Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Jak stworzyć kurs online?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

W ostatnich kilku latach ludzie docenili edukację w Internecie, dzieci uczestniczyły w zajęciach online, a dorośli zdobywali nowe kwalifikacje podczas szkoleń online. Dlatego teraz jest idealny moment, aby nagrać kurs online. Z tego artykułu dowiesz się, jak stworzyć kurs online?

Czym jest kurs online?

Kurs online to zbiór materiałów, najczęściej w formie wideo, które możesz tworzyć i udostępniać na wybranej platformie. Ta nowoczesna forma kursów pozwala zdobyć wiedzę w danym temacie i umożliwić odbiorcom uzyskanie nowych kompetencji. Kurs składa się z planu nauczania, podzielonego na jednostki np. moduły. Taka struktura pozwala na efektywniejsze przyswajanie wiedzy, a także powracanie do poszczególnych modułów, gdy jakaś jego część powinna być powtórzona.

Dlaczego warto stworzyć kurs online?

Nagrywanie kursów online wiąże się z szeregiem korzyści. Posiadanie własnych kursów online pozwala wyróżnić się na tle konkurencji. Jednocześnie dotarcie do osób, które są zainteresowane daną branżą, może być szansą na wzrost sprzedaży pozostałych produktów, nie tylko samego kursu.

Kursy online przeważają nad kursami stacjonarnymi pod względem zasięgu i dostępności – kursy online możesz sprzedać w nieograniczonej liczbie osób, nawet tych, które nie mieszkają w Twoim kraju.

Jak stworzyć kurs online?

Zanim rozpoczniesz nagrywanie kursu online, przygotuj koncepcję nagrywanych filmów. Oczywiście, najważniejszą informacją jest tematyka kursu, a także dokładny plan tego, co powinno się w kursie znaleźć. Określ również grupę docelową kursu, aby jak najlepiej dostosować do nich bloki nauczania oraz poszczególne moduły.

Jak rozpisać schemat kursu?

Znając podstawy łatwiej jest przejść do dalszych etapów realizacji. Jeżeli wiesz już, czego ma dotyczyć kurs oraz co ma się w nim znaleźć, możesz te informacje podzielić na bloki, a następnie na moduły. Dla przykładu, jeżeli nagrywasz kurs przygotowania sushi, blokiem może być przygotowanie konkretnej rolki, zaś modułami mogą być poszczególne półprodukty. Tak przygotowany schemat ułatwi nagrywanie kursu online krok po kroku.

Wbrew pozorom, preprodukcja, czyli wszystkie działania, które odbywają się przed nagraniem kursu, należą do najtrudniejszych. Jest to także etap, podczas którego powinno się przygotować dokładny scenariusz, czyli nie tylko określenie tego, co będziemy omawiać w kursie, ale dokładne opisanie tego, co będziemy mówić i w jakiej kolejności.

Jak przygotować się do nagrania kursu online?

Przed nagraniem musisz wiedzieć, znacznie więcej, czyli jak powinna wyglądać sceneria, z ilu kamer będzie nagrywany kurs, jak będą ubrane osoby, występujące w kursie. Im więcej szczegółów określisz, tym będziesz bliższy uzyskania zamierzonego efektu. Najlepiej przećwicz kilka razy wszystkie kwestie, popracuj nad odpowiednią tonacją i skup się na płynnej wymowie.

Jak nagrać kurs online?

Skupienie to główny wyznacznik, który powinien Ci towarzyszyć podczas nagrywania kursu online. Działaj zgodnie z wcześniej wyznaczonym planem, aby mieć pewność, że nie zapomnisz o żadnym z bloków i modułów.

Podczas całego procesu nagrywania warto zwracać uwagę na kwestie techniczne. Nie tylko ostre ujęcia są kluczowe, bez dobrego dźwięku Twój kurs będzie nieudany. Dlatego pamiętaj, aby kontrolować, czy każdy materiał posiada wysokiej jakości obraz i dźwięk.

Nie zapominaj również o stworzeniu lub nagraniu materiałów uzupełniających np. widoku na ekran lub prezentacji.

Jak zmontować kurs online?

Kiedy posiadasz już nagrane ujęcia ze wszystkich kamer, a także ewentualne materiały uzupełniające, pora zmontować je w całość, a gotowy materiał udostępnić na platformę edukacyjną.

Montaż pozwoli Ci poprawić powstałe w trakcie nagrywania niedociągnięcia, jak również pozbyć się ujęć, które okazały się nieudane. Postprodukcja pozwala przede wszystkim na dopracowanie całego materiału, podłożenie muzyki, ukazanie właściwych slajdów prezentacji lub kadrów, ukazujących nagrany ekran.

Istnieje wiele programów do montażu, oferujące większe lub mniejsze możliwości, ale z pewnością na początek dobrze sprawdzą się darmowe programy.

Dziękujemy za zapoznanie się z naszym artykułem. Mamy nadzieję, że teraz kursy online są Ci bliższe i już wiesz, jak stworzyć kurs online.

Potrzebujesz pomocy?

Zleć nam nagranie kursu online!

Powiązane wpisy