Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak nauczyć się obróbki zdjęć?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Od czego musisz zacząć? Przede wszystkim ważne jest to, aby uświadomić sobie, że obróbka zdjęcia wpisuje się w całkowity proces tworzenia zdjęcia. Na dobre zdjęcie ma wpływ umiejętna obsługa aparatu oraz świadoma obróbka, a nie jedna z tych czynności. Bez ostrego zdjęcia, ciężko będzie Ci uzyskać zachwycający efekt podczas obróbki, choć nie jest to niemożliwe. Mimo wszystko nauka obróbki zdjęć jest bardzo ważnym procesem, bez którego nie osiągniemy maksymalnego potencjału zdjęcia.

Wybranie programu do edycji zdjęć

Naukę najlepiej rozpocząć od darmowych programów online, bądź tych które możesz pobrać na swój komputer czy smartfon. Gdy nabierzesz już wprawy i będziesz wiedzieć jak poszczególne opcje wpływają na zdjęcie, będziesz mógł sięgnąć po bardziej zaawansowane i płatne programy.

Poznanie podstawowych możliwości

Poniżej zostały wyszczególnione najważniejsze opcje, które powinny znajdować się w programie. Z nimi dokonasz podstawowej obróbki zdjęcia i skorygujesz kolory oraz jasność.

Korekta jasności i kolorów

Zwiększenie kontrastu oraz rozjaśnienie lub przyciemnienie fotografii to najprostsza zmiana, a jednocześnie taka po której często zdjęcie już nie wymaga większych poprawek.

Dostosowanie kolorów powinieneś zastosować w przypadku, gdy odbiegają one od naturalnego ich odcienie lub kiedy po prostu oczekujesz innego efektu. Do tego służą przede wszystkim suwaki odpowiadające za balans barwy, koloru i temperatury.

Cienie i podświetlenia

Te opcje pozwalają na rozjaśnienie ciemnych punktów zdjęcia i przyciemnienie jasnych fragmentów. Nie dokonuj od razu wielkich zmian, ponieważ może to zburzyć wcześniejsze ustawienia zdjęcia. Jeśli uważasz, że całkowite usunięcie jest odpowiednie, pamiętaj, aby powrócić do regulacji jasności i kontrastu.

Kadrowanie

Możliwość kadrowania i cięcia zdjęć, pozwala na poprawę kompozycji. Obracanie fotografii i dopasowanie jej do pionowych oraz poziomych linii, również będzie mieć pozytywny wpływ na odbiór zdjęć.

Testowanie suwaków

Najlepszym sposobem na naukę jest praktyka i ten sposób również Tobie polecam. Wybierz jedno zdjęcie i przetestuj na nim kilka sposobów obróbki zdjęć, a na koniec je porównaj. Dowolnie manewruj paskiem na suwakach i przyjrzyj się jaki efekt, ta zmiana, nadaje.

Odwzorowanie obróbki

Na YouTube dostępnych jest setki tutoriali dotyczących obróbki. Najczęściej udostępniają je doświadczeni fotografowie, którzy w programach do obróbki spędzili masę godzin i udało im się uzyskać swój własny i przyjemny dla oka styl. Wobec tego nic nie stoi na przeszkodzie, aby od razu uczyć się od najlepszych, a nie zaczynać od małych kroków.

Przykładowo, znajdujesz poradnik obróbki zdjęć wykonanych przy zachodzie Słońca, wybierasz takie spośród swoich zdjęć i otwierasz je w programie. Odtwarzaj krok po kroku ustawienia z filmiku i ucz się, jak metod obróbki dotyczące konkretnego tematu.

Inną metodą jest zapoznanie się z całym filmem i dopiero po jego obejrzeniu, przejście do obróbki. Dzięki temu nie odwzorujesz stylu 1:1, ale osiągniesz indywidualny dla siebie efekt. Pomoże Ci to w nauce, jak łączyć i korygować poszczególne ustawienia, aby uzyskać jak najlepszy wizualny efekt.

Podsumowanie

Nauka obróbki zdjęć jest długim procesem i tak naprawdę nigdy się nie kończy. Ważne, abyś nie przestawał rozwijać się w tym kierunku i wypracował swój własny. Im więcej zdjęć obrobisz, tym większa będzie Twoja wiedza z tego zakresu i wyczucie tego, co będzie wyglądać dobrze na danej fotografii.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂

Powiązane wpisy