Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Wyposażenie studio fotograficznego


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Istnieje wiele sposobów, na stworzenie projektu i koncepcji studia fotograficznego. Jednak wyposażenie studio fotograficznego nie podlega większym zmianom. Przy tak wielu dostępnych opcjach, wiedza o tym, który sprzęt kupić najpierw, może być przytłaczająca. Mając to na uwadze, oto sześć niezbędnych akcesoriów, które musisz mieć przed otwarciem studio fotograficznego.

Ogólne wyposażenie studio:

  • Sprzęt fotograficzny: aparat i obiektywy
  • Statywy
  • Oświetlenie
  • Tła i uchwyt na tło
  • Oprogramowanie do edycji zdjęć
  • Zewnętrzny dysk twardy do zapisywania zdjęć

Aparat i obiektyw

Tworząc profesjonalne sesje zdjęciowe, oczywiście potrzebujesz aparatu, jego wybór zależy jednak od rodzaju wykonywanych zdjęć oraz budżetu. Istnieje wiele opcji do rozważenia. Niektóre działają lepiej w konkretnych sytuacjach niż inne, więc wszystko sprowadza się do wyboru tego, który najlepiej sprawdzi się w Twojej niszy. Zasadniczo im więcej pieniędzy wydasz na aparat, tym lepsza powinna być jakość wykonywanych zdjęć.

Obiektywy wysokiej jakości również są bardzo ważne dla profesjonalnego fotografa. Podobnie tak, jak w przypadku aparatów fotograficznych, cena zwykle decyduje o jakości zdjęć. Tak naprawdę rozpoczynając działalność w studio fotograficznym, nie musisz od razu kupować obiektywów do każdego typu fotografii.

Zacznij przede wszystkim od obiektywów, które znajdują zastosowanie do pracy w studio. Najważniejsze dla Ciebie będzie szkło do portretów (zmienno- i stałoogniskowe) oraz do fotografii produktowej (makro).

Statywy

Pomijając sprzęt, który robi zdjęcia, to będzie jedno z ważniejszych narzędzi Twojej pracy, dlatego nie oszczędzaj na nim. Statyw pozwoli Ci na wykonywanie ostrych i nieporuszonych zdjęć. Dodatkowo umożliwia, manewrowanie parametrami, czy też kompozycją w kadrze bez zmiany pola widzenia.

Oświetlenie

Podstawowe wyposażenie studio fotograficznego nie może się obejść bez profesjonalnego oświetlenia. Na sam początek możesz zaopatrzyć się w jedną lampę, bez problemu poradzisz sobie wtedy z portretami, natomiast jeśli masz taką możliwość, warto kupić trzy lampy. Będziesz posiadać wtedy większą swobodę w fotografowaniu.

Tła i uchwyt na tło

Drugi plan mimo wszystko odgrywa dużą rolę na fotografii, dlatego też warto o nim pamiętać. Posiadając kilka propozycji teł, możesz dowolnie dostosowywać je pod kryteria fotografii, którą będziesz wykonywać. Białe i czarne tło to podstawa, jednak dobrze jest posiadać w zanadrzu kilka kolorowych opcji, które nadadzą życia fotografii.

Oprogramowanie do edycji zdjęć

Jak profesjonalne zdjęcia, to i profesjonalna obróbka, wszystko musi iść w parze. Często różnica pomiędzy przeciętnym zdjęciem a zdumiewającym zdjęciem, sprowadza się do pracy, którą wykonasz na swoim komputerze. Dlatego nie zapominaj, że programy typu Lightroom czy Photoshop, także pomogą Ci w uzupełnieniu działań nad fotografią, bez ich użycia nie wyciągniesz ze zdjęcia tego co najlepsze.

Zewnętrzny dysk twardy do zapisywania zdjęć

Zdjęcia mogą zajmować dużo miejsca na Twoim komputerze. Dobrym pomysłem jest przechowywanie ich na zewnętrznym dysku, zwłaszcza wtedy, gdy aktualnie ich nie używasz. Tym samym, minimalizujesz ryzyko utracenia plików.

Jesteś gotów do działania, zbierz akcesoria z listy. Pamiętaj, że zakup wszystkich akcesoriów do studio fotograficznego to inwestycja w wysokie jakościowo zdjęcia, które zaowocują sukcesem.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂