Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

6 błędów popełnianych podczas obróbki zdjęć


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Programy do obróbki zdjęć to przede wszystkim szansa na poprawę ponurych i nijakich barw. Z drugiej strony przez brak wiedzy to również szybka droga do zepsucia, nawet tych udanych zdjęć. W tym artykule przedstawimy najczęściej popełniane błędy podczas obróbki zdjęć, których trzeba unikać. Dowiedz się, których funkcji nie należy nadużywać, aby osiągnąć naturalny efekt na zdjęciu.

1. Kontrast

Ustawienie kontrastu jest jedną z podstawowych funkcji programów do obróbki zdjęć. Dzięki wzmocnieniu kontrastu, fotografia zyskuje na kolorach i staje się bardziej wyrazista. Mimo, że na początku wydaje się, że maksymalne wzmocnienie kontrastu sprawi, że zdjęcie będzie wyglądać o niebo lepiej, to wcale tak nie jest. Będzie ono przejaskrawione, a nadal nie będzie zachwycać.

2. Nasycenie kolorów

Funkcja, która pozwala nasycić lub zmienić odcień koloru to ogromna możliwość. Szczególnie, jeśli obrabiane zdjęcie jest krajobrazem. Pamiętaj, że wzmacniając jeden z kolorów i tak będzie wydawał Ci się on niewystarczająco nasycony. W efekcie kolory nie będą wyglądać nawet w połowie realistycznie. Dlatego, należy uważać z tą funkcją, żeby nie przedobrzyć.

3. Wygładzenie skóry

Delikatny retusz w przypadku zdjęć portretowych jest oczywisty. Aczkolwiek, podczas pracy staraj się porównywać efekty do oryginalnego zdjęcia, aby nie uzyskać efektu, jakby model został namalowany.

4. Kadrowanie

Kadrując zdjęcie musisz mieć świadomość, jak odpowiednio to zrobić. Usunięcie niepożądanych elementów lub powiększenie najważniejszego obiektu to nie wszystko. Powinieneś wiedzieć do jakich celów będzie wykorzystywane zdjęcie. Jeśli będzie udostępniane w mediach społecznościowych, zdjęcie powinno zostać skadrowane tak, aby spełniało wymogi konkretnych wymiarów.

5. Rozmycie tła

Rozmyte tło, które wygląda korzystnie możesz uzyskać za pomocą odpowiednich parametrów aparatu. Programy do obróbki zdjęć umożliwiają rozmycie tła, jednak możesz mieć pewność, że efekt będzie nienaturalny, a obiekt znajdujący się w obrębie ostrości będzie wyglądać na wklejony.

6. Wyostrzenie

Rozmazane lub nieostre zdjęcie nadaje się jedynie do wyrzucenia. Poprawa takiej fotografii w programie jest jednym z większych błędów. Obróbka będzie widoczna na pierwszy rzut oka, a przecież nie takiego wrażenia oczekujesz od swoich odbiorców.

Jak poprawnie obrabiać zdjęcia?

Kluczową kwestią podczas obróbki zdjęć jest wierne odwzorowanie kolorów. To znaczy, że powinny być one maksymalnie zbliżone do rzeczywistości. Nasycenie barw nie jest niczym złym, ale musisz zachowywać umiar. Twoja rola to osiągnięcie jak najlepszego zdjęcia podczas fotografowania, a następnie jego drobna korekta.
Nie istnieje jedna złota zasada dotycząca obrabiania zdjęć. Nauka wymaga praktyki. Istotne jest, abyś dokonywał drobnych poprawek i uczył się swojego własnego stylu obróbki. Pracując w programie do obróbki, działaj z myślą, że zdjęcie będzie o wiele lepsze jeśli nie wykorzystasz jego maksymalnego potencjału, niż pójdziesz o krok za daleko. Niech błędy podczas obróbki zdjęć będą dla Ciebie lekcją, z której będziesz wyciągać wnioski i zdobywać doświadczenie.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii 🙂

Powiązane wpisy