliwości nagrywania pod skosem.

Lepszy obraz i dźwięk, czyli oświetlenie i mikrofon

Czy to w fotografii, czy w wideo ciągle przewija się temat oświetlenia. Dobre światło wpływa na odbiór kadru i jego wyrazistość. Na wstępie zaznaczmy, że nie uzyskasz świetnego ujęcia z dobrą kamerą, ale bez oświetlonego kadru.

Jeżeli Twoje pomieszczenie nie posiada dostępu do okna – musisz mieć w swoim wyposażeniu softboxa. Jeśli chcesz zbudować domowe studio filmowe, musisz pamiętać, że nawet z dostępem do światła dziennego, tak czy owak, nie raz pojawi się potrzeba doświetlenia kadru. Dodatkowo, w taki sposób ciężko będzie Ci uzyskać jednakowe światło, gdyż kąt padania Słońca ciągle się zmienia, a więc źródło światła zmieni swoje położenie nawet w trakcie nagrywania filmu. Dlatego nie polegaj tylko na świetle dziennym.

Nie zapominajmy, że wideo to nie tylko obraz, ale i dźwięk. Mikrofon to element, który na pewno docenisz. Zapytasz, a to aparaty i kamery nie posiadają wbudowanego mikrofonu? Posiadają, jednak dźwięk, który oferują nie jest wystarczającej jakości. Na sam początek mikrofon krawatowy dobrze sprawdzi się w swojej roli. Jest to ten malutki puszek, który najczęściej przypina się do kieszeni w koszuli. Gdy zdobędziesz większe doświadczenie w nagrywaniu, wybierz mikrofon kierunkowy.

Przestrzeń do stworzenia studio filmowego

Pewnie Twój wybór przestrzeni do nagrywania jest mocno ograniczony. Bez względu na to, zastanów się, gdzie najlepiej umiejscowić domowe studio filmowe. Niech to będzie miejsce oddalone od głosów domowników, a także od miejskiego zgiełku. Zwróć również uwagę na ilość przestrzeni i zestaw to z miejscem, którego potrzebujesz. Pamiętaj, że potrzebujesz miejsca na zaaranżowanie samej scenerii do nagrywania, ale również ustawienia kamery w odpowiedniej odległości.

Tło, choć na drugim planie, odgrywa dużą rolę podczas nagrywania filmów. Co najważniejsze, musi być uporządkowane. Jeżeli nie zależy Ci na indywidualnej scenerii, możesz zakupić statyw i tło kartonowe, aby zachować spójność i nie przejmować się tym, co znajduje się w tle. Mimo to warto obmyślić koncepcję stworzenia scenerii do nagrywania, wykorzystując do tego rośliny, lampy lub regał z książkami.

Akustyka to równie ważny czynnik podczas budowania domowego studio filmowego. Wyciszenie pomieszczenia w niektórych przypadkach może się okazać koniecznością. Bierz pod uwagę, że pusta przestrzeń sprawi, że wszelkie dźwięki będą odbijać się od ścian i tworzyć echo. Trwałym rozwiązaniem tego problemu jest umieszczenie pianek akustycznych na ścianach. W prawdziwym studio jest to norma, jednak w warunkach domowych taki sposób może być nie do końca trafny.

Dlatego, jeśli nie chcesz całkowicie przebudowywać przestrzeni na studio filmowe, możesz wykorzystać pomysł ze zrobieniem ścianek z koca. Koniecznie umieść dywan na podłodze, co dodatkowo wygłuszy pomieszczenie, w którym będziesz nagrywać.

Jak zrobić domowe studio filmowe?

Domowe studio filmowe możesz stworzyć w kilku krokach, które opisaliśmy powyżej. Jeżeli już nagrywasz filmy, a jedynie potrzebujesz stworzyć przestrzeń do nagrywania, część elementów na pewno już jest w Twoim posiadaniu. Jedyne co musisz zrobić to skompletować cały zestaw i wyznaczyć miejsce do nagrywania.

Potrzebujesz nagrać film?

Sprawdź naszą ofertę 😊

Powiązane wpisy