Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej – poradnik dla fotografa


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Jeśli jesteś początkującym fotografem, prawdopodobnie nie pamiętasz jeszcze o ważnych kwestiach, które obejmują przygotowanie przed sesją. Oczywiście wiele rzeczy może pójść nie tak, zwłaszcza takich na które nie masz wpływu. Chodzi o wyrobienie w sobie dobrych nawyków, które oszczędzą Ci stresu i zminimalizują ryzyko niepowodzenia.

Z pewnością, kiedy nabierzesz własnego doświadczenia, tym samym wyrobisz swoją własną rutynę przygotowania do sesji fotograficznej, w zależności od warunków i drogi, którą będziesz się zajmować. W tym artykule poznasz najważniejsze punkty, odnoszące się do przygotowania przed robieniem zdjęć.

Poznaj oczekiwania klienta

Ten etap zrealizuj na długo przed sesją. Twoje wyobrażenia na temat przebiegu sesji i efektów jakie chcesz uzyskać, mogą być odmienne od oczekiwań klienta. Dlatego warto skonfrontować wasze pomysły i zainspirować siebie nawzajem.

Poproś klienta o przesłanie zdjęć, które jego zdaniem są godne uwagi i jednocześnie oddają koncepcję, jaką chciałby przyjąć podczas sesji.

Nie bój się proponować swojego punktu widzenia. Jeśli masz pewność, że dana osoba nie będzie wyglądać korzystnie w warunkach, które sobie wyobraża, przedstaw jej szereg innych możliwości, żeby mogła wybrać adekwatny do swojego, pomysł.

Zbieraj inspiracje

Staraj się regularnie poszerzać zbiór swoich inspiracji (nie tylko przed sesją). Poznałeś już osobę z którą będziesz współpracować, znasz jej oczekiwania, pora zadbać o pomysły na pozowanie – nawet jeśli będziesz mieć do czynienia z doświadczoną modelką, warto mieć w zanadrzu kilka propozycji od siebie. Zacznij jak najszybciej zbierać swój bank pomysłów, analizuj w jakich pozach osoba fotografowana będzie wyglądać korzystnie i zgodnie z zamysłem sesji.

Przygotuj sprzęt do działania

Nie odkładaj tego punktu na ostatnią chwilę, czas będzie działał na Twoją niekorzyść. Najlepiej zadbaj o kwestie zawarte w tym punkcie na dzień przed planowaną sesją, bądź zleceniem.

 1. Naładuj i sprawdź baterie – te do aparatu, i te do lamp. Pamiętaj też o zapasowych akumulatorach.
 2. Spakuj ładowarkę do akumulatorów aparatu oraz akumulatorów do lampy.
 3. Wyczyść oraz sformatuj karty pamięci, spakuj jedną na zapas.
 4. Nie zapomnij o statywie i blendzie.
 5. Wybierz obiektywy, które przydadzą się w zaplanowanych warunkach i wyczyść je.

Żeby było Ci łatwiej, możesz wydrukować sobie taką listę i odhaczać krok po kroku, tak aby niczego nie pominąć. Zwłaszcza na początku, kiedy przygotowanie przed sesją będzie dla Ciebie niemałym zamieszaniem, opłaca się mieć wszystko spisane pod ręką.

Przygotuj studio

Przeprowadzając sesję w studio, poprzednie punkty nadal obowiązują, ale dojdzie jeszcze kilka spraw na które musisz zwrócić uwagę. Staraj się przygotować wszystko przed czasem.

 1. Podepnij oraz ustaw lampy.
 2. Dobierz odpowiednie modyfikatory światła.
 3. Przygotuj tło na którym planujesz fotografować.
 4. Sprawdź czy wszystko ze sobą współpracuje.
 5. Zbierz akcesoria i gadżety w jednym miejscu.
 6. Dobierz odpowiednie parametry i przetestuj oświetlenie.

Rozeznaj teren

Daj sobie zapas czasu, zawsze na miejsce zlecenie przyjeżdżaj szybciej. To będzie chwila na przemyślenie jeszcze raz koncepcji zdjęć. Poznasz otoczenie w którym będziesz fotografować, znajdziesz dobrze oświetlone miejsca, przetestujesz kadry, a może nawet znajdziesz alternatywne miejsca do zdjęć jako plan awaryjny – przede wszystkim, dobrze się przygotujesz.

Nie tylko sprawisz dobre pierwsze wrażenie, ale też zaoszczędzisz czas, który zarówno dla Ciebie, jaki Twojego modela jest cenny.

Rozluźnij atmosferę

Przed pierwszym pstryknięciem migawki, poświęć chwilę na rozmowę z osobą z którą będziesz współpracować. Doprecyzuj Wasz kierunek działania, być może macie nowe pomysły, którymi warto się podzielić. Przechodząc dalej, spróbuj nawiązać relację, spytaj tę osobę czym się zajmuje na co dzień, co najbardziej lubi robić, możesz też opowiedzieć o sobie i dać się poznać z jak najlepszej strony.

Tą krótką rozmową możesz przełamać barierę, a Twój model przed obiektywem stanie z o wiele większą pewnością siebie.

Podsumowanie

Rzetelne podejście do tematu i skrupulatne przygotowanie, usprawni Twoją pracę, jednocześnie oszczędzi niepotrzebnego stresu i nerwów.

Wiesz już jak sprawie przejść drogę do dnia sesji zdjęciowej. Wracaj do niej za każdym razem, a z czasem przygotowanie przed sesją, wejdzie Ci w krew.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂

Powiązane wpisy