Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Timelapse i hyperlapse, czyli trendy w wideo


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Obecnie filmy generują znacznie większe zaangażowanie niż to było kilka lat temu. Jednocześnie pojawiają się coraz to nowsze trendy w komunikacji wideo. Jedne znikają się tak szybko jak się pojawiają, inne zaś zostają z nami na dłużej, a twórcy posługują się nimi po dziś dzień. Timelapse i hyperlapse są jednymi z takich trendów.

Czym jest timelapse?

Timelapse, zwany również filmem poklatkowym, jest to technika łącząca fotografię i film. Pozwala ona na ukazanie długotrwałych zmian w kilka sekund. Film poklatkowy polega na wykonaniu sekwencji zdjęć w określonym odstępie czasu, a następnie połączenie ich w płynny film, ukazujący ruch w kadrze. Najlepiej zobrazować sobie ten efekt na przykładzie gwiazd. Ustawiając kamerę na nocne niebo i wykonując timelapse, uzyskalibyśmy kilkusekundowy film, pokazujący ruch gwiazd na przestrzeni kilku godzin.

Standardowy timelapse wykonuje się na statywie, gdzie aparat nie wykonuje żadnego ruchu, jedynie rejestruje zmieniający się obraz.

Czym jest hyperlapse?

Hyperlapse jest rodzajem timelapse, również jest filmem poklatkowym, jednak posiada znaczącą różnicę. W tym przypadku, podczas wykonywania sekwencji zdjęć, aparat również wykonuje ruch. Statyw powinien być przestawiany w odpowiednim czasie i odległości w obranym początkowo kierunku, tak aby uzyskać płynny ruch. Efektem tego jest film, który ukazuje ruch kadru, a także obiektów, które się w nim znajdują.

Przykładem takiej realizacji może być ukazanie budowy, gdzie kamera wznosi się w górę wraz z budowlą. W efekcie uzyskujemy film, który pokazuje zmiany zachodzące na budowie, jednocześnie wznosząc się w górę i ukazując prace budowlane z coraz wyższego punktu.

Timelapse a hyperlapse

Mimo tego, że technika wykonywania obu filmów się różni, to nie można odmówić im podobieństwa. Oczywiście, hyperlapse jest dużo bardziej dynamiczną opcją, ale jednocześnie trudniejszą do uzyskania płynnego ruchu. Aparaty posiadają opcję timelapse, jednak do wykonania hyperlapse potrzebny jest człowiek, który będzie wykonywał ruch kamery.

Timelapse i hyperlapse, czyli trendy w wideo

Jak timelapse i hyperlapse odnajdują się w trendach wideo? Można powiedzieć, że obie techniki są już ponadczasowe i na dobre zapisały się w świecie filmu. Możemy je zobaczyć na dużym ekranie, w teledyskach, w filmach promocyjnych, a nawet w social mediach. Filmy poklatkowe zajęły wysoką pozycję i ciężko będzie je czymkolwiek zastąpić.

Ich sukcesu można się doszukać w prostocie, która skrada nasza uwagę. Ruch na obrazie i natychmiastowe zmiany, które w nim zachodzą są na tyle przyciągające, że nic więcej im nie potrzeba. Filmy poklatkowe pobudzają wyobraźnię, angażują odbiorców od pierwszych sekund, niezależnie od tego, co przedstawiają. Dlatego też ich pozycja wśród trendów wideo jest tak stabilna.

Chcesz nagrać film poklatkowy?

Zapytaj nas o wolny termin 😊