Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Najczęstsze błędy w fotografii portretowej


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

W tym artykule zebraliśmy najczęściej popełniane błędy w fotografii portretowej. O ile w przypadku krajobrazów, błędy można w jakiś sposób naprawić, o tyle fotografując modela wyjdzie on po prostu źle, a zdjęcie będzie do wyrzucenia.

Źle dobrana ogniskowa

Fotografowanie na krótkiej ogniskowej to całkiem poważny błąd, dzięki któremu dodajemy naszemu modelowi kilka kilogramów. Pamiętaj, że każdy obiektyw posiada również swoje zastosowania. Obiektywy o krótkiej ogniskowej są nieodpowiednie do tworzenia portretów, ponieważ zniekształcają one obraz. Obiektywy poniżej 35 mm nazywane są szerokokątnymi, a zdjęcia zrobione za ich pomocą są rozciągnięte w środku, a zwężone po bokach.

Najbardziej polecanym obiektywem do zdjęć portretowych jest 50 mm.

Oświetlenie

Źle dobrane oświetlenie to bardzo wielki błąd podczas fotografii portretowej. Wówczas, gdy jest ono za mocne na twarzy naszego modela zaświeca się wielka latarnia, co nie wygląda korzystnie. Jeśli fotografujesz w plenerze, unikaj tworzenia zdjęć w samo południe, kiedy słońce świeci najmocniej. Zapamiętaj tę zasadę, sprawdza się ona również w innych typach fotografii – nie fotografuj przy ostrym świetle.

Tło

Błędy w fotografii portretowej dotyczą także fotografowania tła. Oczywiście w portrecie najważniejsza jest osoba fotografowana, jednak to co znajduje się w tle nadal odgrywa dużą rolę. Nawet jeżeli tło znajduje się poza ostrością, raczej nikt z nas nie chciałby, aby znalazło się na nim coś niepożądanego, bo wtedy zdjęcie straci dobry efekt. Ten błąd zdarza się nawet profesjonalistom, skupiają się oni na wyglądzie modela i zapominają o sprawdzeniu tła.

Kadrowanie

To często powtarzający się błąd. Niejednokrotnie zdarza się, że model ma uciętą ręką lub nogę, a z pewnością nie wygląda to dobrze, a zdjęcie od razu traci na odbiorze, mimo dużego potencjału. Nie musisz fotografować całej sylwetki, ale przed wciśnięciem spustu migawki musisz się zastanowić, jak dobrze skadrować obraz. Jeśli nie wiesz jak robić to poprawnie – musisz poznać zasady kadrowania w fotografii portretowej.

Ostrość

Właściwie jest to oczywista, ale jednak często pomijana kwestia. Wielu początkujących fotografów nie dba o odpowiednią ostrość zdjęcia. Zawsze sprawdzaj, gdzie znajduje się Twój punkt ostrzenia. W fotografii portretowej najważniejsze są oczy i to właśnie tam powinno się kierować autofokus. Jeśli postać nie jest ustawiona na wprost do obiektywu – ostrość ustawiamy na bliższe oko. W przypadku, gdy chcesz, aby wszystko poza fotografowaną osobą było rozmyte warto zastosować niższą wartość przysłony.

Znajomość najczęściej popełnianych błędów to bardzo cenna wiedza. Dzięki niej możesz wystrzegać się tworzenia nieudanych dniach. W fotografii nauka na błędach potrafi przynieść wiele dobrego, ale Ty już nie musisz ich popełniać. Chcesz uczyć się dalej i zdobywać cenną wiedzę – zapraszamy do śledzenia naszego bloga fotograficznego!

Naucz się fotografii od podstaw na naszym kursie!

Zarezerwuj miejsce 😃