Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Skuteczne ćwiczenia fotograficzne


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Jeśli jesteś na początku swojej drogi z fotografią, przydadzą Ci się ćwiczenia fotograficzne, które ulepszą Twój warsztat. Kreatywność to nie wszystko, musisz poznać zasady, od których wychodzą perfekcyjne fotografie, a już żadna Twoja klatka nie pójdzie na marne.

Po przejściu przez poniższe ćwiczenia fotograficzne, swoje fotografie będziesz tworzyć z większą świadomością, a z każdego przycisku migawki „wyciśniesz” jeszcze więcej.

Ćwiczenie 1

Kompozycja w fotografii bazuje na mnóstwie reguł, stosując je nadajemy określony styl naszym zdjęciom. Co prawda zasady są po to, żeby je łamać, ale w pierwszej kolejności trzeba je poznać, aby nauczyć się wykorzystywać je w praktyce.

Jedną z tych zasad jest „zasada trójpodziału”, wyobraź sobie, że na miejsce, które chcesz sfotografować, zostanie nałożona siatka stworzona z czterech linii(dwóch poziomych i dwóch pionowych), miejsca przecięcia to tzw. mocne punkty obrazu, czyli miejsca gdzie w pierwszej kolejności podąża nasz wzrok. Jeśli chcesz urozmaicić swoje zdjęcie, najważniejsze elementy fotografii umieść w zewnętrznych prostokątach podziału, a w przypadku fotografowania krajobrazu linię horyzontu pokryj wraz z linią poziomą podziału.

Ćwiczenie 2

Naucz się operować światłem. Dzięki zmianie oświetlenia możesz zdziałać cuda, ten sam kadr, może ukazywać wiele różnych historii, a to wszystko za sprawą cienia, który będzie się zmieniał wraz z kątem padania światła. Wielką rolę odgrywa również moc oświetlenia, możemy rozróżnić dwa typy światła: miękkie i twarde.

Miękkie to światło, które zostało rozproszone, nie uzyskamy z nim mocnych cieni, a granica pomiędzy cieniem a światłem nie posiada wyraźnej granicy. Natomiast światło twarde nadaje efekt wyraźnych cieni oraz wyraźną granicę pomiędzy cieniem a światłem.

Ćwiczenie 3

Przetestuj różne perspektywy. Ustawiając pozycję aparatu, musisz zdawać sobie sprawę z tego jak wpływa ona na proporcję obiektu fotografowanego. Istnieją trzy najważniejsze stosowane perspektywy: ptasia, żabia oraz ta, widziana z poziomu ludzkiego wzroku. Posiadają one swoje zastosowania, jednak nic nie stoi na drodze do łamania tych barier i ukazania innego punktu widzenia. Stosowanie żabiej perspektywy polega na fotografowaniu obiektu z dołu, czyli znajdującego powyżej aparatu. Perspektywę ptasią określa się zdjęcia wykonywane z góry, czyli na ustawieniu obiektywu nad obiektem fotografowanym.

Ćwiczenie 4

Baw się funkcjami aparatu. Przysłona to parametr, który ma jeden z największych wpływów na wygląd fotografii. To ona od niej zależy, ile światła dostanie się do naszego aparatu podczas wykonywania zdjęcia. Im większe otwarcie przysłony (a mniejsza wartość f), tym więcej światła dostanie się do aparatu, a tym samym zdjęcie będzie jaśniejsze, i co najważniejsze, uzyskamy tym mniejszą głębię ostrości. Mała głębia ostrości to nic innego, jak zamazane tło na fotografii.

Wypróbuj tę funkcję w jednej scenerii i z każdą migawką zmieniaj wartość przysłony, szybko zrozumiesz jak w prosty sposób zaznaczyć, który element na zdjęciu jest, tym najważniejszym.

Ćwiczenie 5

Narzuć sobie limit. W dobie aparatów cyfrowych posiadamy niemal nieograniczoną możliwość wykonywania powtórzeń jednego zdjęcia, pytanie tylko czy dzięki tej opcji w pełni wykorzystujesz swój potencjał? Określ dla siebie liczbę fotografii, której nie będziesz mógł przekroczyć, wybierz się w miejsce, którego jeszcze nigdy nie fotografowałeś, a zanim wykorzystasz swój limit, przemyśl co chcesz uchwycić i jaki efekt chciałbyś uzyskać na zdjęciu. To ćwiczenie szczególnie zadziała na Twoją kreatywność, a w przyszłości zaoszczędzi czas i zdjęcia, które do niczego się nie nadają.

Oto ćwiczenia fotograficzne, które sprawią, że twoje zdjęcia już nigdy nie będą takie same. Istnieje wiele technik prowokujących wyobraźnię do działania, ale najważniejszą z nich jest praktyka. Teraz nie pozostaje Ci nic innego, jak ruszyć w świat w poszukiwaniu pięknych kadrów.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂