Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Darmowe programy do obróbki zdjęć – który wybrać?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Wielu osobom obróbka zdjęć kojarzy się przede wszystkim z płatnym programem Photoshop. Mam dla Ciebie dobrą informację, wcale go nie potrzebujesz, żeby obrobić swoje zdjęcia. W naszym artykule poznasz programy do obróbki zdjęć, które oferują zaawansowane możliwości i nic nie kosztują.

Teraz pojawia się ważne pytanie, jaki program wybrać? Przedstawimy Ci kilka propozycji, które mogą spełnić Twoje wymagania.

Photoscape 

Photoscape jest najpopularniejszym wśród darmowych programów do obróbki. Wszystko za sprawą szerokich możliwości, jakie oferuje. Program jest całkowicie intuicyjny, więc nawet osoby początkujące nie powinny mieć problemu z jego obsługą.

Poza podstawowymi funkcjami jak korekta jasności czy kontrastu, istnieje również możliwość podstawowego retuszu twarzy, tworzenia kolaży i nakładania filtrów. Dodatkowo można obrabiać w nim pliki RAW.

GIMP

Najlepsza alternatywa dla osób, które chciałyby pracować ze zdjęciami w Photoshopie, ponieważ GIMP został stworzony właśnie na jego wzór. Najważniejsza możliwość, jaką daje i która przypomina funkcję z Photoshopa, jest praca na warstwach. Dlatego sprawdzi się on nie tylko u fotografów, ale i u początkujących grafików.

Program daje szerokie opcje edycji zdjęć, możemy dokonać korekty kolorów, usunąć niepożądany element z tła, ale także sklonować konkretny przedmiot z fotografii.

Pixlr

To narzędzie online, czyli nie musisz pobierać go na swój komputer, pracuje on w przeglądarkach internetowych. Ten program pozwala na szczegółową korektę kolorów, światła i nakładanie filtrów. Niestety nie oferuje możliwości retuszu twarzy. Minusem tej propozycji jest także to, że nie obsługuje plików RAW.

Polarr

Kolejne narzędzie z którego możesz korzystać poprzez przeglądarkę, wobec tego nie wymaga on pobierania. Istnieje również płatna wersja pro, która daje dostęp do zdecydowanie bardziej zaawansowanych opcji.

Pomimo tego wersja podstawowa nadal będzie przydatna w obróbce, ponieważ pozwala korygować kolory, zminimalizować prześwietlenia oraz poprawiać cienie. Interfejs tego programu jest przejrzysty oraz intuicyjny, dlatego nie powinno być problemu z wyszukiwaniem odpowiednich narzędzi.

Fotor

Program sprawdzi się osobom początkującym, ponieważ jego obsługa jest prosta i intuicyjna. Oferuje wiele filtrów i efektów, które można nakładać na zdjęcia. Mimo tego, nie zabrakło możliwości podstawowej korekty, jak dostosowanie jasności, kontrastu lub zmiana nasycenia kolorów.

W razie potrzeby możesz również kadrować lub wyprostować zdjęcie. Poza tym pozwala korzystać z ramek oraz napisów i tworzyć kolaże.

Darktable

Na pierwszy rzut oka, ten program posiada interfejs zbliżony do tego w Lightroomie. Nie tylko sam wygląd, ale również opcja katalogowania zdjęć (na tzw. “stole”) jest wspólnym elementem. Stąd idealnie sprawdzi się dla osób, które przerabiają dużo zdjęć i właśnie do nich jest on kierowany.

Dobrze współpracuje z plikami RAW. Pozwala na podstawową obróbkę, jak korekta ekspozycji, ostrości, a nawet tworzyć własne style, bądź redukować widoczność szumów.

Podsumowując, darmowe programy do obróbki zdjęć oferują zaawansowane funkcje, które są godną alternatywą Photoshopa czy Lightrooma. Liczę, że spośród zebranych powyżej propozycji, wybierzesz dla siebie tę, która najlepiej będzie odpowiadać na Twoje potrzeby.

Jeśli chcesz się nauczyć podstaw obróbki zdjęć, sprawdź nasz artykuł: Jak nauczyć się obróbki zdjęć?

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂

Powiązane wpisy